Sınavlarda başarılı olmak için ne yemek ne içmek gerekir deyince ilk akla gelen ”okunmuş pirinç” olsa da konumuz bu değil. Aslında sınav döneminde iyi hissetmeye ve hatta sınavlarda başarılı olmaya katkıda bulunan bir faktör de vücuda giren gıdaların ne kadar sağlıklı olduğu.

Öncelikle bu dönemde ne kadar sağlıklı beslendiğini bir test edelim

  1. Sınav döneminde en çok kahve ve enerji içeceği mi tüketiyorsun?
  2. Enerjin düştüğü anlarda şekerli gıdalar mı tüketiyorsun?
  3. Akşam yemeklerin genellikle hazır gıdalar ile mi geçiyor?
  4. Ders çalışırken sık sık yemek yemeyi unutup sonra büyük porsiyonlarda mı yemek yiyorsun?
  5. Ders çalışırken aralarda kendini motive etmek ve ders sonrası kendini ödüllendirmek için bol kalorili yiyecekler tüketiyor musun?

Yukarıdaki sorulardan birine bile ”evet” cevabı verdiysen bu yazının tamamını okuman gerek.

Sınav Başarısı İçin Doğru Beslenme Önerileri 1

Öncelikle ihtiyacın olan bol bol su çünkü zihin berraklığı için hücrelerinin suya ihtiyacı var. Özellikle de çaya kahveye abandığın bu dönemde kahveyi sınırlandırmak kadar bol su tüketmek de önemli.

beslenme

Taze sebze ve meyve tüketmek; kan şekerini aniden fırlatmayacağı için enerji seviyeni ve konsantrasyonunu oynatmayacak, böylelikle de uzun süre odaklanabileceksin. Benim ders çalışırken en sevdiğim 3 atıştırmalık; salatalık, peynir ve fıstık ezmesi ile elma.

Sınav Başarısı İçin Doğru Beslenme Önerileri 2

Çikolata, sınav döneminde benim için çok önemliydi ama tabii ki bitter olanından tüketmek iyi bir tercih olacaktır.

Akşam yemeği için özellikle evde pişirme imkanı olmayanlar için tavsiyem, özellikle ev yemeği sipariş edebilecekleri restoranlara yönelmeleri. Biliyorum fast food daha ucuz ama sağlık da bir o kadar önemli.

Sınav Başarısı İçin Doğru Beslenme Önerileri 3

Kuru yemişler de bol bol tavsiye ediliyor ama bence aşırıya kaçmamakta fayda var, tatlı yerine hurma; cips yerine yer fıstığı iyi birer alternatif ama dikkat etmek gerek çünkü ders çalışırken sıkıntıdan yarım kilo ceviz yemek istemeyiz, değil mi?

Sınavlarda başarıyı getirecek olan en önemli şey, sınav döneminde kontrolü elden kaçırmamak. Ders çalışmak için kafeine yüklenip sadece sağlıksız gıdalar ile yaşamamalıyız çünkü vücut rutininden uzaklaşınca panikliyor ve daha çok stres hormonu salgılıyor, bu da dolaylı yoldan bile olsa başarıyı azaltabiliyor.

Sınav dönemiyle alakalı bu yazılarımıza da bakabilirsiniz.

Hepinize çok başarılı bir sınav dönemi diliyorum.

Kaynakça : 1 , 2

Editör: Sena Bakı