• Washington eyaletindeki yetkililer, çoğunlukla aşı yaptırmamış çocuklarda meydana gelen 50 kızamık vakasını tespit ettikten sonra acil durum ilan etti.
  • ABD 1963’te kızamık aşısını geliştirmeden önce, bulaşıcı enfeksiyon çocuklar arasında yaygın bir hastalıktı. Her yıl yüzlerce çocuk bu bulaşıcı enfeksiyonlar sebebiyle hayatını kaybediyordu.
  • ABD’de aşı yaptırma oranları düştüğü için, yetkililer Portland’da meydana gelen salgının giderek yaygınlaşacağından endişeleniyorlar.

Halk sağlığı için acil durum: 22 Ocak Salı günü, Washington, Clark County halk sağlığı departmanı, ateş, öksürük, burun akıntısı ve yüz ve vücut üzerinde küçük kırmızı şişliklere yol açan ancak daha öncesinde bir veya iki hafta boyunca kuluçkada bekleyen bir virüs hastalığı nedeniyle en az 23 kişinin hasta olduğunu açıkladı.

Geçtiğimiz perşembe günü, kızamık teşhisi koyulan vakaların sayısı 25’e yükselirken, 12 şüpheli vaka daha yaşandı. Bir gün sonra teşhisi onaylanan hasta sayısı 30’a yükselirken şu anda Clark County’de kızamık olan en az 50 kişi var.

Bu enfeksiyon ölümcül olabilir.

Hastaların otuz beşi 10 yaş ve altındayken halk sağlığı departmanı hasta olan 50 kişiden 43’ünün kızamık aşısı yaptırmadığını doğruladı.

Vakaların büyük çoğunluğu aşı yaptırmamış çocuklarda meydana gelirken sadece bir doz kızamık aşısı alan bir kişi de bu hastalığa yakalandı. Bu durumda aşının mükemmel olmadığını dile getirmek acımasızca olur çünkü tüm bunlara rağmen, aşının iki dozu kızamığın durdurulmasında yaklaşık % 97, tek doz ise % 93 etkilidir.

Hastalık aynı zamanda ilçe sınırlarının ötesine de yayılıyor.

Seattle ve King County Halk Sağlığı Sorumlusu Dr. Jeff Duchin “Kızamık çok bulaşıcı bir hastalıktır ve kızamığa karşı bağışıklığınız yoksa, kızamık olan bir kişinin olduğu bir odada olmanız bile bu hastalığın size bulaşmasına sebep olabilir.” diyor.

2018’de, Dünya Sağlık Örgütü, kızamık vakalarının dünya genelinde % 30 oranında arttığını, ABD ve Avrupa gibi yerlerde ebeveynlerin çocuklarına kızamık ve kabakulak gibi hastalıklara karşı aşı yaptırmamayı tercih ettiklerini belirtti.

Tamamen Güvenilir Kızamık Aşısı

salgın

Kızamık aşısı, 1963 yılında ABD’de geliştirildi. Ondan önce, kızamık, ABD’de her yıl 400 ila 500 kişinin ölümüne sebep olan ve 3 milyon ila 4 milyon kişiyi hasta eden yaygın bir çocukluk dönemi hastalığıydı. 1963’ten sonraki yıllarda aşı yaptırma oranları arttıkça çocuklarda meydana gelen kızamık oranları düştü.

2000 yılında, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, ABD’de kızamığın etkili bir şekilde ortadan kaldırıldığını, çünkü virüsün artık bulaşmadığını ve yılda 100’den az kızamık vakası bulunduğunu söyledi. Bu açıklamaların üzerine ABD’deki çocukların aşı olma oranı giderek düştü.

ABD’deki salgınlar, aşılanmamış kişilerin bir araya gelmesinin ve ebeveynlerinin bazen dini veya kişisel nedenlerden dolayı aşı yaptırmak istememesiyle daha yaygın hale gelmiştir.

Birçok ebeveyn ise otizm ile kızamık aşısı arasında bir bağlantı olduğuna inanıyor. Bu durum, bilim insanı Andrew Wakefield’in araştırmalarından kaynaklanmaktadır ancak Wakefield konuyla ilgili makalesini daha sonra geri çekmiştir. Ayrıca o zamandan bu yana yapılan birçok çalışmalarda otizm ile aşılar arasında herhangi bir bağlantı bulunmamıştır. Ancak yanlış bilgilendirme ve aşı karşıtı kampanyaların yayılması salgınların daha sık meydana gelmesine neden olmuştur.

Kızamık Eenfeksiyonu Nasıl Anlaşılır?

salgın

Aşıdan başka bir yolla kızamığa engel olmak mümkün değil. Virüs, hasta kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında kolayca yayılabilir.

Kızamık semptomları (ateş, öksürük, burun akıntısı ve göz sulanması) hastalık bulaştıktan bir veya iki hafta sonra meydana gelir.

Ebeveynler genellikle, semptomların başlamasından yaklaşık iki veya üç gün sonra hasta çocuğun ağzında görünen Koplik lekeleri olarak adlandırılan beyaz lekeleri fark eder. Birkaç gün sonra, kızarıklıklar meydana gelir ve hastalık çocuğun vücudunda kırmızı kabarıklıklara neden olabilir.

Şansınız varsa, kızarıklık ve ateş, çocuk tekrar iyileşmeden önce sadece birkaç gün devam eder.

Ancak ölümcül kızamık komplikasyonları kızamık olan her 1000 kişiden birini etkiler. Bunlar arasında zatürre, ensefalit (beyin iltihabı ) ve kızamıktan yedi ila 10 yıl sonra ortaya çıkan subakut sklerozan panensefalit denilen nadir bir hastalık olabilir.

1963’ten önce, yaklaşık 4.000 Amerikalı her yıl kızamıktan dolayı beyin iltihabı hastalığına yakalandı. Beyin iltihabı, bazen bu insanların sağır olmasına veya beyin hasarı yaşamalarına sebep olmuştur.

Kaynakça:

https://www.businessinsider.com/measles-outbreak-portland-not-vaccinated-2019-1