İnsanların dinledikleri müzik ile karakter özelliklerinin tahmin edilebileceği konusundaki araştırmaları ve yorumları duymuşsunuzdur. Acaba bu teorinin gerçeklik payı nedir? Spotify veya Apple Music listenize bakan insanlar hakkınızda bilgi sahibi olabilir mi veya sevdiğiniz müzik türü ruhsal değişkenliğinize işaret eder mi? Ya da “Bana dinlediğin müziği söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim.” desek yeri midir?

Psikolog Jason Rentfrow (Cambridge Üniversitesi, Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi) ve Sam Gosling (Texas Üniversitesi, Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi) dinlediğimiz müziğin kişiliğimizi yansıttığını ileri sürüyorlar. Bu konuda yaptıkları araştırmalarda ise sıklıkla gözlemledikleri bazı sonuçlara ulaşmışlar. Onlara göre, sadece dinlenen müzik türüne bakarak kişilik tahmini yapılabilir. Teoride birebir kişilik profili çıkarılamasa da kişiliğimiz hakkında bazı ipuçlarına ulaşılabileceği olasıdır.

beyin ve müzikler

Araştırmada katılımcılara en sevdikleri 10 müzik dinletilmiş ve bu listeye göre tahminler yapmaları istenmiş. Soruların sorulduğu kişiler; katılımcıların dışa dönüklük, içe dönüklük, açıklık ve yaratıcılık gibi özelliklerini doğru tahmin etmişler, böylelikle de bu araştırma sonucunda, müziğin bazı kişilik özelliklerini saptayabileceği konusunda bize yardımcı olabileceği doğrulanmıştır. Heriot–Watt Üniversitesinde yürütülen bir başka araştırmada ise dünya üzerinden 36.000 katılımcı yer almış, katılımcılara sunulan 104’ten fazla müzik türüne göre kişilik özellikleri sorulmuş. Araştırma sonucuna göre ise bazı kişilik yapıları ve tutumlarla, müzik seçimi arasında sıkı bir ilişki söz konusudur.

Şimdi yapılan araştırmalara göre hangi kişilik özellikleri hangi müzik grupları ile ilişkili bakalım.

Pop müzik ve kişilik

Pop müziği, sizi yerinizden kaldıracak müzikleri mi tercih ediyorsunuz? Dinlediğiniz müzik genellikle o dönemin top listelerinde bulunan şarkılar mı? Tercihiniz bu yöndeyse sizin dışa dönük, biraz konservatif ve dürüst olduğunuzu söyleyebiliriz. Bu araştırmaya göre pop müzikseverler yüksek özgüvene sahip, çalışkan kişiler. Aynı zamanda kaygılı, daha az yaratıcı olduklarını da söylemek mümkün. 

Klasik müzik ve kişilik

Araştırmalara göre klasik müzik dinleyenler çoğunlukla entelektüel kapasitesi yüksek kişiler olarak değerlendirilmiştir. Bu konuda kesinlik olmasa da, genellikle öz saygıları olumlu düzeyde, kendileriyle barışık ama iç dönüklükleri de yüksek kişiler olduklarını söylemek mümkün. Hatta bazen dış dünyayla oldukça az ilişki kuran asosyal kişiler bile olabilirler.

Rap ve hiphop ile kişilik

Rap ve hiphop söyleyen kişilerin belli bir imajı olduğu kanısında hepimiz hemfikiriz bence. Bol pantolonlar, salaş tarz, eleştirel tutum… Tıpkı şarkıcıları gibi. Rap severler de bu özellikleri taşıyor görünüyor araştırmalara göre. Bu müziği sevenler daha agresif ve sert yapılı. Rap fanları yüksek özgüven sahibi insanlar aynı zamanda da kibirli.

Country ve kişilik

Country tarzı müzikleri seven kişilerin çalışkan ve muhafazakar yapılı oldukları araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Country şarkılar genellikle ayrılık temalarını içeren, acıklı şarkılardan oluşuyor. Bu tarzı seven insanlar, duygusallıklarını koruyabilen ve duygularını kontrol edebilen insanlar olarak belirlenmiştir.

Jazz, Blues ve Soul ile kişilik

Bu üç tarzdan hoşlanan bireylerin özellikle zeki olduklarına dair sonuçlar elde edilmiştir. Entelektüel yanları yüksek, özgüven sahibi ve yaratıcı kişilerin jazz, blues ve soul dinlemekten hoşlandığı saptanmıştır.

Rock ve heavy metal ile kişilik

Heavy metal ve rock müziğin imajı genellikle sert ve asi olsa da aslında araştırmacılar bu müzik tarzından hoşlanan insanların o kadar da asi yapılı olmadıkları görüşünde. Araştırmacılara göre bu tür müzikten hoşlananlar genellikle yaratıcı, içe dönük yapılı insanlardır. Duygusal anlamda birçok travma yaşayan ve buna bağlı olarak heavy metal ve rock müziği dinleyenler özgüvenleri zayıf kişiler olarak belirlenmiştir.

Aynı zamanda başka bir araştırmada Alternatif ve Jazz müziklerini dinleyen kişilerin araştırmaya, keşfetmeye ve öğrenmeye açık ve sosyal kişiler oldukları; pop müzikten hoşlananların koruma içgüdüsünün yüksek olduğu; rock müzik tarzını dinleyenlerin ise detaycı yani analist kişilik özelliklerine sahip oldukları belirlenmiştir.

Rock ve klasik müzik dinleyen bireylerin özgüvenlerinin yüksek olduğu, alternatif müzik dinleyicilerinin ise öncü ve kendilerini sürekli geliştiren kişiler oldukları belirlenmiştir.

Kaynak: https://kiyimuzik.com/bireylerin-karakteristik-ozelliklerine-gore-muzikal-tercihleri/