Dünyanın en değerli şirketi olan Apple’ın kurucusu Steve Jobs’ın “Noktaları birleştirin!” sözünden ne anlam çıkarmalıyız?

Öyle bir şirket düşün ki kasasındaki nakit para ile Türkiye’deki tüm halka açık şirketleri iki defa satın alsa bile hala nakit parası kalsın! Öyle bir şirket düşün ki kişisel bilgisayar ve akıllı telefon kavramını ortaya çıkarsın! Peki, bu şirketi kuran Steve Jobs’a ne demeli? Şimdi burada hayatına değinmeyeceğim ama mutlak surette bilmen, okuman lazım! İşte, bu örnek alınası adamın basit bir öğüdü var “Noktaları birleştirin!”. Bu yazımda öncelikle noktalardan kastına sonrasında noktaları nasıl oluşturacağımızı ve nasıl birleştireceğimizi anlatacağım.

Üniversiteye başladığımda ilk dikkatimi çeken şeylerden biri o kadar başarı elde edip de Türkiye’nin sayılı üniversitelerinden birine gelen öğrencilerin vahameti! Gelen öğrencilerin ilgilendiği tek alan ders! Başka hiçbir şey yok ne kitap okuma ne bir hobi ne de bir beceri! Tabiri caizse adeta ot, koyun gibi insanlarla doluydu. İşte tam buradaki ders dışındaki her şey ve dersler de birer nokta. Steve Jobs bu noktalar sayesinde birçok şeyi başardı tıpkı diğer başaranlar gibi… Şimdi, bu ot insanlar nasıl inovasyona sahip olabilsin nasıl bir şeyler üretebilsin? Sen de kreatif olmak, yenilikçi, üretici olmak istiyorsan noktalarını oluştur! Neyin ne zaman ne getireceği hiç belli olmaz!

Noktalar noktalar dedikte “Bu noktalar nasıl oluşur?” sorulması gereken ilk sorulardan. Öncelikle tabii ki ot olmayacaksın! Bu da sadece bir işle uğraşmayacaksın demek yani farklı türde şeyleri bir arada götürmen lazım. Örneğin bir müzik aleti öğrenmek, okumak, yazmak, farklı türde işlere girmek! Özünde farklı bir şeylerle uğraşmak demek işte…

steve jobs

Sırada en önemli kısım var: noktaların birleştirilmesi! İlk söyleyeceğim kesinlikle bunu tam olarak planlayamayız çünkü az önce de dediğim gibi neyin ne zaman ne getireceği belli olmaz. Örneğin Steve Jobs’ın keyfi olarak girdiği kaligrafi ve tasarım dersleri ilk Mac bilgisayarlarını çıkarırken tasarıma direkt katkı sağlamıştı. Fakat Jobs bu derslere girmesinin ona hiçbir katkısı olacağını düşünmüyordu! Ortaya çıkan durumların bize gösterdiği noktaları birleştirmek tıpkı puzzle’ın kalan son parçasının tamamlanmasıyla ortaya çıkan büyük resim gibidir. Yalnız bu son parçanın ne zaman yerleştirileceğini genelde belirleyemeyiz bize düşen parçaları oluşturmaktır!

Sözün sonu…

Sana söyleyebileceğim tek şey lütfen koyun gibi ot gibi yaşama hayatını yaşa dünyanın en zevkli işini yap öğren! Bunları yapmazsan, fark yaratan olmazsan dünyaya gelmenin ne faydası var? Yaşadığın hayat mı?

Söylemek, eklemek, sormak, tavsiye etmek için yorumlar veya sosyal medyadan @enesozlen kullanıcı adıyla bulup iletebilirsin! Umarım fark yaratanlardan olursun, umarım mutlu olursun…

Son olarak Steve Jobs’ın o dillere destan konuşmasını aşağıdan izleyebilirsin…