Stres, günlük hayatımızda herhangi bir olaydan ya da durumdan dolayı hissettiğimiz ve bizi hem bedenen hem ruhen yoran, kötü etkileyen ve daha çok olumsuz düşüncelere yol açan kaygıların bütünüdür. Peki, stresin nedenleri nelerdir?

Stresin Nedenleri

Stresin en önemli sebeplerinden biri; mükemmelliyetçiliktir. Mükemmelliyetçi olmak, her ne kadar iyi bir şeymiş gibi görünse de aslında bizi yorar. Her şeyin en iyisinin olmasını isteriz. Kafamızda belirlediğimiz bir nokta vardır ve her ne kadar çabalarsak çabalayalım o noktaya bir türlü varamayız. Bu da hem kendimize verdiğimiz değeri azaltır hem de yaptığımız işi asla beğenmeyiz. Hep bir kusur buluruz ve çabalarımızın farkına varamayız. Halbuki, ne kadar yol kat ettiğimize baksak aslında pek çok şeyi başardığımızı görebiliriz ama mükemmelliyetçi bakış açısı, sadece o belirlediğimiz noktaya odaklanır ve bizde sanki hiçbir şey yapamıyormuşuz gibi bir izlenim bırakır.

Strese kapılma başka bir sebebi de stres anında hep en kötüyü düşünmek. Ya böyle olursa ya şöyle olursa gibi kötü düşüncelerle savaşmak yapılacak en kötü şeydir. Stres anında sadece o anı göz önünde bulundurmalıyız. Çözüm odaklı düşünmeliyiz. Ortada bir sorun varsa onun sonucunda olabilecekleri düşünmek yerine o an onun için neler yapılabileceğini bulup işe koyulmalıyız. Stres anında kafamızda bir sürü düşünceler oluşur. Hızlı düşünüp hızlı karar vermek genellikle yanlış şeyler yapmamıza yol açar.

Stresle Nasıl Baş Edebiliriz?

Stres Nedir? Stresle Nasıl Baş Edilir? 1

Stresi azaltmanın bir yolu; yaşadıklarımızı, sorunlarımızı ve kafamıza taktığımız her şeyi birine anlatmak olabilir. Sorunlarımızı anlattıkça zihnimizin rahatladığını kolayca fark edebiliriz. İnsan, başına gelenler sadece onda varmış gibi davranır. Fakat anlattıkça aslında birçok kişinin benzer sorunları olduğunu görür. Bu da kendimizi iyi hissetmemizi sağlar. Sadece birine anlatmak değil, günlük tutar gibi kağıda yazmak da insana iyi gelir. Yeter ki kafanızda oluşan olumsuz düşünceleri bir yere aktarın. Aynı şekilde, akan suya anlatmak da rahatlatıcı bir çözüm olabilir.

Stresi azaltmanın başka bir kolay yolu da kendimize bir alan yaratmak olabilir. Bu alan, kendimize ait bir oda veya evin arka bahçesi olabilir. Sadece yalnız kalmalı ve etrafınızdaki insanlardan ve hatta kendinizden bile kaçabileceğiniz bir alan bulmalısınız. Burada günde beş dakikalığına bile kalsanız sizi iyi hissettirecektir. Kendinizi nerede ve ne yapıyorken görmek istiyorsanız onu hayal edin ve hayallerinizi hissedin. Beş dakikalığına bile olsa bu hisler size kesinlikle iyi gelecektir. Bu kaçışın başka bir alternatifi de meditasyon yapmak olabilir.

Stres olmadan bir yaşam düşünülemez. Kişi ne yaparsa yapsın stresi tamamen yok edemez. Bu yüzden yapmamız gereken şey stresten kaçmak yerine yapıcı bir strese girmektir. Yani, stresin yönünü değiştirmek ve bizim işimize yarayan sonuca ve bizi çözüme ulaştırmasını sağlamaktır.

Kaynaklar:

https://www.mind.org.uk/information-support/types-of-mental-health-problems/stress/causes-of-stress/#.XUVsh_IzbIU

http://www.youtube.com/watch?v=NIz7-849Vfc