Tatil devam ederken hem zamanı değerlendirmek hem de tarihi seviyorsanız sizler için derlediğimiz bu filmlere bakmak isteyebilirsiniz. Şimdiden keyifli izlemeler.

1. Schindler’s List- 1993

Tarih Meraklılarına 10 Film Tavsiyesi

Yönetmen Steven Spielberg’e yedi dalda Oscar kazandıran filmin konusu Yahudi soykırımıdır. Gerçek bir hikayeden uyarlanan film, Alman iş adamı Oscar Schindler’in fabrikasında Yahudi işçileri çalıştırarak, 1100 Yahudinin hayatını kurtarmasını anlatıyor. Oyuncu kadrosunda Liam Neeson ve Ben Kingsley bulunmaktadır.

2. BraveHeart- 1995

Tarih Meraklılarına 10 Film Tavsiyesi

“Özgürlük”

Mel Gibson’un yönettiği ve aynı zamanda William Wallace rolünü canlandırdığı film, günümüzde kült filmler arasındadır. Filmin konusu İskoçların bağımsızlıkları için verdikleri mücadeledir. Film Oscar’da birçok dalda ödül almıştır.

3. Lawrence of Arabia- 1962

Tarih Meraklılarına 10 Film Tavsiyesi

Filmde İngiliz arkeolog, asker ve diplomat olan Thomas Edward Lawrence’in Birinci Dünya Savaşı’nda casus olarak görevlendirildiği Sina ve Filistin cephesinde Osmanlı hakimiyetine karşı yaptıklarından bahsedilir. Kuzey Afrika’da genç bir teğmen olan Lawrence bir teklif üzerine Arabistan’a gözlemci olarak gider ve orada Arap İsyanının başlamasında etkili bir rol oynar.

4. Amadeus- 1984

Tarih Meraklılarına 10 Film Tavsiyesi

Sekiz dalda Oscar ödülü ve farklı alanlarda birçok ödül kazanmış olan tarihi filmden birisi de Amadeus’tur. Broadway’de 1980 yılında oynanan “Amadeus” oyunundan uyarlanan film, 18. Yüzyılda Viyana’da yaşayan besteciler Wolfgang Amadeus Mozart ve Antonio Salieri’nin başından geçenleri anlatır.

5. Andrei Rublev- 1966

Tarih Meraklılarına 10 Film Tavsiyesi

Andrei Tarkovsky yapımı filmde 15. Yüzyıl Rus ressam Andrei Rublev’in hikayesi, dönemin istilası ve savaşları anlatılır. Siyah beyaz olan filmde, sanata ve sanatçıya dair birçok şey öğreniyor, tecrübelerin kişisel olduğunu anlıyorsunuz. Son bölümde sanatçının eserleri renkli olarak verilmiştir.

6. Barry Lyndon- 1975

Tarih Meraklılarına 10 Film Tavsiyesi

İngiliz yazar William Makepeace Thackeray tarafından 1844 yılında yazılmış olan “The Luck of Barry Lyndon” adlı romandan uyarlanan film, Stanley Kubrick tarafından senaryosu yazılmış ve yönetilmiştir. 18. Yüzyıl Avrupası’nda patlak veren Yedi Yıl Savaşları sırasında geçen film, İrlandalı bir serüvenci olan genç Redmond Barry’nin savaşlara katıldıktan sonra soylular arasına girmesini, yükselişini, servete kavuşmasını, dul bir soyluyla evlenerek Barry Lyndon adını alışını sonra da hırslarına yenilerek yeniden sefalete düşmesini konu almaktadır.

7. Hotel Rwanda- 2004

Tarih Meraklılarına 10 Film Tavsiyesi

Hotel des Mille Collines’in müdürü olan Hutu kökenli Paul Rusesabagina, Tutsi bir kadınla evlidir. Afrika’da bulunan Ruanda’da katliam başladığında önce kendi ailesini kurtarmak ister sonrasında ise kendi ailesinin yanı sıra kurtarabildiği tüm Tutsi ve Hutu mültecileri kurtarmaya çalışır. Gerçek bir katliamın anlatıldığı filmde Ruanda’da Tutsi ve Huti etnik gruplarının arasında çıkan çatışma gözler önüne serilir. Başrolde otel müdürü Paul Russesabagina’yı Don Cheadle canlandırmaktadır.

8. Spartacus- 1960

Tarih Meraklılarına 10 Film Tavsiyesi

Spartaküs rolünde Kirk Douglas’ı izlediğimiz film, Stanley Kubrick tarafından çekilmiştir. Beş dalda Oscar’da ödül kazanmış olan film, bir savaşta Romalılara esir düşüp köle olarak satılan Spartaküs’ü anlatır. Köleliğin egemen sınıfa karşı ilk ayaklanışının anlatıldığı filmde Spartaküs Roma döneminde yaşayan cesur bir gladyatördür ve davasında ona ortak olan Varina ile bağımsızlıkları için mücadele vermektedirler.

9. El Cid- 1961

Tarih Meraklılarına 10 Film Tavsiyesi

Başrolünde Sophia Loren’in ve Charlton Heston’un olduğu, 11. Yüzyılda İspanya’nın birliği için Mağrip’te Müslüman ordusu ile savaşan Hristiyan Kastilyalı şövalye Don Rodrigo Diaz de Vivar’ın destansı hikayesinin anlatıldığı filmdir. İspanya tarihini anlatan önemli bir filmdir.

10. Mongol: The Rise to Power of Genghis Khan- 2007

Tarih Meraklılarına 10 Film Tavsiyesi

Yönetmenliğini Sergey Bodrov’un yaptığı film, Timuçin’in bilinen adıyla Cengiz Han’ın hayatını konu ediniyor. 2008 yılında gösterime giren film Timuçin’in tanındığı diğer adıyla Cengiz Han’ın kendisine eş bulmak ve onu varisi olarak kabul ettirmek için babası Yesugey ile Merkitlere doğru yola çıkmasıyla başlıyor. Yolda babasının dostu olan boyun kızı Börte’yi kendisine eş olarak seçen Timuçin’in hikayesi, babasının ölümü ve boyunun kendisine ihanetiyle başlar.

Kaynakça:

1