TED, ilk olarak ABD’de 1984 yılında kâr amacı gütmeyen bir vakıf tarafından düzenlenen ve amacı paylaşmaya değer fikirleri paylaşmak olan bir konferans olarak ortaya çıkmıştır. Daha sonra küresel bir konferans serisi olarak devam etmiştir. Ortaya çıktığı yerden bağımsız olarak devam eden TEDx, tüm dünya üzerinden farklı deneyimlere sahip insanların kendi hikayelerinden parçaları paylaştıkları konferans serisi olarak tüm dünyada yaygın olarak devam etmektedir.

Bu yıl 1 Kasım’da gerçekleşecek olan, TEDx Yıldız Teknik Üniversitesi konferansının teması “out of order”. Türkçeye bozuk olarak geçen bu kelime konferansta konuşma yapacak olan çok değerli konuşmacıları temsil ediyor aslında. Bozuk kelimesiyle anlatılmak istenen normalin dışında gördüğümüz her şeyin toplumsal olarak tanımladığımız kötüyle bağdaşmadığının göstergesidir. Toplumun genel algısının dışına çıkmış, farklı uğraşlar edinmiş, kişilerin özgün anlatım tarzlarıyla fikirlerini paylaşacak oldukları bir etkinlik düzenlemeyi hedefliyor organizatör ekip olan SPARK kulübü.

Aşağıda da detaylarını verdiğimiz birçok değerli konuşmacının yer aldığı etkinliğin detaylarına öğrenmek ve bilet almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Agah AYDIN
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi eğitimi ardından pskiyatri üzerine yoğunlaşan, destekleyici psikoterapi uygulayıcısı ve eğitimcisi Dr. Agah Aydın karşımıza sıklıkla güzellik, çirkinlik ve estetik; depresyon, ilişkiler ve günümüz problemleri gibi yaygın konularla karşımıza çıkıyor. Günlük olaylara gerçekçi bir bakış açısıyla yaklaşan Aydın’ı dinlediğinizde hiç şüphesiz kendinizden ve yaşantınızdan parçalarla karşılaşacaksınız.

Barış MUSLU

Eğitim hayatına Tarsus Amerikan Koleji’nde başlayan Barış Muslu, Michigan Tech Üniversitesi’ni bitirdikten sonra Koç Üniversitesi’nde İşletme mastırını tamamladı. Şuanda yaşam koçluğu ve danışmanlık yapan Muslu, beyin işleyişi ve ruhsal/bedensel sağlık üzerine çalıştığı metodlarla NeuroFormat sistemini geliştirdi. Beden sağlığı ile beyin ile ilgili olduğunu savunurken NeuroFormat ile kişinin yaşadığı olayların kötü etkilerini boşaltabiliyor. 2011’de yazdığı ‘Yıka Beynini’ adlı kitabının en çok satanlar listesine girmesinin ardından birçok ünlü ismin de fobilerini siliyor ve kitaplarını içselleştirerek okuyan insanların hayatlarının değişmemesinin mümkün olmadığını söylüyor.

Şahin ÇAĞLAYAN

Bir yüksek teknoloji firması olan Reengen’in kurucu ortağı olan Şahin Çağlayan, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği lisansı ve Enerji İşletim Sistemleri üzerine yüksek lisans yapmıştır. Mezuniyeti sonrası MIT ve Berlin Teknik Üniversitesi’ndeki iş tecrübesinin ardından 2012 yılında akıllı şebeke alanında nesnelerin interneti ve büyük veri analizini birleştiren Reengen’i kurdu. Neredeyse tamamı mühendis kökenli, genç, dinamik ve tutkulu insanlardan oluşan 25 kişilik bir ekiple üstel teknolojiler kullanarak geleneksel enerji ekosistemini bozmaya ve dijitalleştirmeye çalışıyorlar. Sürdürülebilirliğe doğrudan katkı sağlayan projeleriyle kullanıcıların enerji tüketimlerini takip ederek, enerji performanslarını ölçümleyebiliyorlar.

Tamer YILMAZ

1991 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı Mühendisliği Bölümünden Mezun olmuş, Belçika Von Karman Enstitüsünde Yüksek Lisans Yapmış, 1993-1998 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak Mühendisliğinde Doktora yapmıştır. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde 2008-2013 Yılları arasında Rektör Yardımcılığı, Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü, Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü, Teknopark Yönetim Kurulu Üyeliği, Teknoloji Transfer Ofisi ve ABD/Silikon Vadisi StarCamp Kuluçka Merkezi Kurucusu ve Yöneticiliği görevlerinde bulunmuştur. 2011-2013 Yılları arasında Türk Loydu Başkanlığı görevini yürüten Prof. Yılmaz TOBB Türkiye Savunma Sanayi ve Türkiye Denizcilik Meclisi Üyesi, Deniz Ticaret Odası Eksperler ve Sörveyörler Meslek Komitesi Başkanlığı yapmıştır. 2017 Yılından itibaren NUN okulları yönetim kurulu üyeliği görevini devam ettirmektedir. Prof. Dr. Tamer Yılmaz 2013-2018 yılları arasında Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörlüğü görevini yürütmüştür. 2018 Yılında TAMPRO A.Ş.’yi kuran Prof.Dr. Tamer YILMAZ YTÜ Gemi İnşaatı Mühendisliği bölümünde öğretim üyesidir.

MEHMET ÇAM

Lisans öğrenimini Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Yüksek Lisans öğrenimini ise Paris Sorbonne Üniversitesi Sinema-TV ve Yeni Medyalar Programında tamamladı.
2010 yılında Film Finansmanı, Sinema Filmi Yapımı, Ortak Yapım alanlarında sinema filmlerine danışmanlık hizmeti vermeye başladı.2011 Yılında International Media Consultants Associés’nin (IMCA, Uluslar arası Medya Danışmanları Birliği’nin) Türkiye temsilciliğine kabul edildi.2015 Yılından itibaren “Medyanın Aradığı Kişi Sen Misin?” isimli semineri aracılığıyla çeşitli üniversitelerde tecrübelerini öğrencilerle paylaştı. Profesyonel alanda birçok kuruma “Etkileşim ve İletişim” eğitimleri verdi.Türkiye’de Kim Milyoner Olmak İster,Güven Bana ve En Zayıf Halka programlarının yapımcılığını sürdüren Mehmet ÇAM aynı zamanda 2015 yılından bu yana Atv Programlar Müdürü olarak görevine devam ediyor.

İlker GÜNEŞ

1983 İstanbul doğumlu olan İlker Güneş Lisans öğrenimini Kadir Has Üniversitesi’nde Elektronik Mühendisliği bölümünde, Yüksek Lisans öğrenimini ise İstanbul Teknik Üniversitesi Mühendislik Yönetimi bölümünde tamamladı. 2008 yılında Genç Yetenek programı ile Turkcell’de çalışmaya başladı. “Turkcell Oyuncuları” ekibinin koordinatörlüğünü üstlenerek otuzdan fazla tiyatro oyununda yer aldı. Amatör olarak kısa filmler çekiyor, hikayeler ve şiirler yazıyor. Şu an Turkcell’de E-Ticaret Bölüm Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyor.

Can PAPUÇÇUOĞLU

1977 yılında İstanbul’da doğdu.ISTEK Vakfı Kemal Atatürk Lisesi’nden İngilizce eğitimini alarak mezun olduktan sonra, Marmara Üniversitesi Çalışma Ekonomisi bölümünü tamamladı.Profesyonel yaşamına,Türkiye’nin ilk online DVD mağazası olan medyastore.com‘u kurarak başladı.Bu kuruluş Türkiye’nin gerek geleneksel gerek online kanallarda en çok DVD satan mağazası olmayı başardı. İleriki yıllarda Doğuş Grubu’na Müşteri İlişkileri Müdürü olarak girdi.Bu grupta geçen 3 yılın ardından Doğuş Yayın Grubu’nda TV, radyo ve basılı yayınlardan sorumlu Pazarlama Müdürü olan Pabuççuoğlu 2009 yılında dünyaca ünlü Conde Nast grubu ile anlaşmayı gerçekleştirerek, Vogue Türkiye dergisini çıkarttı. Eğitim kariyerine FED Training’de 2004 yılında başladı. 2008 yılından sonra, Danışman olarak STE Turkey’de hizmet vermeye başladı. Can Papuççuoğlu, halen Türkiye’nin ilk ve tek mağaza içi pazarlama konusuna odaklı reklam ajansı olan Junction Istanbul’un yönetici ortağıdır.

Ahmet Burçin GÜRBÜZ

1984 yılında İskenderun’da doğdu. Üniversitede Mimarlık eğitimi alırken bir yandan da doğa sporları ve teknoloji üzerine, projelerde yer aldı. Yine bu dönemde su altı görüntüleme yarışmalarında birçok ödüller aldı. Mezuniyet sonrası ilk mimarlık ofisini İskenderun’da kurdu ve ilerleyen yıllarda sırasıyla Ankara ve İstanbul’da çeşitli projeler gerçekleştirdikten sonra 2012 yılında TasarımATLAS’ı İstanbul’a taşıdı. Ankara’da mimarlık yaptığı dönemde üzerine çalıştığı ve tasarımını yaptığı işler arasında helikopter pistleri, hidrolik ve mekanik aksamlar ve yeni nesil teknolojik binalar gibi niş, yenilikçi ve teknolojik alt yapısı olan projelere liderlik yaptı. Bu; kendisinde teknoloji, bilim, sanat gibi farklı disiplinlere olan merak ve tutkuyu tetikleyen bir dönem oldu. TasarımATLAS Architecture & Design 2011’den günümüze İngiltere’den Moğolistan’a 1,5 Milyon m2’nin üzerinde, çeşitli ölçek ve bağlamlarda projeler gerçekleştirdi. Konvansiyonel işlerin yanında, çelik karkas yapılar, parametrik tasarım ve modüler üretim sistemlerini bir araya getiren projeleri de hayata geçirdi. Çok uluslu deneyimler sayesinde kimlik üzerine düşünür oldu. Doğu’nun Batı’ya göç ettiği dönemde geçiş yolları ve nedenlerini araştırmaya başladı. Özellikle Dijital Göç’ü mercek altına aldı ve Türkiye’de neler yapabileceğine kararlar verdi. San Francisco ve Toronto’daki teknoloji girişimlerinden sonra 2016’da GarageAtlas Technology & Design’ı kurdu. VR/AR/MR üzerine içerik tasarımı ve ayrıca yeni nesil teknolojiler, bilim ve sanat gibi çeşitli disiplinleri çarpıştırarak XR, IoT, derin öğrenme ve duygu tanıma üzerine Ar-Ge projeleri’ni GarageAtlas çatısı altında devam ettirmektedir. Burçin Gürbüz Dijital Dönüşüm, Tasarım Odaklı Düşünme, BIM, VR+, İnteraktif Görselleştirme üzerine konuşmacı olmasının yanı sıra, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimler Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak yer almaktadır.

Bu harika etkinliğin detaylarına öğrenmek ve bilet almak için buraya tıklayabilirsiniz.