Girişimciliğin son yıllardaki gelişimini ve ülke ekonomilerine kattıkları değeri hepimiz büyük bir hayranlıkla izliyoruz. Katma değeri yüksek ürün ve hizmet sağlayanlar grubunun büyük çoğunluğunun hakimi girişimcilerdir. Girişimcilik büyümeye ve gelişmeye devam ederken ona benzer kavramlarda karşımıza çıkıyor. Bu kavramlardan olan ve yükselişe geçen Solopreneur’a (solo girişimcilik) biraz göz atalım.

Solo Girişimciliğin Yükselişi

Bireysel çalışmanın ve bireysel becerilerin ön plana çıkmaya başladığı bu dönemde bu kavram Enterpreneur’dan (girişimci) türemiştir. Yani bu işin hem çalışanı hem de yöneticisi sizsiniz. Ekip çalışmalarının bir projeyi ya da işi çok daha iyileştireceğine inanıyor olsam da bunun tamamen kişisel bir seçim olduğunu düşünüyorum çünkü sorumlulukların birçoğunun sizin üzerinizde olacağı yadsınamaz bir gerçek. Hal böyle olunca sizden beklenenler bir o kadar da yüksek seviyelere çıkarılıyor. Açık olmak gerekirse ne solo girişimcilik ne de girişimcilik daha iyi ya da daha kötüdür. Ne daha kolay ne de daha zor. Bunlar, bir iş kurmanın çok farklı ama aynı derecede geçerli iki yolu ancak doğru planlama ve girişiminizin sizden beklediği yetkinlikleri karşıladığınız takdirde başarı daima sizin peşinizden gelecek.

Solo girişimcilik

Solo Girişimcilik Ve Girişimcilik Arasındaki Farklar Neler?

Solo girişimcilik becerilerinize daha fazla odaklanır. Örneğin grafik tasarımcılar ve sosyal medya uzmanları gibi. Girişimciler genellikle bir ekip kurar ve yönetir. Solo girişimcilik ise sizden hem yönetici hem de çalışan olmanızı bekler.

Girişimcilerin ev dışında bir ofislerinin olması olasılığı daha yüksektir. Tek başına girişimciler ise genellikle evden çalışırlar. Birçok girişimci işlerini daha fazla büyütüp satma veya onu işletmesi için başka birini işe alma planı kurar.

Solo girişimciler ise istedikleri yaşam tarzlarını yansıtacak ve çoğu durumda kişisel tutkularını ön plana çıkaracak bir iş kurarlar.

Girişimcilik fikriniz varsa ve bu tamamen sizin yetkinliklerinizden oluşabilecekse solo girişimciliği de aklınızın bir köşesinde tutabilirsiniz. Sizin için hangi seçenek iyiyse onu bulun ve farklı olun. Kapının açılması tamamen buna bağlı!

Kaynakça: 1