Bir devlet, bir millet, bir ordu ve bir lider hayal edin. Senelerce Fransa’ya yüklü bir tazminat ödemek zorunda bırakılmış ve ekonomisi çökertilmiş bir devlet, Birinci Dünya Savaşı’nın bütün suçu omuzlarına bırakılarak savaş suçlusu ilan edilmiş bir millet, asker sayısının bile artık kendi devleti tarafından belirlenemediği bir ordu ve bunların intikamını almayı kafasına koymuş, yükselişi de düşüşü kadar hızlı olmuş bir lider. Bunları söylerken Almanya, Alman milleti, Alman ordusu ve Adolf Hitler’den bahsediyorum.

Birinci Dünya Savaşı’nda uğradığı yenilginin ardından Almanya, Paris Barış Konferansı’nda İtilaf Devletleri tarafından hazırlanan Versay Antlaşması’nı imzalamak zorunda bırakıldı. Paris Barış Konferansı müzakereleri sırasında çekilen aşağıdaki fotoğrafta “Üç Büyükler” olarak bilinen -soldan sağa sırasıyla – İngiltere Başbakanı David Lloyd George, İtalya Başbakanı Vittorio Emanuele ve Fransa Başbakanı Georges Clemenceau Orlando‘yu görüyorsunuz. Bu kişiler antlaşmanın hazırlanmasında en çok etkili olan isimler.

Paris-Barış-Konferansı'nın-4-etkili-ismi

Müzede Bir Vagon

2419 numaralı vagonun hikâyesi de Almanların 1919’da galip devletlerle Versay Antlaşması’nı bu vagonun içerisinde imzalamasıyla başladı. Paris-İstanbul arasında sefer yapan Şark Ekspresi trenine ait bu vagon, antlaşmadan sonra Fransızlar için zafer ve barışın sembolü hâline geldi ve tarihi öneminden dolayı Paris’te bir müzede sergilenmeye başlandı.

vagon-2419

2419 Son Kez Sahnede

Versay Antlaşması Almanlar tarafından o kadar büyük bir utanç kaynağı olarak görüldü ki Hitler bu aşağılamayı hiçbir zaman unutmadı. Aradan 21 yıl geçtikten ve Hitler’in Fransa’yı işgalinden sonra ateşkes talep eden Fransa’yla anlaşma yapma sırası şimdi Almanlardaydı. Böbürlenme sırası Hitler’e geçmişti. Hitler bu anlaşmayı sessiz sakin bir köşede yapacak değillerdi. 1919’da antlaşmanın yapıldığı vagon müzeden getirtilerek Almanya’nın Birinci Dünya Savaşı’nda teslim olduğu Compiegne’de aynı yere konuldu ve ateşkes Fransa tarafından imzalandı. 1919’daki ateşkesin bir nevi tekrar edilmesiyle kameraların önünde utanca boğulan bu sefer Fransa oldu.

vagon-2419-'un-son-tarih-sahnesi

İçinde iki kere ateşkes imzalanmış vagon daha sonra Almanya’ya götürüldü. İlerleyen yıllarda Naziler savaştan yenik ayrılacağını anlayınca askerler teslim olmadan kısa bir süre önce 1945’te tarihi vagonu yakarak imha etti. 2419’un hikâyesi de böylece bitmiş ve bir daha herhangi bir ateşkes için bu vagonun kullanılarak misilleme yapılma ihtimali de kaybolmuş oldu.

1940’ta Hitler’in Fransa ile yaptığı ateşkeşin videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

KAYNAKLAR: 1 , 2 , 3, 4