Daha önce hiç bu kadar hızlı bir yolcu uçağının varlığını duydunuz mu? Hemde 1969 yapımı… Sesten tam iki kat hızlı uçabilen İngiltere-Fransa yapımı, Condorde. Yapıldığı yıllara göre oldukça sıra dışı ve gelişmiş bir uçaktı. Bu kadar hızlı bir uçağın kötü yanları neler olabilir?

3 Saatte Atlas Okyanusu

Concorde’un uçuş yüksekliği 18 bin 200 metreydi ve hızı 2132 kilometreye ulaşabiliyordu. Yani Atlas Okyanusunu 3 saatte aşabiliyordu.  Seyir esnasında pencereden dışarı baktığınızda, dünyanın yuvarlaklığını ve uzayın karanlığını görmeniz mümkün oluyordu. İrtifanın bu denli fazla olması, uçuş sırasında ekibin ve yolcuların maruz kaldığı radyasyon miktarının da sürekli bir biçimde takip edilmesini gerektiriyordu.

Burun Kısmındaki Sıcaklık 130 Derece

Uçak

İlk uçuş denemesi 1969’da yapılmıştır. Concorde’un süratini sınırlayan şey motor gücü değil sıcaklıktı. Ses hızının iki katına ulaşıldığında, havadaki sürtünmeden dolayı uçağın özellikle burun kısmındaki sıcaklık 130 dereceyi buluyordu. Neredeyse, alüminyum kaplamanın yumuşamaya başlayacağı seviyeye kadar yükseliyordu. Gövdesi, sıcaklığı düşük tutabilmek amacıyla çok büyük oranda beyaza boyanıyordu. Dış yüzeyinde çok hafif ve ısıya dayanıklı Titanyum kullanılıyordu. Uçağın burnu, iniş ve kalkış esnasında pilotlara daha iyi bir görüş sağlayabilmek için aşağıya indiriliyordu. Oldukça dik olan inme açısı sebebiyle, tekerleklerden önce motorların yere değme riski vardı. Bunu önlemek için uçağın kuyruğuna ilave bir tekerlek eklenmiştir.

Yolcu kapasiteleri 125 kişiydi ve uçuşlar oldukça pahalıydı. Concorde sadece bir uçuşta 90.000 litre yakıt tüketiyordu. Zaten maliyeti bugünkü değere göre neredeyse 200 milyon dolara denk geliyordu. Yani bir savaş uçağından daha pahalıydı.

İlk Ve Tek Kazasına Piste Düşen Bir Parça Sebep Oldu

Concorde

Concorde, 25 Temmuz 2000 tarihindeki ilk ve tek kazasından sonra güvenlik nedeniyle geri çekilmiştir. Concorde uçuşundan önce kalkmış olan başka uçaktan piste düşen parça  Concorde kalkış yaptığında sol arka lastiğini parçalamıştır. Parçalanan lastik hemen üstündeki benzin deposuna zarar verip sızıntıya sebep olmuştur. Kalktıktan bir buçuk dakika sonra bir otelin bahçesine düşmüştür. Uçaktaki 109 yolcu ve mürettebatın yanı sıra oteldeki insanların bazıları da hayatını kaybetmiştir.

Concorde yeniden hayat bulsaydı ve uygun fiyata uçuş imkanı sağlasaydı… Hızlı ulaşım için risk alır mıydınız? Sesin iki kat hızını çıkmak biraz korkutucu olabilir mi? Şahsen bu hızın nasıl bir his vereceğini merak ediyorum.