Tam ismi Lyudmila Mikhailovna Pavlichenko olan, tarihin en azılı kadın keskin nişancısının hayatı başarılarla dolu olsa bile hiç de kolay geçmemiş. Gelin bir göz gezdirelim.

12 Temmuz 1916’da şimdiki Ukrayna’da doğan Pavlichenko, 14 yaşında ailesiyle birlikte Kiev’e taşındı. Orada bir atış kulübüne katıldı. 16 yaşında evlendi. Çocuk sahibi olmasına rağmen evliliği pek uzun sürmedi. Pavlichenko Kiev’de kaldı, öğrenci olarak Kiev Üniversitesine kaydoldu ve keskin nişancılık becerilerini geliştirmeye devam etti. 1937’de Kiev Üniversitesi öğrencisi olarak Bohdan Khmelnytsky’nin hayatına odaklanarak tarih alanında yüksek lisans yaptı.

Lyudmila Mikhailovna Pavlichenko

Haziran 1941’de 24 yaşındaki Lyudmila; Almanya, Sovyetler Birliği’ni işgal etmeye başladığında Kiev Üniversitesinde tarih okumak için dördüncü yılındaydı. Pavlichenko, askere alma bürosundaki ilk gönüllüler arasındaydı, piyadeye katılmayı talep etti ve ardından Kızıl Ordu’nun 25. Tüfek Tümenine atandı. Pavlichenko’nun hemşire olma seçeneği de vardı ama bunu reddetti ve sonraki yıllarda bunun için şu sözleri söyledi: “Kadınlar henüz kabul edilmediğinde orduya katıldım”. Orada Kızıl Ordu’daki 2.000 kadın keskin nişancıdan biri oldu ve bunlardan yaklaşık 500’ü savaştan sağ çıktı. Belyayevka yakınlarında, bir keskin nişancı olarak ilk iki düşmanını 3.5x spreye sahip bir Tokarev SVT-40 yarı otomatik tüfek kullanarak avladı. Kıdemli çavuş rütbesine yükseldi.

Tarihi Kadınlar #2 : Lyudmila Mikhailovna Pavlichenko 1

Pavlichenko, Odessa yakınlarında yaklaşık iki buçuk ay savaştı ve 187 faşist ölümüne sebep oldu. Romenler Odessa’nın kontrolünü ele geçirdiğinde birimi, sekiz aydan fazla savaştığı Kırım Yarımadası’ndaki Sivastopol’a gönderildi. Mayıs 1942’de Pavlichenko, 257 Alman askerini öldürdüğü için Güney Ordu Konseyi tarafından Teğmen rütbesine yükseltildi. II.Dünya Savaşı sırasında doğrulanmış toplam öldürme sayısı, 36 düşman keskin nişancısı dahil 309 idi.

Haziran 1942’de Pavlichenko havan topu ateşiyle yaralandı. Yükselen statüsü nedeniyle yarasından kurtulduktan sonra çatışmadan çekildi. Sovyet yetkililerinin onun için yeni bir kariyer oluşturmaları çok uzun sürmedi. Bir propaganda turu lideri oldu Lyudmila. Bu hareket, Pavlichenko’nun eylem sırasında ölmesinden duyulan korkulardan kaynaklanıyordu.

1942’de Pavlichenko yaşayan bir efsaneydi. Sovyetler, Lyudmila’nın ölüm haberinin Sovyet birliklerinin ve ülkenin moralini bozma riskini taşıdığını biliyordu. Sonuç olarak, Pavlichenko bir askeri halk kahramanı oldu. Yeni savaş alanı halka açık arenaydı. Pavlichenko, tanıtım ziyareti için Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’ne gönderildi ve Franklin Delano Roosevelt onu Beyaz Saray’da karşıladığında ABD Başkanı tarafından kabul edilen ilk Sovyet vatandaşı oldu. Pavlichenko daha sonra Eleanor Roosevelt tarafından, deneyimlerini aktararak Amerika’yı gezmeye davet edildi. Bu bayan Roosevelt ile olan dostluklarının başlangıcıydı.

Tarihi Kadınlar #2 : Lyudmila Mikhailovna Pavlichenko 2

Pavlichenko, Uluslararası Öğrenci Meclisi’nin Washington DC’de düzenlenmesinden önce ortaya çıktı, daha sonra CIO toplantılarına katıldı. New York ve Chicago’da gösteriler ve konuşmalar yaptı. Chicago’da büyük kalabalığın önünde durdu ve erkekleri ikinci cepheyi desteklemek için azarladı: “Beyler” dedi, “25 yaşındayım ve şimdiye kadar 309 faşist işgalciyi öldürdüm. Beyler, çok uzun süredir arkamda saklandığınızı düşünmüyor musunuz? “ sözleri ile kalabalığın üzerine yerleşti, sonra yükselen bir destek kükremesine neden oldu.

Tarihi Kadınlar #2 : Lyudmila Mikhailovna Pavlichenko 3

Binbaşı rütbesine ulaşan Pavlichenko asla savaşa geri dönmedi, eğitmen oldu ve savaşın sonuna kadar Sovyet keskin nişancılarını eğitti. 1943’te Sovyetler Birliği Kahramanının Altın Yıldızı ile ödüllendirildi ve bir Sovyet posta pulu üzerinde anıldı. Savaştan sonra eğitimini Kiev Üniversitesinde tamamladı ve tarihçi olarak kariyerine başladı. 1945’ten 1953’e kadar Sovyet Donanması’nın Baş Karargahının araştırma asistanıydı. Daha sonra Sovyet Savaş Gazileri Komitesi’nde aktifti. Pavlichenko 10 Ekim 1974’te 58 yaşında öldü, Moskova’daki Novodevichye Mezarlığı’na gömüldü. Lyudmila Pavlichenko’nun portresini içeren ikinci bir Sovyet hatıra pulu 1976’da basıldı.

Amerikalı bir halk şarkıcısı olan Woody Guthrie, II.Dünya Savaşı’nın başlamasıyla birlikte birçok şarkıyı Nazi Almanyası’na karşı mücadeleye adadı. Guthrie, gitarını “Bu Makine Faşistleri Öldürür” sloganıyla süslenmişti. Hitler’i kınayan ve Sovyet rakiplerini öven birkaç şarkı yazdı. Böyle bir şarkı olan Bayan Pavlichenko parçası, Ukraynalı efsanevi kadın keskin nişancı Lyudmyla Pavlichenko’yu “300 Nazi silahınla düştü” ifadesiyle onurlandırdı.

Tarihi Kadınlar #2 : Lyudmila Mikhailovna Pavlichenko 4

2015 yılında tarihin en iyi kadın keskin nişancısı Lyudmila Pavlichenko’yu anlatan Bitva za Sevastopol filmi gösterime girdi. Yönetmeni Sergey Mokritskiy güzel bir iş çıkarmıştı. Fakat film ve asıl zaman çizgisinde bazı uyuşmazlıklar söz konusudur. Savaştan önce evlenip çocuk sahibi olan Lyudmila, filmde savaştan sonra çocuk sahibi olmuştur. Lyudmila’yı canlandıran Yuliya Peresild oyunculuğu ile tüm duyguları çok iyi bir şekilde yansıtmıştır. Son olarak bir uyarıda bulunmak isterim. Bu filmi bir kere izledikten sonra sizde tekrar tekrar izleme isteği uyandırabilir. Hoşça kalın.

Kaynakça: 1, 2, 3

Editör: Sena Baki