Bazı filmler vardır ki aradan yıllar geçse bile ‘O nasıl sondu öyle!’ diyerek hatırlarsınız. Sizler için sürpriz finalleri ile akıllarda kalan şahane 10 film derledik. Nefesinizi tutun ve kendinizi sürpriz sonlara hazırlayın. İyi seyirler dileriz!

1.American Beauty (Amerikan Güzeli) / 1999

Sürpriz Finaliyle Sizi Şaşırtacak 10 Film

IMDb: 8.3

Lester, karısı ve kızıyla yaşayan orta yaş bunalımının eşiğinde magazin dergisinde çalışan biridir. Emlakçılık yapan karısı ona karşı ilgisiz ve soğuk davranırken lise öğrencisi kızı Jane de babasını sürekli küçümser. Hayatında değişiklik yapmaya karar veren Lester rutin hayatından koparak tamamen farklı bir hayata adım atar. Ancak mutlu olmak için attığı her adım Lester’ın her bir aile ferdinin kaderini değiştirecektir. Ünlü İngiliz yönetmen Sam Mendes’ın bu filmi aynı zamanda 5 Oscar ödülü aldı. Film aynı zamanda sonu ile izleyicileri ters köşeye yatırmayı başarıyor.

2. Fight Club (Dövüş Kulübü) / 1999

Sürpriz Finaliyle Sizi Şaşırtacak 10 Film

IMDb: 8.8

Dövüş Kulübünün birinci kuralı: Asla Dövüş Kulübü hakkında konuşma… Dövüş Kulübünün ikinci kuralı: Asla ve asla dövüş kulübü hakkında konuşma…

Jack, hayatın sıradanlığına kapılmış bir sigorta memurudur. Uzun bir süredir uykusuzluk hastalığından şikayetçidir. Kendi psikolojik sıkıntılarından kurtulabilmek adına grup terapilerine katılmaktadır. Terapiler esnasında Marla adında bir kızla tanışır. Bir süre sonra da hayatını değiştirecek olan Tyler Durden ile… Durden, Jack’in ulaşmak istediği tüm hedeflere ulaşmış olan bir adamdır ve Jack’i asla hakkında konuşulmaması gereken bir organizasyon olan ‘Dövüş Kulübü’ ile tanıştıracaktır. Filmin başrollerinde de Brad Pitt, Edward Norton ve Helena Bonham Carter gibi ünlü isimler yer alıyor. Filmin finali ise seyirciler üzerinde kesinlikle iz bırakıyor.

3. Psyco (Sapık) / 1960

Sürpriz Finaliyle Sizi Şaşırtacak 10 Film

IMDb: 8.5

Marion Crane (Janet Leigh), Arizona’da bir emlak ofisinde çalışmaktadır. Sevgilisi Sam (John Gavin) ile evlenmek istemektedir ancak çiftin çok az parası vardır. Bir cuma günü, patronu Marion’a bankaya para yatırması için 40 bin dolar verir. Marion, bu parayla Sam’le hayal ettikleri hayatı kurabileceklerine karar verir ve parayı çalarak Sam’le buluşmaya gider. Yolda Bates Motel’de konaklamak zorunda kalır. Moteli işleten Norman Bates (Anthony Perkins), annesiyle saplantısı olan genç bir adamdır. Beraber akşam yemeği yerler ve Marion odasına çekilir ve yatmadan önce duş almaya karar verir. Sinema tarihinde adından ünlü “duş sahnesiyle” söz ettiren, türünün en önemli örneklerinden Sapık, Alfred Hitchcock’un başyapıtlarından biri olarak kabul edilir.

4. The Prestige (Prestij) / 2006

Sürpriz Finaliyle Sizi Şaşırtacak 10 Film

IMDb: 8.5

Viktorya Devri’nde iki sahne sihirbazı, giderek şiddetlenen bir savaşa ve birbirlerinin mesleki sırlarını ortaya çıkartmak için doymaz bir susuzluğa dönüşen güçlü bir rekabete girişiyorlar. Bu iki görkemli adamın cüreti tutkuya, şovmenliği bilime ve hırsı dostluğa kırdırmalarının sonuçları tehlikeli, ölümcül ve hileli oluyor.

Her şey yüzyılın başında, hızla değişen Londra’da başlıyor. Sihirbazların ünlü ve en üst mertebede idol olarak kabul edildikleri bir zamanda, iki genç sihirbaz şöhrete giden yolu çizmeye başlarlar. Gösterişli, sofistike Robert tam bir şovmenken; yontulmamış ve gelenekçi Alfred sihirli fikirlerini gösterme yeteneğinden yoksun, yaratıcı bir dahidir. Birbirlerini takdir eden arkadaşlar ve ortaklar olarak yola çıkarlar. Ama en büyük numaraları ters gidince, aralarında ömür boyu sürecek bir düşmanlık başlar; ikisi de bir diğerini geçme ve altüst etme niyetindedir. Bakalım sonunu tahmin edebilecek misiniz?

5. The Sixth Sense (Altıncı His) / 1999

Sürpriz Finaliyle Sizi Şaşırtacak 10 Film

IMDb: 8.1

Sekiz yaşında bir çocuk olan Cole Sear karanlık güçlerin etkisi altındadır. Zaman zaman hayaletler tarafından ziyaret edilen bu çocuk, gölgelerin arasından ortaya çıkıveren hayaletlerle kendi iradesi dışında bağlantılar kurmakta ve bu durumdan çok korkmaktadır. Kendisinde normal ötesi bir takım güçlerin var olduğunun farkına varan küçük çocuk bunların sebebini anlayamadığı gibi çektiği acıları da çocuk psikoloğu Malcolm Crowe’un dışında hiç kimseye anlatamamaktadır.

Ancak küçük hastasındaki doğaüstü yeteneklerin gerisindeki esrar perdesini aralamaya çalışan psikoloğun çalışmaları ilerledikçe her ikisinde de bir takım korkutucu ve açıklanamaz gelişmeler başlayacaktır. 90’ların kült filmi Sixth Sense sonu ile şaşırtmayı başarırken çocuk oyuncunun performansı ile de seyircileri etkiliyor.

6. Oldboy (İhtiyar Delikanlı) / 2003

Sürpriz Finaliyle Sizi Şaşırtacak 10 Film

IMDb: 8.4

Karısı ve yeni doğan bebeği ile birlikte yaşayan Oh Dae-Su adında sıradan bir adam, 1988’de bir gün evinin önünden kaçırılır. Uyandığında kendisini küçük ve karanlık bir hücrede bulur. Oraya kimler tarafından ve neden kapatıldığını bilmeyen adamın dünyayla tek bağlantısı, sadece hücresindeki küçük televizyondur. Bir gün haberlerde karısının vahşice öldürüldüğünü duyunca şok geçirir ve olayla bağlantısı olduğu düşünüldüğü için kapatıldığını anlar. Tam 15 yıl sonra bir gün aniden serbest bırakılan adam, ailesini öldüren kişileri bulmaya ve kendisini oraya kapatanlardan intikam almaya yemin eder.

Kült olduğu kadar sonu ile de akıllarda kalan Oldboy’un bakalım filmin ilk sahnelerinde sonunu tahmin edebilecek misiniz?

7. The Others (Diğerleri) / 2001

Sürpriz Finaliyle Sizi Şaşırtacak 10 Film

IMDb: 7.6

Kocasını savaşta kaybetmiş olan Grace, güneş ışığına hassasiyeti olan iki çocuğuyla birlikte büyük bir konakta yaşamaktadır. Perdelerin hep sımsıkı kapalı tutulduğu eve üç kişi uğrar: İhtiyar bir kadın, ihtiyar bir adam, bir de dilsiz genç kız. Evi çekip çevirecek yardımcılar aramakta olan Grace bu kişilere iş verir, onları çocuklarının sağlık durumu konusunda uyarır. Öte yandan, Grace’in kızı Anne, Victor adlı bir çocuğun kendileriyle birlikte evde yaşadığına inanmaktadır. Evin çevresini kaplayan yoğun sis yüzünden kasabayla irtibatları kesildiği sırada Grace, kızının anlattığı hikayelerin doğru olabileceği yolunda kanıtlarla karşılaşır. İşte bu noktada eve yardımcı olarak aldığı insanlardan da şüphelenmeye başlar. The Others listenin belki de sonu en akılda kalıcı filmlerinden birisi.

8. The Mist (Öldüren Sis) / 2007

Sürpriz Finaliyle Sizi Şaşırtacak 10 Film

IMDb: 7.1

Kasabaya sanki başka bir dünyadan gelmiş izlenimi veren tuhaf bir sis tabakasının çökmesi üzerine korku ve panik içinde süpermarkete sığınan kasaba halkı arasında David Drayton ve küçük oğlu Billy de vardır. Koyu ve kalın sis tabakasının içinde esrarengiz bazı yaratıkların pusuya yatmışçasına gizlendiğini ilk fark eden David olmuştur. Bu dünyaya ait olmayan öldürücü, korkutucu yaratıklardır bunlar… Kurtuluş ise marketteki herkesin hep birlikte hareket etmesine bağlıdır.

Ancak insan doğası hesaba katılınca hep birlikte hareket edebilmeleri mümkün müdür? Markete sığınan kasaba halkının korkuya kapılarak paniklemesi üzerine mantık devre dışı kalırken David kendisini en çok neyin korkuttuğunu merak etmeye başlamıştır: Sisin içinde pusuya yatmış canavarlar mı, yoksa marketin içindeki daha düne kadar arkadaşı, komşusu bildiği insanların sergilediği tutarsız davranışlar mı? Konusu ne kadar klişe gibi dursa da, sonu hiç de klişe değil!

9. Who am I (Ben Kimim) / 2014

Sürpriz Finaliyle Sizi Şaşırtacak 10 Film

IMDb: 7.6

25 yaşında asosyal bir bilgisayar dehası olan Benjamin, çevrimiçi aktiviteleriyle karizmatik hacker Max’in dikkatini çeker ve onun CLAY adlı hacker grubuna katılır. Gizli tuttukları kimlikleriyle CLAY öyle iyi işler ki, Alman Gizli Servisi ve Europol peşlerine düşer. Bunlar yetmiyormuş gibi karanlık bir hacker grubu da onları tehlikeli bir rakip olarak görecek ve peşlerine düşecektir. Çok fazla kişi tarafından bilinmeyen bu filmin izleyenlerin akıllarından çıkmadığı kesin.

10. The Butterfly Effect (Kelebek Etkisi) / 2004

Sürpriz Finaliyle Sizi Şaşırtacak 10 Film

IMDb: 7.6

Çocukluğundan gelen korkunç hatıralarıyla mücadele etmek zorunda kalan Evan (Ashton Kutcher) zaman içinde geçmişe yolculuk yapabildiğini ve olayları değiştirebildiğini keşfeder. Ne var ki her değişiklik hem kendi hayatını hem de çevresindeki insanların hayatını büyük ölçüde etkilemektedir. Üstelik de çoğu zaman beklenenin tam aksine! Bu anımsayışlar çocukluk aşkı Kayleigh’nin (Amy Smart) yıkılmış hayatından sorumluluk duymasına neden olur. Filmin sonuna ise hazır olun!