Silikon Vadisi (Silicon Valley) Amerika Birleşik Devletleri’nde Kuzey Kaliforniya’da yer almaktadır. Her şeyin başlangıcına sebep olan, aslında Kimya dersinden hepimizin bildiği, periyodik tabloda yer alan 14.element Silikon/Silisyum. Silikon bazlı bilgisayar mikroçiplerinin üretildiği dönemde, bölgede milyonlarca silikon mikroçip üretildiği için bu ad verilmiştir.

Silikon Vadisi

Altına Hücum (California Gold Rush)

Kaliforniya rüyası 1845-1855 tarihlerinde gerçek oluyor. Bütün dünyadan genç insanlar ”zengin olma hayali” ile her şeylerini geride bırakarak Kaliforniya’ya göç ediyor. Başarı öykülerinin altı çiziliyor ve başarısızlık öykülerinden bahsedilmiyor. Bu dönemde altın bulmaya gelenler sayesinde Sam Brannan adında bir gazeteci zengin oluyor. Gold Rush’tan kâr etmenin en iyi yolunun madencilik ekipmanlarının baş tedarikçisi olmak olduğunu görüyor. Kürek ve kazmalara kadar bulabildiği her türlü ekipmanı satıyor. Altın bulmaya gelenlerin sanılanın aksine çok miktarda bulamadıklarını biliyor ve böylece girişimcilik hareketiyle en çok kazanan kendisi oluyor.

Levi Strauss; hepimizin bildiği ilk blue jean firmasının kurucusu. 1853 yılında Strauss, Amerikan vatandaşlığına geçti. Kaliforniya’nın Altına Hücumu sırasında San Francisco’ya yerleşmiştir. Strauss burada Levi’S şirketini kurmuştur. Bu şirket pamuklu giysi üretimi yapıyordu. Şirket günümüzde de ününü korumaktadır. 

Stanford Üniversitesi’nden Silikon Vadisi’ne

Palo Alto’da yaşayan Leland Stanford 650 dönüm bir arazi alır ve hayvan çiftliği kurar. Daha sonra komşu parselleri de alarak 8000 dönüm kadar bir alana sahip olur. Palo Alto bölgesinin adı: Uzun Ağaç (California Red Wood) olarak bilinir. 1884 yılında İtalya’ya seyahat ederken Leland Jr. Stanford ”Tifo Hastalığı” yüzünden ölür. Leland ve Jane Stanford çifti Harvard, MIT, Cornell’i ziyaret ederler ve bu ziyaret sonunda o dönemde farklı bir kuruluş felsefesi içeren bir üniversite kurmaya karar verirler. 6 yıllık bir planlama sonucu üniversite kurulur ve mimarı New York’daki Central Park’ın Mimarı olan Frederick Law Olmsted olur.

Stanford Üniversitesi

Özellikle Stanford mezunlarının girişimci ve yatırımcı ekosisteminin bir parçası olduğunu düşünürsek Stanford mezunu birinin onlarca yatırımcı arkadaşı, onlarca girişimci arkadaşı oluyor diyebiliriz. Bazı arkadaşlarının da Google, Facebook, Zynga gibi girişimini ileride satabileceği büyük firmalarda çalışmaya başladığını düşünürsek işleri bize göre oldukça kolay. Yeni mezun bir Stanford öğrencisinin Instagram’ın kurucusuna, Next’in kurucusuna, Zynga’nın kurucusuna uzaklığı en fazla 2-3 kişidir. Silikon Vadisi’ndeki kültürün deneyim paylaşımı ve paylaşmak üzerine kurulu olduğunu da düşünürsek bu kişilere ulaşmak, onları danışman olarak projenize katmak, fikirlerini almak büyük bir katma değer.

Garaj’ın Önemi

Vadi’de geliştirilen birçok fikir aslında evlerin garajlarında ortaya çıkmıştır. Amerikan filmlerinde evin garajının çoğunlukla gençler için kendi istediklerini yapabilecekleri mekan olarak görülmektedir. Aileler için de gençlerin hem evde hem de istedikleri gibi özgür hareket edebilecekleri ortamı sağladıkları için önemli bir noktadır. Birçok fikir de gençlerin evlerinin garajında bir araya gelerek fikirler üretmesiyle ortaya çıkmıştır. Burada önemli olan fikrin hemen başarıyı yakalamasından ziyade gençlerin fikir üretme özgürlüğüne sahip olmalarıdır.

Silikon Vadisi’ndeki Hain Sekizli

hain sekizli
Gordon Moore, C. Sheldon Roberts, Eugene Kleiner, Robert Noyce, Victor Grinich, Julius Blank, Jean Hoerni ve Jay Last. (1960)

Meşhur hain sekizli: Gordon Moore, C. Sheldon Roberts, Eugene Kleiner, Robert Noyce, Victor Grinich, Julius Blank, Jean Hoerni ve Jay Last. Peki bu hain sekizli adı nereden geliyor? Silikon Vadisi’nde yaşanan kişisel anlaşmazlıklardan dolayı ekibin 8 üyesi William Shockley’le yollarını ayırmıştır. Ekip üyelerinin ayrılmasından sonra W. Shockley tarafından bu 8 kişi ”Hain Sekizli” olarak anılmaktadır.

Robert Noyce ve Gordon Moore, INTEL şirketini kurdular. 1971 yılında INTEL ilk mikroişlemcisi olan, INTEL 4004’ü piyasaya sürmüştür. 1972 yılında Xerox tarafından, Ethernet internet temeliyle veri alışverişi sağlanmıştır. Aynı zamanda ilk lazer yazıcı icat edilmiştir. 1976 yılına geldiğimizde Steve Jobs ve Steve Wozniak Cupertino tarafından Apple kurulmuştur. 1994 yılında Stranford Üniversitesi’nde öğrenci olan Jerry Yang tarafından Yahoo kurulmuştur. 1998’de yine Stranfod mezunlarından Sergie Prin ve Larry Page tarafından Google şirketi kurulmuştur. 2004’te Mark Zuckerberg, Harvard Üniversitesi’nde okurken kurduğu Facebook şirketini; Silikon Vadisi’ne taşımıştır. Hain Sekizli’ler, Silikon Vadisi’nde toplamda 65 şirket kurmuştur.

Konu ile ilgili olarak da; IMDB 8,5 puanına sahip 2014 yapımı TV dizisi Silikon Vadisi (Silicon Valley) izlemenizi tavsiye ederim.

Kaynakça: 1, 2: Yıldız Teknik Üniversitesi Girişimcilik Eğitim Notları