Bazen bazı şeyler önce anlamsız görünür ama işin içine girdikten sonra zevkli gelir ya… İşte “suuji wa dokushin ni kagiru” da öyle bir şey. Aslında hepimizin gazetelerde, dergilerde gördüğü fakat anlamsız geldiği için gözümüzü kaçırdığımız sudokudan dan ibaret. Sudokuyu es geçip onun yerine numara ya da kelime yerleştirme bulmacasını herkes çözmüştür. Japonlar tarafından geliştirilen bu oyunun adının kısaltılması sudoku şeklindedir.

Suuji Wa Dokushin Ni Kagiru: Sudoku 1

Oyun ilk olarak 1984 yılında Japonya’da bir bulmaca olarak yayınlanmış ve çok rağbet görmüştür. Belli bir standartta meydana getirilmiş 9×9’luk diyagramlar üzerinde çözülebilen, her satırda, her sütunda ve her 3×3’lük kare içinde 1 ve 9 arasındaki rakamlara en az bir kez yer verilmesi istenen, tamamen zekaya dayalı bir bulmaca çeşididir.

Sudoku Nasıl Yaygınlaştı?

Sudokunun da gelişme ve değişme süreçleri olmuştur. Sudokunun günümüzdeki şekline gelmesinde ise emekli mimar Howard Garn etkili olmuştur. Garn’ın bulmacaları 1979 yılında bir dergide yayınlanmıştır.

1997 yılında sudoku, bulmaca kitabından bilgisayar ortamına taşınmış ve sudoku hazırlanması için program geliştirilmiştir

Suuji Wa Dokushin Ni Kagiru: Sudoku 2

The Times gazetesi sudokuya 2004 yılında yer vermiştir. Böylece, son derece popüler hale gelmiş ve telefonlarda, bilgisayarlarda yer almaya başlamıştır. İndirdiğim uygulama ile ben de boş zamanlarımda telefonumdan sudoku çözüyorum. Zamanı sizde böyle değerlendirebilirsiniz.

Suuji Wa Dokushin Ni Kagiru: Sudoku 3
Nevzat ERKMEN

Sudokunun ilk dünya şampiyonası 2006 yılında İtalya’da yapılmıştır. Dünyada ve ülkemizde sudoku hakkında ilk kitap Nevzat Erkmen tarafından yayınlanmıştır. Erkmen, aynı zamanda Dünya Zeka Oyunları Federasyonu’nun kurucu üyelerindendir ve Türkiye temsilcisidir. Ayrıca sudokuyu ülkemizle tanıştıran isimdir.

sudoku

Zihni son derece açan bulmaca, beyin gücünü kullandırdığı için beynin gelişmesine de yardımcı olur. Beyin kıvrımlarını artırdığı, problem çözme yeteneğini artırdığı, olaylara farklı yorumlar getirme yeteneği kazandırdığı bilinen faydalarıdır. Ayrıca hafızanın gelişmesinde de etkili olduğu düşünülmektedir.

Bilgisayarlarda ve telefonlarda uygulama olarak daha çok yer almaktadır. Sudoku pratik yaptıkça teknikleri öğrenilebilecek, hız kazanacak bir oyundur. Oyunun başlangıcında eldeki rakamlar incelenmeli ve ipuçları aranmalıdır. Yorumlamanın doğru yapılması hızınızı daha da arttıracaktır.

Suuji Wa Dokushin Ni Kagiru: Sudoku 4

Bu haftaki yazımda beynin aktif tutulması ve sağlığı açısından önemli olan sudoku üzerinde durmak istedim. Yazı hoşunuza gittiyse hadi bakalım sudoku çözmeye… Aşağıya çözmeniz için sudoku bırakıyorum. Gelecek hafta yazısında görüşmek üzere.

Kaynakça:

1