15 Şubat’ta Netflix’te vizyona giren fantastik sevmeyenlerin bile ilgisini çekecek The Umbrella Academy, konusu sayesinde Netflix’in yaptığı diziler arasında oldukça ses getirdi. Peki konusu nedir? İzlenmeli mi? Gelin hep birlikte karar verelim.

Bir Çizgi Roman Uyarlaması

the umbrella academy ile ilgili görsel sonucu

Disney Channel’ın internet platformu oluşturması, kendi dizilerini filmlerini bu platforma çekmesi Netflix ve Amazon’u harekete geçirdi. Özellikle de DC’nin süper kahramanlı yapımların sayısını artırması üzerine Netflix ve Amazon kendi süper kahraman yapımlarını yapmaya başladı. Netflix’in ilk süper kahraman yapımı bir çizgi romana ait.

Gerard Way ve Gabriel Bá tarafından yaratılan, Dark Horse Comics tarafından yayınlanan The Umbrella Academy çizgi romanı, değişik bir süper kahraman hikayesi olarak dünyada çokça ses getirdi. DC ve Marvel dışında bir çizgi roman uyarlaması görmek de aslında güzel. Kişiden kişiye değişebilir fakat bu süper kahramanları güçleri diğerleri gibi pek sıradan değil ve bu sıradan olmayışı benim baya hoşuma gitti.

Kıyameti Önlemeye Çalışan 6 Süper Kahraman

the umbrella academy ile ilgili görsel sonucu

Gelelim dizinin konusuna: Ekim 1989 tarihinde, Dünya’nın farklı yerlerinden, o güne kadar hamile dahi olmayan 43 kadın, 43 bebek dünyaya getirir. Farklı süper güçlere sahip olan 43 bebekten 7 tanesi milyarder Sir Reginald Hargreeves tarafından evlat edinilir. Dünya’yı korumak için The Umbrella Academy adı altında süper kahraman olarak yetiştirilen 6 çocuk, Luther, Diego, Allison, Klaus, Ben ve Number Five, zamanında başarılı görevler gerçekleştirmiş olsa da büyüdükçe birbirlerinden ve amaçlarından kopup kendi hayatlarına dağılmışlardır. Babaları Sir Reginald Hargreeves‘ın ölümü sonucunda kardeşler tekrar bir araya gelir.

Uzun süredir kayıp olan Number Five’ın da geri dönüşüyle kıyameti önlemeye çalışan Şemsiye Akademisi’nin maceralarını bir sezon izliyoruz. Peki ya 7. çocuk süper kahraman olarak yetiştirilmedi gibi bir soru aklınıza gelirse, o biraz spoiler olacağından diziyi izleyerek ayrıntılarını öğrenmenizi tavsiye ederiz. 🙂

Peki Ya Diziyi İzlemeli Miyim?

the umbrella academy izlenir mi ile ilgili görsel sonucu

Öncelikle Marvel filmleri kadar aksiyon bekliyorsanız The Umbrella Academy’de bunu bulmanız pek mümkün görünmüyor. Dizide daha çok dağılan bir aile, saklı kalmış sırlar ve geçmişe odaklanılıyor. Yani beklediğiniz eğer kostüm giyip gelişmiş silah ve araçlarla kahramanlık yapan karakterler ise The Umbrella Academy‘de istediğinizi pek bulamayacaksınız. Bunların olması bence diziyi kötü yapmamış, aksine çok aksiyon sevmeyenler için güzel bir fantastik dizi olmuş. Aslında tamamen beklentiye bağlı bir durum.

Dizinin müzik seçimleri ise oldukça eğlenceli ve güzel. Netflix‘in hazırladığı The Umbrella Academy çalma listesine göz atabilirsiniz. Benim favorim İstanbul şarkısı oldu. Baya zıplayarak dans etmelik bir şarkı. Tanıtımda Hababam Sınıfı müziği kullanması, dizi içerisinde İstanbul şarkısının kullanılması ve Türkiye için çektiği dizi tanıtımıyla Netflix, Türkiye pazarının gönlünü kazanmaya devam ediyor.

Diziye bir şans verin mutlaka, hatta ilk birkaç bölümü de sabırla izleyin. Sonrasında belki de favori dizilerinizden birisi olabilir. Bu arada çizgi romana göz atmak isteyenler için JBC Yayıncılık tarafından ilk iki cildin Türkçe olarak basıldığını da şuraya not düşmüş olayım.