“Bağlanamıyorum ne yapayım ben de böyleyim” diyenlerden misiniz? 

Bağlanma stillerimiz biz daha anne karnındayken başlar, doğduğumuz eve ve çevremize göre şekillenir. Bakım veren ve çocuk arasındaki ihtiyaç giderme, şefkat ve sevgi bu bağı belirler. Bugün biraz kaçıngan bağlanma stilinden bahsetmek istiyorum izninizle.

sorun

Kaçıngan Bağlanma Stili Nedir?

Etrafınızda kişilerden ilişkiler konusunda sık sık şunları duyuyorsanız ya da ilişkiniz hakkında şöyle düşünüyorsanız “çok boğuluyorum, sorun seninle ilgili değil benimle ilgili, alanımı kısıtlıyorsun…” Evet bir kaçıngan ile beraber olabilirsiniz.

Kaçıngan Bağlanma Stiline sahip insanların, bakım verenleri ile ilişkisi bebeklikten başlayan uzaklık ve mesafeden kaynaklanıyor. Bu sadece çocukluk dönemiyle alakalı olmayıp sosyal çevresi deneyimlediği arkadaşlık ve romantik ilişkilerle de şekillenebiliyor. Yakınlığın can yakıcı bir şey olduğunu çok önceden yaşadıklarıyla deneyimliyorlar ve yetişkinlik zamanlarındaki iletişim dilleri tamamen kendilerinin de farkına varmadan bu şekilde gelişiyor. 

Özgürlüklerine çok düşkün olan kaçıngan bireyler, kendi alanlarına tehdit niteliğinde bir yakınlık hissettiklerin de ilişkilerini “bahaneler” ile bitirmeye çalışıyorlar. 

Kaçıngan Bireylerin İlişkilerindeki Sorunlar

Doğası gereği her insan gibi bir şeye bağlanma ihtiyacı hisseder. Bu durum ilk doğduğumuzda bakım verenimizle başlar ve ileriki dönemimizde diğer insanlarda bu ihtiyaç listemize girer. Fakat Kaçıngan Bağlanma Stilinde ise olaylar biraz daha değişik olabiliyor. Yakınlığı insanlarda aramak onlar için huzurlarını kaçıran bir durum haline geliyor. Bunun için içlerindeki bağlanma isteğini insan yerine bir nesneye ya da maddeye yönlendiriyorlar. Bu durum çok fazla işe odaklanmalarından tutun, sürekli hobi edinmeye çalışmalarına, madde ve alkol bağımlılığına doğru gidebilir. 

sorun

Her insan bir başka insana muhtaçtır. Sevmenin ve sevilmenin hayatımızın en başından bize öğretilme şekli hep böyle yaşamak zorunda olduğumuz anlamına gelmez. Bir uzmandan destek almak pek tabi harika bir çözümdür. 

Kaynak: https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/266593
Editör: Minem Kesen