Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde bir seçim yapıldı ve bu seçim de mahalle muhtarlarımızı da seçtik. Sizler de denk geldiniz mi bilmiyorum ama sosyal medyada kadın muhtarlar ile ilgili birkaç gönderiye denk geldim. Bazılarının bulunduğu bölgede ilk olan kadın muhtarlarımızı birlikte tanıyalım.

Seda Gündoğan

Seda Hanım Elazığ’ın en genç muhtarlarından biri. Hali hazırda 10 yıldır muhtar olan rakibinden fazla oy alarak seçimi kazanan Seda Gündoğan Elazığ’ın tek kadın muhtarı.

Meryem Önkür

Öğretmenlik mesleğine sahip olan Meryem Hanım 3 yıldır atanamıyor. Köyüne muhtar olmak isteğiyle seçimlere katılan Meryem Önkür 5 erkek aday ile yarıştı ve muhtar oldu.

Özlem Kartal

Sivas Divriği ilçesinde bulunan Kayacık Mahallesi’nin ilk kadın muhtarı Özlem Kartal oldu. Mahallesindeki kadınların da desteğiyle “Kadından muhtar olmaz!” algısını yıkabilmeyi başaran Özlem Kartal kadar mahallesinde yaşayan kadınları da kutluyoruz.

Fatma Türkan

6 çocuk annesi olan Fatma Hanım Batman’ın ilk kadın muhtarı. Mevcut muhtardan 100 oy fazla alarak Sağlık Mahallesi’nin muhtarı olmayı başardı.

Gülizar Demirpolat

Eşi de kendisi gibi muhtar adayı olan Gülizar Hanım, evlenmeden önce yaşadığı köyün muhtarlığına adaylığını koymuş. Eşi Zülfük Demirpolat ise İki dönemdir Harput Mahalle muhtarlığını yapıyor. Gülizar Hanım’ın seçim süresince en büyük destekçisi eşiymiş. Gülizar Demirpolat 179 seçmenin 92’sinin oyunu alarak Beydalı Köyü’nün muhtarı olmayı başardı.

seçim

Eminim daha duymadığımız nice köyümüzde nice mahallemizde birçok kadın muhtarlarımız vardır. Geçtiğimiz seçim süresince kadınların birbiriyle dayanışması da bu sonuçların doğmasına önemli bir etken elbette. Bu seçimde böyle güzel örneklerle karşılaşmak bir şeylerin değiştiğinin göstergesi olabilir. Kadındır yapar. 🙂

Kaynakça:
123