gartner teknoloji

Teknoloji Nedir?

Yazıya teknolojiyi tekrar tanımlayarak başlamak istiyorum. Öyle bir kavram ki kafamızda değişmediği halde yeniden tanımlayabiliyoruz sürekli. Teknoloji, günümüzün popüler kavramı ve gündelik yaşantımızda bizle birlikte olan ve devamlı olarak kullandığımız bir sistemin genel isminden başka bir şey değil. Aslında Grekçe bir kelime olan teknoloji, Yunanca’da da “sanat ve bilmek” kelimelerin yan yana gelmesiyle meydana gelmiştir. En temel haliyle insanların yetenek ve becerilerini genişletmek ve insan ihtiyaçlarını gidermek için kullanılan bilgiler toplamına denir.

Tanımdan sonra biraz atlama yaparak günümüze gelmek istiyorum. Bu alanda global anlamda araştırmalar yapan bir şirket olan Gartner’ın hazırladığı Yeni Teknolojiler İçin Beklenti Döngüsü raporu üç ana teknolojiye odaklanıyor; yapay zeka, şeffaf ve çevreleyen deneyimler, dijital platformlar. Şirket mimarları ve teknoloji inovasyon liderlerinin bu üç mega trendi anlaması ve önümüzdeki 10 yıl içinde şirketlerinin bu trendlerden nasıl etkileneceğini bilmesi gerekiyor. Beklenti Döngüsü (Hype Cycle), yüksek derecede rekabet avantajı sağlama potansiyeli bulunan teknolojilere yoğunlaşıyor. Bu döngüyü referans alarak kısaca açıklayacağım ancak detaylı incelemek isterseniz burada.

gartner teknoloji

Sürekli Gelişen Yapay Zeka

Aslında yapay zeka apayrı bir insanlık konusu ve herkesi ilgilendirmesi gerektirdiğine inanıyorum. Düşünen ve zamanla kendimiz geliştiren bir yandan da onaran bir zekaya sahibiz. Biraz örneklere girerek konuyu çerçevelemeye çalışacağım. Günümüzde hala kullanılmakta olan otonom araçların yarattığı etkiyi düşündüğümüzde bile heyecanlanıyoruz ve teknolojinin üzerimizdeki etkisini anlamaya yetiyor. Otonom araçlar sayesinde kazaları önemli ölçüde azaltabiliriz. Bununla doğru orantılı olarak da trafiği hızlandırmakta mümkün tabi ki. Hatta insanların bu ulaşım sürelerini kendilerine ayırabileceğini de düşünürsek, şehirleşme yavaşlayabilir. Uber, bu anlamda yontulmuş bir örnek.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Bir yandan da medya, otonom araçları muhteşem bir şekilde tanıtmaya devam ediyor, aslında kendimizi hazırlıyoruz.  Machine Learning algoritmalarıyla hayatımızda algılama, görüntüleme ve haritalama gibi alanlarda gelişmeler bu algoritmaları epey hızlandırıyor. En büyük engel ise maliyetin yüksek olması ve bu işlemlerin karmaşıklığı. Mike J. Walker yapay zekanın önümüzdeki 10 yıl içinde en fazla değişikliğe yol açacak teknoloji olduğunu söylüyor. Devasa bir veri ile karşı karşıyayız, yapılan araştırmaların detaylı veri incelemesini artık insanların incelemesi zorlaştı ve bu bir problem hale geldi.  Tüm bu gelişmelerin sonucunda yapay zeka, insanların yaptığı pek çok işi yapabilir konuma gelecek ve bu uzak bir tarih değil. Bu da değişimin sadece teknolojik değil, toplumsal bir yönü de olacağına işaret ediyor. Çünkü pek çok kişi işini yapay zekalı robotlara kaptıracak.

Dijital Platformlar

Buradaki yazdıklarımda aslında başlı başına yazı konuları, diğer yazılarımda da bu konuları detaylı incelemeye çalışacağım zaten. Bitcoin ve Ethereum’un sürekli medyaya sıkça konu olmasıyla oldukça popüler durumda şu günlerde. Bu teknolojinin arkasında yatan blok zinciri mantığı mevcut. Halen bu tanımları giriş seviyesinde biliyoruz. Şirketler bu teknolojiyi kullanmaya çalışsa da başaramıyor denilebilir. Nasıl kullanıldığını anlamaya çalışıyoruz demek daha doğru olabilir sanırım.

Bitcoin’in değerindeki sık dalgalanmalar bu teknolojinin güvenilirliği konusunda endişe yaratıyor. Uzun dönemde ise Gartner bu teknolojinin endüstrileri kökten değiştirebileceğine inanıyor. Dijitalleşmeye mahkumuz. Blok zincirinin ‘izinsiz halka açık cüzdanlar’ ve ‘izinli halka açık cüzdanlar’ olmak üzere iki türü bulunuyor. En azından şu anlık şirketlerin izinli cüzdanlara odaklanması gerekmekte. İzinli cüzdanların kullanılması aynı zamanda topluluk oluşmasını da zorunlu kılıyor. Dijitalin bu detaylı yönü biraz sıkıcı. Dijital işlemler artık ekosistemimizin bir parçası aynı zamanda vazgeçilmezi. Para denen bir gerçek varken bu havayı solumak zorundayız. Bu alandaki diğer teknolojiler arasında 5G, dijital ikizler, nesnelerin interneti  ve onların kullanılacağı çeşitli platformlar, kuantum bilgisayarlar.