Yeni trend: Kemik suyu kafe…

Pahalı kozmetik ürünlerinin sonu geldi mi? Artık günde bir fincan kahve gibi bir fincan kemik suyu!

Evet yanlış okumadınız. Son zamanlarda tüm dünyada trend haline gelen kemik suyunu konu alacağız bugün. Yurt dışında kemik suyu için kafeler bile açıldı. Yakında ülkemizde de rastlayabilme ihtimalimiz olduğu aşikar. Köşe başında tıpkı kahve dükkanları, taze sıkılmış meyve suyu satan noktalar gibi karşımıza çıkmaya başlayabilir.

Tavuk ya da büyük ve küçükbaş kemiklerinden elde ettikleri suları çeşitlendiren mekanlar bunlar. İçine farklı baharatlar ve sebzeler atılarak zenginleştiriyor, farklı tatlarla insanlara sunuyorlar.

 

cxz

Kemik Suyu

Atalarımız kemik suyunun altın değerinde olduğunu 2500 yıl öncesinde fark etti. O zamanlarda avlanan hayvanların kemiklerinin atılmaması, israf olmaması adına bundan faydalanmak istediler. İşte kemik suyu bu şekilde ortaya çıktı.

Kemik suyu Çin tıbbında, yüksek kollajen içeriği, biyoyararlı mineraller, anti-inflamatuar amino asitler ve sadece kemiklerde bulunabilen iyileştirici bileşikler nedeniyle sindirim tonik, kan oluşturucu ve böbrek güçlendirici olarak kullanılmasıyla  zengin bir geçmişe sahiptir.

ldy

 

Bilinmeyen 6 Faydası:

 

 1. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Böylece soğuk algınlığı gibi mevsim geçişi rahatsızlıklarından korunabilirsiniz.
 2. Büyüme hormonunun düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar.
 3. Bağırsak rahatsızlıklarının iyileşme sürecini destekler.
 4. Sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar.
 5. Erken yaşlanma etkilerini, kırışıklıkları, lekelenmeleri en aza indirir.
 6. Kemik suyunun kollajen yapısı selülitlerin oluşumunu engellemede ve var olan selülitlerinin görünümünü iyileştirmede oldukça etkili oluyor. Bu yüzden diyet listelerinin vazgeçilmezi. (Kemik suyu diyetleri bulunmakta.)

Sadece Kemiklerde Bulunan Faydalı İçerikler Nedir?

Kemikler aynı zamanda yararlı protein, tip II kollajen ve jelatin bilinen tek kaynağıdır. Tip II kolajen, cildin görünümünü iyileştirmek kullanılır. Bu yüzden birçok kozmetik ürününün içerisinde kollajen yer almaktadır. Bu nedenle, kemik suyu, yaşlanmayla mücadele etmek için yiyebileceğiniz en iyi besinlerdendir. Kollajen, kemikler, eklemler, tendonlar, kaslar ve dişler gibi vücudunuzun birçok köşesinde bulunur.

Tip II kollajen aşağıdakiler için gereklidir:

 • Yırtık kıkırdağın tamiri
 • Eklem ağrısının giderilmesi
 • İltihaplı sindirim sistemi sorunlarında yatıştırıcı
 • Bağırsakların güçlendirilmesi
 • Kemik yoğunluğunun korunması
 • Bağışıklık Artırıcı
 • Uyku kalitesini artırma

  kemik suyu Kemik Suyu Nasıl Yapılmalı?

Tahmin edeceğiniz üzere lazım olan malzemeler kemik ve su. Fakat kemiklerdeki kollajeni açığa çıkarma ve minerallerin kolayca suya geçebilmesi için mutlaka asit kullmalı. Bunu için sirke kullanmalısınız.

Kemik suyu uzun süre kaynatılmalıdır eğer az kaynatırsanız kemik suyu proteince eksik olacaktır ve kemik içerisinde mineralleri yeterince suya veremeyecektir. Kıvamının jelatin gibi olması önemli noktalardan biri.

 

 

Kaynaklar:
https://nourishedkitchen.com/bone-broth-doesnt-gel/
https://www.kettleandfire.com/pages/what-is-bone-broth?view=byb