Öncelikle konuya direkt girmeden biraz çevresinde yürüyelim istedim. Siber kelimesinin ne anlama geldiğine bakalım. “Siber” kelimesi İngilizce “Cyber” kelimesinden uyarlanıp kullanılmaya başlayan bir kelime olup “Bilgisayar ağlarına ait olan”, “İnternete ait olan”, “Sanal Gerçeklik” manalarına gelmektedir. Aslına bakılırsa interneti tanımlayan, bu sözcükten türeyen bir çok kelime mevcut. Siber kelimesi, bilişim sistemleri alt yapısında çalışan soyut ve geniş bir alt yapıdır. Biz kısaca siber alem diyoruz. Yakın gelecekte çıkabilecek en büyük tehlike de bu alanda olacak. Hepimiz bunu biliyoruz ve bekliyoruz. İlk mermiyi kim atacak bilinmez ama merminin internetten atılacağı kesin.

İnternet kullanımı arttıkça esasen siberi daha çok duyar olduk. İşin güvenlik boyutu da var tabii ki. Medya artık bu konuya daha çok önem veriyor. İnsanlar bu başlığı gördüğünde oluşan merakları eskiye oranla artmış durumda. İnternet kullanıcılarının, aygıtların ve verilerin sayısı arttıkça bilgi güvenliği de bir o kadar önemli hale geliyor. İşin bu kısmı tamam, şimdi siber güvenlik tarafında ne kadar korunabiliriz, bireysel olarak neler yapabiliriz buna değinmek istiyorum.

Siber güvenlik, bilgi güvenliğinden operasyon güvenliğine ve bilgisayar güvenliğine kadar birçok farklı alanı kapsar. İnternete bağlanan hatta sinyal gönderebilen veya alan her cihaz aslında bir tehdit unsuru da oluşturuyor maalesef. Bizler bu cihazlardan faydalanırken, zararları da göremez olduk. Bilinç kazanmak çok önemli özellikle bu konuda. Bireyler açısından bu kavram; güvenli hissetmek, kişisel verileri ve gizliliği korumak demektir. Kurumlar açısından siber güvenlik, operasyon ve bilgi güvenliği sayesinde gizli verilerin korunmasını sağlamak, iş ile ilgili kritik öneme sahip işlevlerin kullanılabilir olması demektir. Hükümetler açısından ise vatandaşların, kurumların, kritik altyapının ve devlete ait bilgisayar sistemlerinin saldırılara ya da verilerin çalınmasına karşı korunması anlamına gelir. Tanımlar farklı olsa da, siber güvenlik bireylerin, kurumların ve hükümetlerin bilgi işlem hedeflerine özel ve güvenilir bir şekilde ulaşmalarına olanak veren ortak etkinlikleri ve kaynakları ifade eder. Ama ben kısaca bizlerin bireysel olarak neler yapabileceğimizi listeleyeceğim.

7 Tips To Keep Your Business Safe From Hackers [Infographic]
7 basit siber güvenlik ipucu

Bilinçli İnternet Kullanıcıları Olarak Siber Güvenlik Kapsamında Neler Yapabiliriz?

  • Zorunluluk olmadıkça ortak ağları olabildiğince minimum seviyede tercih etmeliyiz. Mümkünse kullanmamaya özen göstermeliyiz. Kullanım esnasında erişim sağlanan web sayfalarının adres satırındaki  “https” ifadesinin kontrolü yapmalıyız.
  • Eğer bir iş yerinde yani ortak ağda çalışıyorsak güvenli erişim kanalları (VPN) kullanılmasına özen gösterilmelidir.
  • Hesaplarımızda ne olursa olsun basit şifreler kullanmamalıyız. Akılda kalıcı, karmaşık ve tahmin edilmez düzeyde şifreler kullanılmalıdır. Şifreleri sık sık olmasa bile 3-6 ay arasında değiştirmemiz çok önemli.
  • Her platformda aynı şifreyi kullanmamalıyız. Tam tersine her platformda farklı şifreler kullanmak bize daha iyi bir güvenlik sağlayacaktır. Eğer parolaları unutuyorsak elimize kağıt kalem alıp not alabiliriz. İnanın bu bizin için daha kolay ve güvenilir.
  • Düzenli yedeklemeler yapmalı, yedeklerimizi de ayrı parolalar ile yönetmeliyiz.
  • Önümüze çıkan her linke hemen tıklamamalı, önce dikkatlice okuyup, düşünmeliyiz. Panik uyandıran ve güvenilir gibi görünen kaynaklara karşı tedbirli olun, gerekirse çevredeki bilirkişilere danışın.

Yukarıda yazdığım güvelik önemleri basit ve temel önlemler her cihazın bir çalışma prensibi var. Güvenliği de bir o kadar farklı. Ama temel iletişim araçlarını güvenli kullanmak bu konuda genel bilinç kazandıracağına inanıyorum. Aşağıda da birkaç görsel paylaşarak konuyu özetlemek istedim. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere hoşça kalın.

Find out how to secure your WIFI Network
WİFİ ağ güvenliğini sağlamak
the-dangers-of-free-wifi …,siber
Ortak alan Wifi kullanımındaki Tehlikeler