Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre, her gün düzenli olarak 1-2 kutu şekerli içecek tüketen bir insanın tip 2 diyabet hastalığına yakalanma oranı bu tür içecekleri nadiren tüketen insanlara göre % 26 daha yüksek.

Şekerli içeceklerin zararları hakkında hepimiz az çok bilgiye sahibiz. Çok fazla şekerli gıda tüketmenin şeker hastalığından obeziteye kadar birçok hastalığa neden olabileceği hakkında birçok araştırma mevcut ve bu durum insanlık için ciddi bir endişe kaynağı. Bununla beraber şekerli içecek tüketimine bağlı çok daha kötü hastalıklar meydana gelebilir. Araştırmacılar, şekerli içecek tüketiminin kanserli tümörlerin oluşumuna ve gelişimine neden olabileceğini söylüyorlar.

Çok Fazla Şeker

içecek

Baylor Tıp Fakültesi‘nden ve Weill Cornell Medicine’dan araştırmacılar, fareler üzerinde günlük yaklaşık 12 ons (340.19 g) tatlandırılmış içecek tüketimini incelediler. Yüksek fruktozlu içecekleri tüketen farelerde bağırsak tümörlerinin büyümesinin hızlandığını gözlemlediler. Daha da ilginç olanı, deney sırasında araştırmacılar farelerin kilo almasını engellemek, obeziteyi sağlık rahatsızlıklarından bağımsız tutmak için önlemler aldılar.

içecek

Ekip şekerli su tüketiminin tümör gelişimi üzerindeki etkisini test etmeye devam etti. Şeker suyu, yüksek fruktozlu mısır şurubunun yüzde 25’ini oluşturuyordu. Çalışma sonunda fareler kilo almazken tümörleri büyümeye devam etmiş, daha büyük ve daha yüksek dereceli tümörler meydana gelmiştir.
Baylor’da moleküler biyoloji ve insan genetiği profesörü olan Dr. Jihye bu durumla ilgili “Hayvanlar üzerinde yapılan bu deney ile son 30 yılda yüksek şeker içerikli içecek ve gıda tüketiminin Birleşik Devletler’deki kolorektal kanserlerde neden artış olduğu açıklanabilir. ” dedi. Baylor ve ekibi bu araştırmayı daha fazla genişletmek istiyor.

Kaynak: https://interestingengineering.com/correlation-found-between-sugary-drinks-and-cancerous-tumor-growth