İnsanlık çok uzun zamandır dünya dışı yaşamlarla iletişim kurmak için çeşitli yollar denemektedir. Bunların en başında Tesla ve Marconi gibi ünlü bilim adamlarının da kullandığı radyo sinyalleri gelmekte.

Dünya Dışı Zeka Araştırması

SETI Projesi: Dünya'dan Uzay'a Sesleniş

Günümüzde ise NASA 1979 yılında evrende zeki varlıkları araştırmak ve onlarla iletişim kurmak için SETI-Search for Extraterrestrial Intelligence  (Dünya dışı Zeka Araştırması) Projesini başlattı. Amerikan hükûmeti başta bu projeye 14 milyon dolarlık bir yatırım yapsa da bir süre sonra bu yatırımlar Amerikan Senatosu tarafından kesildi. Bu finansal kesintinin sebebi olarak ise Amerikan hükûmetinin elinde dünya dışı yaşama ait radyo sinyallerinden çok fiziki kanıtlar, düşen UFO enkazları, varlık bedenleri, fotoğraflar bulunmasıdır. Projenin finansal sıkıntıdan dolayı kesintiye uğramaması için bir grup bilim insanı bu projeyi Silikon Vadisi’ndeki özel şirketlere götürerek gerekli desteği aldılar ve proje devam etti. Dünyanın neredeyse üçte birinde evreni dinleyen özel radyo teleskopları ve gözlem evleri kuruldu.

Ütopik Amaç

Projenin amacı dünya dışı yaşamla iletişim kurmak olsa da kullandıkları yöntemin bu işi oldukça zorlaştırdığını söyleyebiliriz. Çünkü bu proje uzaydaki radyo sinyallerini yakalamak üzere değil de gezegenimize direkt olarak yöneltilmiş sinyalleri algılamak üzerine kurulmuş.

Bize direkt olarak sinyal göndermiş olsalar bile bunu fark edebilmemiz, fark etsek bile sinyali çözebilmemiz zor olacaktır. Üstelik biz 50 yıldır dünya dışı yaşam arayışındayız. Gezegenimizden 25 bin ışık yılı uzaklığındaki M13 yıldız ilk ve tek göndermeyi denediğimiz mesaj tam 25000 yıl sonra oraya ulaşacak ve eğer o yıldız kümesindeki bir gezegende mesaj geldiği anda Güneş’e dönük bir teleskop varsa bu mesajı alabilecektir. Yani dünya dışı yaşam bize sinyal yollamış olsa bile muhtemelen bile ulaşacağı zaman aralığında yaşamıyoruz.

Sonuç olarak SETI Projesi

Dünya'dan Uzay'a Sesleniş: SETI Projesi

SETI Projesi dünya dışı yaşamı araştırmak ve iletişim kurmak üzerine başlatılan bir proje olsa da izlediği yöntem dolayısıyla bir başarı elde etmesi imkansız gibi gözükse de o küçücük ihtimale tutunan bir grup bilim insanı bu projeyi devam ettirmeye kararlı. Bu kararlı bilim insanlarına şans, bizlere de küçücük ihtimallere tutunacak şevk diliyorum…

Kaynakça:

1,2