İleri görüşlülüğüyle şu an ki hayatımızı etkileyen ve akıllı telefon dünyasının rotasını belirleyen, Apple’ın kurucusu Steve Jobs‘un başarısına borçlu olduğu 8 kitabı sizler için derledim. Belki aralarından biri hayatınıza dokunabilir, ne dersiniz ?

King Lear – William Shakespeare

Steve-Jobs'a-İlham-Veren-8-Kitap

Jobs, üniversite macerasından önceki dönemlerde bilim ve teknoloji konulu kitaplardan ziyade edebi konulu kitapları okumayı oldukça severdi. Bir tiyatro oyunu olan bu kitabın konusu: sahte sözlere aldanarak idareyi yanlış evlatlarına veren bir kral ve kontun dramları üzerine kuruludur. Bu hikaye Jobs’u oldukça etkilemiştir.

Moby Dick – Herman Melville

Steve-Jobs'a-İlham-Veren-8-Kitap

Amerikalı yazar Herman Melville’in epik romanı ”Moby Dick,” Jobs’ı etkileyen romanların başında yer alır. Jobs’ın en kapsamlı biyografisini yazan Walter Isaacson, romandaki karakter Kaptan Ahab ile Steve Jobs arasındaki benzerliğe dikkat çekiyor. Jobs da Kaptan Ahab ile kurumlara bağlı kalmaktan ziyade tecrübe edip öğrenme stratejisini izliyordu.

The Poems of Dylan Tomas

Steve-Jobs'a-İlham-Veren-8-Kitap

Jobs, lise yıllarında trajedi ve epik konulu kitapların dışında şiir kitaplarını da okumayı severdi. Dylan Thomas’ın şiirlerinde yer alan ifadeler Jobs’u oldukça derinden etkilemiştir. Jobs’ın en beğendiği şiir “Do Not Go Gentle” adlı şiirdir.

Be Here Now – Ram Dass

Steve-Jobs'a-İlham-Veren-8-Kitap

Jobs, 1972 yılının sonlarına doğru sosyal bilimler ağırlıklı olan Reed Koleji’ne başladığında bol bol ruhani kitaplar okur. O dönemde okuduğu kitaplardan olan ‘Be Here Now’, meditasyonda kılavuz kitap olarak bilinir ve Jobs’u o dönem aşırı etkilemiştir.

Diet for a Small Planet – Francess More

Steve-Jobs'a-İlham-Veren-8-Kitap

Jobs’un Reed Koleji’nde eğitim aldığı yıllarda okuduğu kitaptır. Bu kitap protein ağırlıklı vejeteryanlığı konu alır. Walter Isaacson, biyografisinde Jobs’un bu kitabı okuduktan sonra bir daha et yememeye yemin ettiğinden bahseder.

Autobiography of a Yogi

Steve-Jobs'a-İlham-Veren-8-Kitap

Jobs, ilk olarak bu kitapla lise yıllarında tanışır. Daha sonra Hindistan’da Himalaya Dağlarının eteklerinde misafir kaldığı dönemde, önceki misafirlerin bıraktığı bir baskısını tekrar okumuştur. Jobs, Hindistan’da yakalandığı dizanteri hastalığını atlatma süreci boyunca yapacağı bir şeyi olmadığından köy köy dolaşırken bu kitabı defalarca okuduğunu söylemiştir.

Zen Mind, Beginner’s Mind

Steve-Jobs'a-İlham-Veren-8-Kitap

Hindistan’dan döndüğünde meditasyon ile ilgilenmeye başlayan Jobs, Kaliforniya’da Shunyru Suzuki’nin derslerine katıldı ve hocasının yazdığı “Zen Mind, Beginner’s Mind” kitabı onu bambaşka bir insan yaptı. O sıralardaki yakın arkadaşı Daniel Kottke, Jobs’ın değişimi hakkında şöyle söyler: “O gerçekten ciddi ve kendini vermiş birine dönüştü. Ayrıca genellikle katlanılmaz bir insan olmuştu.”

The Innovator`s Dilemma

Steve-Jobs'a-İlham-Veren-8-Kitap

Jobs’ın hayatındaki bir diğer önemli kitap “The Innovatior’s Dilemma,” Harvard’da profesör olan Clay Christensen tarafında yazılmıştır. Bu kitap sayesinde kannibalizmin, şirketin büyümesi için gerekli bir unsur olduğunu görebilmiştir. Apple’ın, Ipod’u piyasaya sürüp müzik sektöründe önemli bir konuma gelmesi bu sayede gerçekleşmiştir.

Kaynakça: 1,2