Bugünlerde hem 3. havalanında olmasından hem çok iyi PR çalışması yapılmasından hem de teknoloji alanında alternatif neredeyse hiçbir festival olmadığından gündemde kendine çokça yer bulmuş bir festival Teknofest. Ben de bugün gidip birebir gözlemledim ve sizin için gitmeye değer olup olmadığını bu yazıda aktaracağım.

İlk olarak gitmek isterseniz İstanbul’un birçok noktasından servis kalkıyor ve direkt festival alanına yani üçüncü havalimanına gidiyor. Varış ortalama 1 saat sürse de bugün biz yaklaşık 1 saatte araç kuyruğunda bekledik çünkü bayağı lise ve ilkokul öğrencisi de getirilmişti. Hatta Instagram hesabımda şakayla İstanbul’daki tüm ilkokul ve lise öğrencilerini getirmişler dedim ama gerçek de olabilirdi. Yani o kadar kalabalıktı. Bu kalabalık da festivali elbette olumsuz etkiliyor ve ilk gittiğinizde “benim burada ne işim var” demekten kendinizi alamıyorsunuz. Evet çok kalabalıktı ve bu berbat bir durumdu ama sanırım bu bugüne özel bir durumdu. Yarın ve ertesi gün böyle olacağını düşünmüyorum.

teknofest
Sakin zamanlarından 🙂

Peki Festival Alanında Neler Vardı?

Festival alanında teknoloji özellikle de savunma teknolojileri üzerine çokça şey var. Hatta özellikle dikkatimi çekti bu festivalde uzayın üzerinde de çokça durulmuş. Hatta çocuklara özel (planateryum vb.) ve yetiştinkinlere özel (dikey hava trübünü vb.) etkinlikler var. Savunma sanayisine de ise İHA’lardan, uydulara, savaş uçaklarından(içine dahi girebiliyorsunuz) İHA fırlatıcılarına kadar birçok şey görebiliyorsunuz. Zaten bu alandaki neredeyse tüm şirketler stant açmış durum da. Savunma sanayi bende olduğu gibi ilginizi çekmese bile sizde hayranlık uyandırıp heyecan yaratacağına eminim.

teknofest

Festivalde dikkatimi çeken diğer konu ise girişimciliğe özel bir önemin hem devlet (bizzat cumhurbaşkanlığı) hem de özel kuruluşlarca verilmesi. Çok güzel sunumlar ve yarışmalar vardı. Alana girdiğinizde hemen sağda yer alacak bu salonlara mutlaka uğrayın.

TeknoFest Kimlere Yönelik?

İşte işlerin karıştığı kısımdayız. Ben çok büyük beklentilerle girmiştim çünkü adı üstünde bir teknoloji festivaliydi. Evet teknoloji festivaliydi ama genel kurgu lise ve ilkokul öğrencilerine yönelikti. Bu da belli bir dengede yapılmadığından biraz hayal kırıklığı yaratıcı olabiliyor maalesef.

En nihayetinde gitmeye değer mi? Her şeyi göze alarak cevap verdiğimde evet gitmeye değer çünkü teknoloji ve diğer alanlarda böyle büyük ve yararlı ortamın bir daha bulunma olasılığı çok düşük! Bu yüzden önümüzdeki iki gün de devam edecek olan festivale mutlaka gitmelisiniz bence.

Festivalle ilgili tüm ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz.