Tatil dediğimizde aklımıza bütün gün yatmak, film izlemek , gezmek hatta boş bir şekilde günü geçirmek gelebilir. Aslında tatil insanların vücutlarının dinlenmesidir. Yapmak istedikleri aktiviteler için vakit bulması ve kendilerini geliştirmeleridir.
Çocuklar için tatil demek ders yapmadan bütün gün oyun oynamak anlamındadır. Oysa bu tutum onların öğrendiklerini unutup gerilemelerine ve okul başladığında akranlarından geride kalmalarına sebep olmaktadır. Ebeveynler ise asla çocuklarının başarısız ve mutsuz olmalarını istemez.

Çocuklarla birlikte tatili nasıl verimli ve eğlenceli geçirebiliriz?

1. Çocuklarınızın Oyunlarına Katılın

Anne ve babalar bu çağda çocuklarını oyuncak yığınlarıyla baş başa bırakmaktadırlar. Oysa çocuklarının gelişmesi için gerekli olan oyunların büyüklerle oynanması gereklidir. Eğer her gün vaktinizin bir kısmını onlarla oyun oynayarak geçirirseniz, sizler bedenen ve ruhen dinlenmiş olurken, çocuğunuz da ebeveynleriyle vakit geçirmiş olacaktır. Bu sayede kendini daha çok ailenin parçası hissedecek ve sevildiğini daha somut görmüş olacaktır.

çocuk

Çocuklarınızla Ders Tekrarı Yapın

Tatil demek derslerin bitmesi demek değildir. Yapılan en büyük hatalardan birisi, bu yanlış tutumdur. Özellikle çocuklar unutmaya çok meyillidir. Bu yüzden konuların sık sık tekrar edilmesi gerekir. Her gün öğrenilen konular ile ilgili birkaç soru çözmek unutkanlık sorununu ortadan kaldırır. Oysa öğrencilerimiz aldıkları tatil kitaplarını ya ilk günler çözerek bitirirler ya da tatilin sonunda çözmek için bırakırlar ve sonrasında unutulan konular yüzünden sorularını çözemezler. Önemli olan yapılan soru ya da kitap sayısı değildir. Önemli olan her gün ders tekrarı yapabilmektir.

Tatilde Çocuk Aktiviteleri 2

Eğitici Çizgi Filmler İzleyin

İlkokul çağındaki çocuklar fen bilimleriyle ilgili çizgi filmlere adeta bayılıyorlar. Bu çizgi filmler izlendikçe çocuğun bilgi birikimi artar. Düşünce sistemi gelişir. Sorgular ve soru sorar. Sebep ve sonuç olgularını fark eder. Aynı çizgi filmi tekrar tekrar izlediği halde farklı sorular ile sizin yanınıza koşar. Adeta bilgi açlığı çeker. Sizde onunla birlikte bu çizgi filmleri izleyerek çocuğunuzla güzel vakit geçirebilirsiniz.

Birlikte Kitap Yazın

Evet yanlış duymadınız çocuğunuzla birlikte kitap yazınız. Boş sayfaları bir araya getirerek bir defter oluşturun. İki kural var; ya bir sayfaya hikayesini yazıp, sonraki sayfaya resim çizerek devam edecek ya da bir sayfanın yarısına öyküsünü yazacak ve diğer yarısına resmini çizecektir. Öyküsüne müdahale etmemeliyiz sadece yönlendirmelerde ve hayal gücünü açmasına yardımcı olmalıyız. Öyküsünde yeni öğrendiği kelimelere yer vermeye özen göstermelidir. Öyküsüne bir isim bulmayı ve kapağını süslemeyi de unutmamalıyız.

çocuk

Birlikte Kitap Okuyun

Kitap okumak ve dinlemek anlama, algılama ve sorgulama becerilerini geliştirir. Somut olmayan şeyleri fark ettirir. Kelime dağarcığını artırır ve anlama becerisini geliştirir. İletişim becerisine katkı sağlar. Bu yüzden her akşam kitap okuyun. İlk olarak herkes kendi kitabını okumalıdır. Sonrasında ise çocuğunuza kitap okuyun ve onun uykuya dalmasını seyredin.

Hayatta geriye alamayacağımız en pahalı şey vakittir. Bu vakti en değerli kılan sevdiklerimizle geçirdiğimiz güzel zamanlardır. İyi tatiller.

Kaynaklar: 1

Editör: Efe Şen