Hepimizin hayatında gözünde büyüttüğü ve eski deneyimlerine göre değerlendirip kendini sınırladığı konular vardır. Bu olaya daha somut bir örnekle yaklaşmak için pirelerle ilgili bir deneyi inceleyeceğiz.

Pireler ve Cam Tavan Sendromu

Normal şartlarda kendi boylarının 350 katı kadar zıplama yeteneğine sahip pireler cam kavanoza koyulup bir deney yapılıyor. Kavanozun kapağı açıkken kolayca zıplayarak kavanozdan çıkabilen pireler, kavanoz kapandığında maksimum kapak seviyesine kadar gelip çarpıp düşüyorlar.

pireler

Bu deney sırasında potansiyellerini kullanamayan pireler zıplayamamayı öğrenmek zorunda kalıyorlar. 3 gün gibi bir bekleme süresi ardından kavanoz kapağı nihayet açılıyor. Bu 3 gün içinde pireler kendi sınırlarını çoktan belirlemiş durumda. Hedef artık kavanozdan çıkmak değil hayatları boyunca kapalı olduğunu zannettikleri kavanozun aynı noktasına kadar zıplamak.

Kendi Kavanozunun Farkında Olmak

Bu deneyden çıkarmamız gereken çok şey var. Mesela, bu kavanozda doğan bir bebek pireyi düşünelim. Doğduğu yer dolayısıyla zıplama potansiyelini kullanamayan bu böceğin annesi ,babası ve tüm çevresi kavanozun kapalı olduğunu sanıyor. Düşünmeden yalnızca o noktaya sıçrıyorlar , potansiyellerine rağmen kendi limitlerini belirlemişler ve fazlasını istemiyorlar. Sizce bebek pire bu ortamda ne kadar uzağa sıçrayabilir?

kendi-kavanozunun-kapağını-aç

“Unutma, bir şeyin yapılamaz olduğunu düşünerek uyursan başkasının o şeyi yaparken çıkardığı gürültüyle uyanırsın.” Konfüçyüs

Hayatımız boyunca insanların kendilerinin başaramayacaklarına inandıkları şeyleri bizlere dikte etmesine izin veremeyiz. Kendi kavanoz kapağımızı açmalı ve içine sıkıştığımız kutudan çıkmalıyız. Yalnızca sınırların ötesinde olan insanlar sıra dışı başarılar elde edebilir.

potansiyel-manipülasyon-baskı

Günlük hayatta oldukça sık manipülasyonlara maruz kalırız. Etkilerini geç fark etmek çok normaldir çünkü kendi düşüncelerimiz zannediyoruz. Bazen en yakınlarımızdan bazense sürekli bulunmak zorunda olduğumuz ortamlardan dolayı maruz kalırız bu limitlemelere. Önemli olan verdiğimiz kararları daima sorgulama ve farkındalık içerisinde değerlendirmektir. Kimsenin bizleri tanımlamasına ve belirli sınırlara hapsetmesine göz yummayıp potansiyelimizin farkında olmalıyız.

alışılmadık-ve-farklı-düşünmek

“Bütün insanlar orijinal doğar, birçoğu kopya olarak ölür.”

William Blake