Üniversite öğrencilerinin birçoğu öyle veya böyle sertifikaların peşinde koşuyor. Katılmak istediğiniz eğitimde/etkinlikte görürsünüz, ”etkinliğimiz sertifikalıdır” diye yazar ve biz de bu sertifikaları biriktirmeye başlarız. Peki, biriken bu sertifikalar tam olarak ne işe yarıyor? Tüm bunlardan bahsetmeden önce sertifikaların işlevini ve işveren gözündeki anlamını merak ettiniz mi ?

Sertifikaların Temel İşlevi Nedir?

Bir sertifika almak demek bir konuda bir yeterliğe ya da yetkinliğe sahip olduğunuzu belgelemek demektir. Bir sertifikaya sahip olmak demek bir konuda o sertifikaya sahip olmayan kişilerin sahip olmadığı bir türden bilgi, beceri ve yeterliğe sahip olduğunuzu gösterir. Bu yüzden de bir sertifikanın işinize yarayıp yaramayacağını ölçmek için aslında sizin hakkınızda o sertifikaya sahip olduktan sonra farklı olarak neyi bildiğinizi, neyi becerebildiğinizi veya ne tür bir yeterliliğe sahip olduğunuzu sorgularsanız anlayabilirsiniz. Örneğin; sular seller gibi İngilizce konuşan biri, iş başvurusunda X kurumundan İngilizce kursu sertifikası almaya ihtiyaç duymaz. Eğer yeterliğini ispatlamak için gerekli bir durum olursa da ya sözlü mülakata girer ya da TOEFL/IELTS/YDS puanı kullanır.

Peki hangi sertifikaların faydası olur hangilerinin olmaz ?

İşlevi Olan Sertifikalar

  • Uluslararası veya oldukça prestijli bir kurumdan alınmış,
  • Uzun süreli ve pratiğe dayalı bir eğitim sonucunda alınan,
  • Bir alanda uzmanlık iddia edebilmek için çeşitli kurumlarca gerek duyulan,
  • Formal ve geçerliliği olan kurumlarca yapılan sınavlar sonucunda edinilen sertifikaların hepsi işe girişte veya terfide işinize yarar. Ancak aldığınız sertifikanın belgelediği bilgi, beceri ve yeterliğe sahip olmanız gerekir.

Özellikle de iş bulmanın giderek zorlaştığı günümüzde daha siz sahip olduğunuz sertifikanın sizde gerçekten ne kattığından emin değilseniz, o sertifika size çok da bir şey katmaz. Üstelik bir sertifikaya sahip olmadan da iş dünyasında sertifikalıymışçasına ilerleyebilmenin bir sırrı var.

İşlevi Olmayan Sertifikalar

  • Kişisel gelişim konferansı katılım sertifikası,
  • İngilizce A1, A2, B1 vs. düzeyi sertifikası,
  • Bilgisayarda Photoshop vs. biliyorum sertifikası,
  • Liderlik, etkili konuşma vs. gibi sertifikalar

Bu eğitimler işinize yaramaz değil ama bu eğitimler sonucunda size verilen sertifikalar, büyük ihtimalle öz geçmişinizi kalabalık göstermek dışında fazlaca bir işe yaramıyor ne yazık ki.

Peki Ne Yapmalıyız ?

Öncelikle, işsizlik korkusuyla panikleyip çılgınlar gibi o sertifikalı eğitimden bu sertifikalı eğitime koşmayın. Hem kıymetli olan vaktinize ve paranıza yazık olur hem de o kadar sertifika aldım, neden hala iş bulamıyorum diye bunalıma girersiniz. Şu anda sizi çalışmak istediğiniz sektörde ön plana çıkaracak tek şey üretmek.

Medya sektöründe mi çalışmak istiyorsunuz, Youtube’dan para vermeden video editlemeyi ve kurgu yapmayı öğrenin ve bu alanda bir tema seçip bir şeyler üretin. Eğitim sektöründe mi çalışmak istiyorsunuz, 21. yüzyıl becerileri ile ilgili online dersler alın ve bunu alanınızda seçtiğiniz bir yaş grubuna uygulayacak ders planları hazırlayın. Bilimsel çalışmalar mı yapmak istiyorsunuz? Lisans dönemindeyken seçmeli bir yüksek lisans dersi alıp minik bir akademik çalışma yapın ve öğrenci makaleleri kabul eden bir dergide makale bastırın.

Kısaca bilginin ve üretmenin peşinde olun. Öyle ki ürettikleriniz ve hayata geçirdiğiniz projeleriniz sizin portfolyonuz olsun. İnanın, işverenler taşın altına elini koyan ve üreten gençler arıyor. Kimsenin yapmadığını yapın. Ortaya bir emek koyun, bir iş çıkarın ve böylece de yaşıtlarınızdan sıyrılacak bir genç olun.

Kaynaklar :

1- https://www.iienstitu.com/blog/sertifika-ne-ise-yarar

2- https://www.liderlikokulu.com.tr/sertifika-ne-ise-yarar/