Televizyondaki veya mobil uygulamalardaki yarışmaları keyifle seyretmeyi ve katılmayı oldukça seviyoruz. Bu yarışmalar genel kültür bilgimizi oldukça zengin tutuyor. Bu yarışmalarda bilginizle hava atmak istiyorsanız genel kültür bilginizi zirvelere taşıyacak 10 içeriğimizi bir araya getirdik.

Keyifli okumalar !

1 – Kürk Mantolu Madonna Hakkında 9 İlginç Bilgi

kültür

Kitapseverlerin kitaplığında eksik etmediği ama ülkemizde adını daha çok Funda Özkalyoncuoğlu’nun yaptığı gaf ile duyuran Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna’sı hakkında 9 ilginç bilgiyi sizler için derledik. Kürk Mantolu Madonna’nın arkasındaki sır perdeleri için sizi yazıya alalım.

2 – Nazilerin Süper Asker İlacı: Pervitin

kültür

İnsanlık tarihinin gördüğü en cani liderlerden biri olan Adolf Hitler’i tanımayan yoktur herhalde. Hayatı ve ölümü komplo teorileriyle dolu bu adamın, 2. Dünya Savaşı’nda yaptığı iddia edilen “Süper Asker Projesi”ni duymuş muydunuz? Hadi biraz tarihin tozlu sayfalarına inip, Hitler’in gizli silahına bir göz atalım…

3 – İnsanlığın Kaderini Değiştiren Tanrıça: Pandora Ve Kutusu

kültür

Yunan mitolojisinin en önemli karakterlerinden biri olan Pandora yaratıldığı andan itibaren güzelliğiyle, zekasıyla herkesi büyüleyip yeryüzüne gönderilen ilk tanrıçaydı. Fakat sahip olduğu kutu onu ve bütün insanlığın kaderini değiştirecek nitelikteydi. Fakat kutuda kalan tek bir şey aynı zamanda bütün insanların sahip olacağı belki de en güzel şeydi.

4 – Dizi ve Filmlerin Efendisi Netflix’in Tarihi

kültür

Geleneksel yayıncılığı bir kenara itmemize sebep olan, içerikleriyle bizleri bilgisayar ve televizyonlara kitleyen Netflix’in ilk nasıl ortaya çıktığını biliyor musunuz? Detaylar için sizi yazımıza alalım.

5 – Starbucks’ın İtalya Pazarına Girişi

kültür

Kahveyle alakası olmayan kişileri bile kahve sevdalısı yaptıran(!) Starbucks bardaklarının eksik olmadığı fotoğraflar çektiren Starbuck’ın aslında İtalya’daki kahve kültüründen etkilenip kurulduğunu biliyor musunuz? Peki ya İtalya pazarına Starbucks nasıl girdi? Bu süreci incelemek için yazımıza buyrun.

6 – Paris’in Kalbi: Louvre Müzesi

kültür

Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Louvre Müzesi, Fransız ihtilali sonrası 1893 senesinde açılan ilk devlet müzesi. Müzede tarih öncesi çağlardan 21. yüzyıla kadar binlerce eser bulunmakta. Peki yılda 10.2 milyon ile en çok ziyaretçi alan bu müze neden bu kadar popüler?

7 – Mozart’ın Türk Marşı Bestesinin İsim Hikayesi Nedir?

kültür

Melodisiyle, temposuyla her şeyiyle aklıma kazınmış Türk Marşı hakkında duyacağınız bilgiler ufkunuzu açacak cinsten. Öğrenmek için sizi şöyle alalım.

8 – Cambridge Yılın Kelimesini Açıkladı: Nomophobia

kültür

Britanya’nın en yetkin sözlüklerinden Cambridge Dictionary, her sene yaşanan ulusal ve uluslararası olayları göz önünde bulundurularak Cambridge editörleri tarafından dört kelime belirler. Belirlenen bu kelimeler katılımcıların oyuna sunarak yılın kelimesi seçilir. Önceki yılların kelimeleri, 2017’de popülizm, 2016’da paranoyak, 2015’de ise ekonomik krize referansla kemer sıkma olarak belirlenmişti. Peki ya 2018’in kelimesi ne oldu?

9 – Dünya’nın En Uzun Oteli İle Tanışın: Prora Oteli

kültür

Almanya’nın en büyük adası olan Rügen’de, sahilin bir bölümünde kıyıya paralel konumlanmış devasa bir bina var. Bu binanın sizi şaşırtacak özelliği ise dünyanın en uzun oteli ünvanına sahip olması. Bizzat Hitler tarafından planmış ve proje boyunca tüm aşamaları takip edilmiş. Peki ya Hitler neden böyle bir otel yapmaya ihtiyaç duysun ki?

10 – Dijital Şifrelemenin Babası: Alan Turing Kimdir?

Sizi Daha Kültürlü Biri Yapacak 10 KreatifBiri İçeriği 1

Günümüzdeki bilgisayarların, cep telefonlarının hatta yapay zekanın babası olarak anılan ve hayatı “The Imitation Game” filmine konu olmuş Alan Turing’in hayatına biraz daha derinden göz atmak isterseniz sizi şöyle buyur edebiliriz.