Galaksiler arası bir çarpışmaya hazır mısınız? Peki ya çok da uzak olmayan komşumuzla çarpışacağımızı söylesem ne dersiniz? Gök bilimcilerin bu konuyla alakalı yeni tahminleri var.

Bilindiği üzere bize en yakın komşumuz olan Andromeda Galaksisi -Messier 31, M31 ve NGC 224 olarak da bilinir- yaklaşık 2.5 ışık yılı uzaklıkta ve bünyesinde yaklaşık 1 trilyon (1.000.000.000.000) yıldız barındırmaktadır. Çapı yaklaşık 220.000 ışık yılıdır. İçinde bulunduğumuz Samanyolu Galaksisi ise yaklaşık 300 milyar (300.000.000.000) yıldızı barındırmakta ve çapı yaklaşık 105.700 ışık yılıdır. Bu büyüklükteki gök adaların çarpışma olasılıkları kulağa korkunç ve aynı zamanda pek olası gelmese de yeni araştırmalar bunun kesin olarak gerçekleşeceğini öngörmekte.

Ne Zaman Ve Nasıl?

Tahmin edileceği üzere iki galaksinin çarpışması hemen olacak bir şey değil. Zamana ihtiyaç duyan devasa bir olay. Zamandan kasıt gerçekten çok uzun bir zaman gerektiğini belirtmek gerek. 2012 yılına dek bir çarpışma olup olmayacağını söylemenin kesin bir yolu yoktu. Fakat araştırmacılar, Hubble Uzay Teleskobu ile Andromeda’nın 2002 ile 2010 yılları arasındaki hareketini özenle inceledikten sonra iki galaksinin kesinlikle çarpışacakları sonucuna vardılar. Bu ölçümden önce Andromeda’nın Samanyolu’na göre olan dikey hızı, galaksideki yıldızların spektral hatlarının Doppler etkisi incelenerek ölçülebiliyordu fakat enine hızı direkt olarak ölçülemiyordu. Bu yüzden 120 km/sn ile Samanyolu’na yaklaştığı bilinen Andromeda’nın çarpacağını ya da ıskalayacağını söylemek pek mümkün değildi.

Andromeda

Avrupa Uzay Ajansı’nın Gaia görevinden elde ettiği veriler doğrultusunda, bu çarpışmanın 4,5 milyar yıl sonra olacağı tahmin edilmektedir. Çarpışmanın tamamlanması için 8 milyar yıl gerektiğini de hatırlatalım. Tahminlere göre bizim bildiğimiz bir çarpışma beklenmemekte. İki galaksinin sıyırma denilecek şekilde çarpışması bekleniyor. Bu çalışmada yer alan Roeland Van Der Marel şöyle diyor:

“Tarihte ilk defa M31 (Andromeda) ve M33 galaksilerinin uzayda nasıl döndüğünü ölçmeyi başardık. Astronomlar galaksileri kümelenmiş dünyalar olarak görmeye alışıktır, ayrı “adalardan” oluşan parçalar olarak değil. Ancak bunun böyle olduğunu artık biliyoruz. Bunu keşfetmemiz 100 yıl aldı ve Gaia gibi gelişmiş bir aracın yapılmasını gerektirdi. Ancak bu sayede en yakın galaktik komşumuz olan M31’in gerçek, ufacık rotasyon oranını ölçmeyi başardık. Bu sayede de galaksilerin gerçek doğasını daha iyi keşfetmemiz mümkün oldu.”

Bu çarpışmanın Güneş’i ve diğer birçok yıldızı yok etmeyecek olsa da iki galaksinin yapısı tamamen değişecek: etrafa saçılan yıldızlar, kendi sistemlerinden kopmuş gezegenler, birbiri içine girmiş kara delikler…

Güneş Sistemi’miz Yok Olacak Mı?

Elde edilen bütün bu verilerle birlikte bir sürpriz çarpışma daha gerçekleşebilir. Andromeda’nın etrafında dönmekte olan uydu galaksi M33’ün yörüngesi çarpışmadan önce Güneş Sistemimiz ile çakışıp bütün sistemimizi yok edebilir. Hesaplamalar sonucu bunun %9 bir olasılıkla gerçekleşmesi mümkün. Bu gerçekleşmese dahi büyük çarpışma sonrası Güneş’imiz şu anki konumundan en azından 26.000 ışık yılı uzağa savrulacak ve Güneş Sistemimizin sonu gelmiş olacak. Bununla alakalı çok endişelenmemek gerek. Zira çarpışmadan önce -muhtemelen- Güneş’imiz ömrünü tamamlayıp gezegenimizi yutacak ve bütün yaşam sona erecek.

Bu çarpışma kulağa ne kadar korkunç gelse de inanılmaz bir manzara oluşturacağı kesin. Yaklaşık 3,5 milyar yıl sürecek bir uzay belgeseli izlemek gibi. Böylesine bir şeyi kim görmek istemez ki?

Editör: Berfincan Doğan