Dünya’nın en büyük uluslararası biyolojik araştırması İnsan Genomu Projesi (gen yazılımının değiştirilerek süper akıllı, süper güzel ve süper yetenekli insanı ortaya çıkarma), tarihi bir gelişmeye yaklaşıyor diyebiliriz. Yani bilim insanları şu sıralar süper insanı tüm etik olup olmama ve diğer insanların ikinci sınıf insan muamelesi görme ihtimali tartışmalarına rağmen ortaya çıkarmaya çalışıyor. Tanımı baştan yazmakla yazıya başlayabiliriz. Bazı kavramlar zirvedir ; mükemmel , süper , harika gibi… O yüzden çok süper kelimesi aslında yanlıştır bana göre çünkü o zaten zirve. Başına çok ekleyince sadece kalitesi düşüyor. Süper kelimesine açıklık getirdikten sonra süper insana gelelim. Bakın süper adam veya süper kahraman değil, süper insan.

Süper İnsan Adam Mıdır?

Çevrenizden sık sık “Teşekkür ederim bunu kimse yapmazdı.”, “Sen nasıl başarılı oluyorsun?” sözlerini almayı beceriyorsanız zaten yazının devamında kendi karakterinizi bulacaksınız her nokta ilerleyişlerinde. Bu arada süper insan demeye devam edeceğim çünkü süper adam -Superman- olmak diye bir şey olduğunu düşünmüyorum. “Adam olmak” kalıbı bu konunun çok dışında daha yüzeysel kalıplara bağlı bir konu.-ki bence süper olmak için erkek olmak gerekiyorsa süper adam için fazla bir şey yapmaya gerek kalmaz.-

wonder woman
Herkese Süperliğini Kanıtlayanlar ve Hala Keşfedilmeyenler

Bilinmeyen süper insan olabilir misin? Belki de sen de keşfedilmedin. Hayır keşfetmek dediğim kavram herhangi bir topluluk tarafından kabul görülmek değil, kendini keşfetmiş olabilmiş ya da olamamış olman. Çünkü kendini yeteri kadar bilen insan kendini kendine getirmiştir, kimsenin kendine gel demesine ihtiyaç duymadan yaşar ve diğer insanların ihtiyaçlarına da bulaşmaya başlar çare olmak için.

Süper İnsan Nedir Nasıl Olunur ve Olmak Kolay Mıdır?

Bazı insanlar büyük bir çoğunluğa faydalı olacak büyük adımlar atarak süper insan olur; Einstein, M.Kemal Atatürk, Steve Jobs… Bazı insanlar da herkesin sahip olamadığı yetenekler sayesinde(telekinezi, üstün telepati yetenekleri, kim bilir belki de görünmezlik veya Guiness rekorlar kitabına girebilecek herhangi bir özellik ile) süper insan olurlar.Fakat bence sen de süper insan olmuş veya sadece insan olmayı tercih etmiş olabilirsin. Bu biraz tercih meselesi…
süper insan1) Süper insan kendini aşan, etrafına kendine bir şeyler katarak faydalı olabilen kendini geliştirdikçe çevresindekileri de geliştiren insandır.
2) Nasıl olunacağı tamamen sizin seçtiğiniz yola bağlıdır birazdan o yollardan örnekler gelecek…
3) Süper insan olmak, süper olmak istemeyene kolaylıkla süper olmamak için diretene deve hendek hikayesinden daha da zordur.

Farklılıklarımız Mı Farklarımız Mı Bizi Süper Yapar?

Süperlilik nerde? Farklı bir yol izlemek farklı düşünerek kreatif fikirler ortaya koymak bizi belki biraz süper yapar… “Biraz süper?” Yanlış oldu süper zaten zirve kelime demiştim birazı çoğu olmaz. Bizi insan yapar demeliydim süper insan değil. Ya farklılıklarımızın bilincinde olup bunları Dünya’ya katmak? Örneğin, bazı insanlar piyano çalar, kimisi türkü söyler böylece sanat kavramı zenginleşir. Biz de farklı farklı iyi insanlar olursak insanlık kavramını geliştiririz. Bir sürü müzik aleti sanat kavramını zenginleştiriyorsa bir sürü iyi insan da dünyayı zenginleştirir.

Kavramlardan gidiyorduk değil mi? Zenginlik çok üst bir sihirli kelime. Sadece parayla olmayan çok değerli bir hazine. O zaman zenginleştirmek daha değerli bir kavram. Bizler zenginleştirirek süper insan olabilirsek ve bu mümkünse Dünya hiç fakir kalmaz öyle değil mi? Ne suyu ne bitkisi ne de eğitimi… İşte bunu başardığımızda üst insan oluruz bence Nietzsche’nin deyimiyle. Eğer süper insan olmak bu kadar kolaysa -çevrene ve kendine zenginlik katabilmek kadar kolay- bizler neden süper insan olmak varken insan olmakla yetinelim? Zenginlik herkesin isteyeceği bir şey hayır ben yeterli olandan fazlasını istemem demeyin konu sadece para değil, hiçbir zaman olmadı…süper insan