Yazın gelmesiyle birlikte tatile gidenlerin sayısı hızla artıyor. Bunun yanı sıra tatile gidemeyenler de sosyal medya aracılığıyla gidenleri takip ederek özlem gideriyor. Hiç tatil yapamayanlar yurt içinde tatil yapanlara, yurt içinde tatil yapanlar da yurt dışındakilere imreniyor. Peki bu insanlar nasıl geziyor?

Döviz kurlarının yüksek olduğu ekonomik olarak zor günlerin içindeyiz. Bu da gezmemek, dünyayı görmemek için en büyük bahane. Peki bahanelerin arkasına sığınıp dünyayı keşfetmezsek neler olur? Yeryüzünde pek çok etnik köken, kültür ve topluluk mevcut. Her toplumun iyi yanları ve kötü yanları vardır. Bizim yapmamız gereken şey ise bu kültürel zenginlikleri gözlemleyip kendi ülkemizle, kişiliğimizle bağdaştırıp kendi iyi ve eksik yanlarımızı belirleyip gelişmek için çabalamak. Bahanelerin ardına sığınıp hayallerimizden korkarsak, gezmekten korkarsak gözlem yapıp gelişemeyiz.

Sen Yeter Ki Gezmek İste! 1

Uçak Bileti Tavsiyeleri

Uygun fiyatlarla gezinizi planlamanız mümkün. İlk olarak, uçak bileti alırken uygun fiyatlı alternatif sitelere yönlendiren internet siteleri mevcut. Bunlardan en sevdiklerim, Skyscanner ve turna.com. Yurt dışı merkezli sitelerden uygun fiyatlı uçak bileti alarak işe başlayabilirsiniz. Özellikle 3 ay önceden biletinizi almanızı şiddetle tavsiye ederim.

Yurt dışında şehir veya ülke değiştirecekseniz de qixxit.com’u şiddetle tavsiye ederim. Telefon uygulaması da mevcut. İstediğiniz şartlarda en uygun ulaşım araçlarını sizlere sunuyor.

Sen Yeter Ki Gezmek İste! 2

Konaklama Tavsiyeleri

Konaklamalarınızı mümkün oldukça tanıdık yanında yapın. 🙂 Eğer gittiğiniz yerlerde tanıdığınız yoksa Couchsurfing uygulamasıyla ücretsiz konaklamak mümkün. Uygulamasını indirin, profilinizi oluşturun ve referansı mevcut kişilere mesaj atmaya başlayın. Sistem, insanların evlerini gezginlere ücretsiz açması üzerinden ilerliyor. Evini açan kişiler de başka şehirde başkalarının evlerinde kalıyor. Couchsurfing üzerinden de aradığınızı bulamadıysanız booking.com’ dan en uygun hostellerden konaklamalarınızı ayarlayabilirsiniz.

Öğrenci Kartını Çıkartmayı İhmal Etme

ISIC (Uluslararası Öğrenci Kartı) 2 yıldır yurt dışında en büyük yardımcım. Bu kart ile yurt dışında öğrencilerin sahip olduğu tüm haklara sahip olabilirsiniz. Müzelere girerken, ulaşımda, her alanda işinize yarayacak. Özellikle Avrupa’da en ucuz seyahat firmalarından biri olan Flixbus ile anlaşması sayesinde ISIC kart sahipleri %5-10 indirimli seyahat edebiliyor.

Sen Yeter Ki Gezmek İste! 3

Gezi İçin Yurt dışında İnternet Gerektirmeyen Harita ve Sözlük

Bilmediğiniz bir ülkede en zorlayan şeyler dil ve aradığınız yeri bulma konusudur. Bunlar için de size çok güzel önerilerim var. Google Maps’in telefon uygulamasından istediğiniz şehri yüklüyorsunuz. Böylece çevrimdışı kullanım yapabiliyorsunuz. Anlık olarak nerede olduğunuzu gösteriyor ve gitmek istediğiniz yeri görebiliyorsunuz. Fakat ulaşım seçeneklerini çevrim dışı modda göremiyorsunuz. Sözlük veya çeviri olarak da Google Translate’in telefon uygulamasından Türkçe ve diğer kullanacağınız dili yüklüyorsunuz. Böylece çevrim dışı kullanım yapabiliyorsunuz. Kelime veya tüm cümle çevirilerinizi kolaylıkla yapabiliyorsunuz.

Bankalar

Yurt dışına çıkmadan önce bankanızın mobil uygulamasından sms onayını kesinlikle kaldırmanız gerekiyor. Yoksa mobil uygulamaya giremiyorsunuz. Hatta, müşteri hizmetlerini arayıp IP kısıtlamanızı da kaldırın. Türkiye’de değilken internet üzerinden alışveriş yapmanız için bu çok önemli. Benim Ziraat Genç Kart’ım vardı. Ek olarak Euro hesabı da açmıştım. Ama 2018’de yurt dışındayken Euro hesabımı ATM’ lerin tanımadığını ve Türk Lirası olarak bankanın o günkü kuruyla döviz çekebileceğimi öğrendim. Yurt dışındaki bankalar her nakit çekiminizde sizden komisyon kesiyor. Bu kesimin olmaması için Ziraat Bankasının kendi şubesini bulup oradaki ATM’ den para çekmiştim. Zaten çoğu şehirde Ziraat ve İş Bankası bulabilirsiniz. Hatta Viyana’da Deniz Bank bile vardı.

Telefon Kullanımı ve Sim Kart

Operatörlerin yurt dışı kullanım tarifeleri mevcut ama oldukça pahalı. Gittiğinizde telefonunuzu uçak modundan çıkarmamanızı öneririm. Yoksa benim gibi yanlışlıkla bir saniyeliğine mobil veriyi açarsınız ve bir anda faturanız şişer. 🙂 Ben Türk Telekom kullanıcısıyım ve günlük yaklaşık 35 liraya kendi tarifenizi yurt dışında kullanabiliyorsunuz. Biz arkadaşımla ortak hat almanın en iyi seçenek olduğuna karar verdik. Avusturya’dan hat almanızı tavsiye etmem, çünkü birçok yere hat sorduk ama diğer Avrupa ülkelerinde hattı kullanamayacağımızı öğrendik. Bu yüzden Münih’e kadar bir şekilde idare ettik ve Münih’te Türk Mahallesi olduğunu öğrendiğimiz Goethestraße’den sim kart aldık. Araştırmamıza göre en uygunu Ortel’di ve 20 EUR’a simkart, 4 GB internet, Avrupa ülkelerine ayrı Almanya’ya ayrı dakika içeriyordu.

2019 Temmuz ayında 16 günlük bir gezi yaptım. Örnek olması için size bu gezimin ana hatlarından bahsetmek isterim. 16 günde, 3 ülke 9 şehir gezdim. Bu şehirler sırasıyla; Viyana, Hallstatt, Salzburg, Münih, Stuttgart, Heidelberg, Colmar, Strasbourg, Berlin oldu. Kısa sürecek bir gezi olduğu için interrail bileti almak hesaplı olmuyordu ama son duraklarımızda sıkılıp en son durağa gitmek istediğimizde mecburen önceden aldığımız otobüsü beklemek zorunda kaldık.

Böyle bir mecburiyet sizi strese sokacaksa maddi durumunuz el veriyorsa interrail bileti almanızı şiddetle tavsiye ederim. Çünkü mecburiyetten, sevmediğiniz bir şehirde kalmak çok büyük eziyet oluyor. 🙂 Gezi, uçak bileti de dahil her şey 850 Euro tuttu. Sabahları marketlerden ekmek peynir yedik, gün içinde yanımıza kuru yemiş aldık. Akşam yemeklerinde ise genellikle arkadaşımla ortak tek bir yemek söyleyip bölüştük. Avrupa’da zaten yemek porsiyonları oldukça doyurucu. Hatta dönerken almak istediğimiz şeyleri de aldık.

Sen yeter ki gezmek iste. Teknoloji zaten emrine amade. Geriye hesaplı harcamalar yapmak, akıllıca gezi planı hazırlayıp olabildiğince az paraya gezmek kalıyor.

Sen Yeter Ki Gezmek İste! 4