The Witcher Ana Hikayesi

Selamlar. Oyun dünyasının takipçileri Witcher serisine hakimdir elbette. Evren bu kadarla sınırlı mı? Tabii ki değil.

Bu evrenin aslında iki versiyonu vardır, Sapkowski’nin kitapları ve oyunlar. Oyunlar oldukça yaratıcı, orijinali yeniden şekillendiriyor. Orijinal Sapkowski’nin romanları, Polonya’da genellikle anlatıldığı gibi klasik sterilize edilmiş bir tarih dersine benziyor. Polonya tarihi anlatısı çok siyah beyazdır. Fatihler kötü olanlardır. Fethedilenler, davası adil olanlardır. Fatihler var olan her kötü numarayı kullanır. Fethedilenler asildir ve her zaman adilce savaşırlar. Muhtemelen Sapkowski’nin kitap evrenindeki ana çatışma ekseni, elfler ve insanlar arasındadır. Tüm yaratıklar aslında hikayedeki süslemelerdir ancak asıl mesele elflerin insanlar tarafından işgal edilen ve ele geçirilen topraklarını geri alma arayışıdır.

Witcher evreninde kesin bir doğru ya da yanlış yoktur. En önemli karakterlerinden biri olan Rivialı Geralt hikayede sürekli ikilemde kalır. Witcherlar için kontratlı çalışarak canavar avlayan, bir tür mutasyona uğramış cadılar diyebiliriz. Gerçek hayata bakacak olursak paralı askerlerden referans alınmış olabilir. Witcherlar aldıkları eğitim ve geçirdikleri mutasyon sayesinde dayanıklı bir türdür. 7 farklı mühür kullanarak büyü yapabilirler, aynı zamanda kılıç kullanmada ustalardır. Ana hikayede en önemli karakterlerimiz bir Witcher olan Rivialı Geralt, büyücü Vengerberglü Yennerfer ve Cintra’nın yavru aslanı Cirilla Fiona Ellen Riannon. Kadere inanmayan Geralt, kendi kaderini onların kaderleri ile bir şekilde birleştirir.

Kitaplar

the witcher

Her şey fantastik roman yazarı olan Polonyalı Andrzej Sapkowski’nin 1986’da Fantastyka isimli bir bilim kurgu-fantastik türündeki dergide düzenlenen yarışma için The Witcher(Wiedźmin) adlı kısa öyküyü yazmasıyla başlar. Yarışmada 3. olan Sapkowski’nin hikayesi aynı yıl dergide yayınlandı. Sapkowski’nin kısa hikayeleri, halk ve eleştirmenler tarafından çok beğenildi. The Witcher serisinin ilk kitabı kısa hikayelerin birleşiminden oluşan (1993-The Last Wish) Son Dilek kitabıdır. Evrenin ana hatları bu öykülerde oluşmaya başlamıştır. Sırasıyla Kader Kılıcı, Elflerin Kanı, Nefret Çağı, Ateşle İmtihan, Kırlangıç Kulesi ve son kitap Gölün Hanımı olmak üzere seri 7 kitaptan oluşmaktadır. Kitaplar Lehçe olarak yazıldı ve 20 farklı dile çevrildi.

Oyunlar

The Witcher #1: Nereden Çıktı Bu Evren? 1

Polonyalı oyun geliştiricisi CD Projekt Red, The Witcher evrenine dayanan bir rol yapma oyunu serisi oluşturdu. The Witcher adlı ilk oyun Ekim 2007’de piyasaya sürüldü. Devam oyunu The Witcher 2: Assassins of Kings 2011’de çıktı. Üçlemedeki üçüncü oyun olan The Witcher 3: Wild Hunt ise Mayıs 2015’te piyasaya sürüldü. The Witcher 3: Wild Hunt birçok ödül aldı fakat en akılda kalıcı olan 2015’te yılın oyunu seçilmesiydi.

3. şahıs nişancı rol yapma oyunu olan bu oyun; gerek oyun grafikleri, dövüş mekanikleri, geniş npc (non-player characters) yelpazesi gerek ana hikayesi ve görevleri ile bize üst düzey bir oyun oynama tatmini sağladı. Ana hikayesi haricinde dlc (downloadable content) paketleri ile keyfini sürdüğümüz bu oyunun bir çok yan göreviyle uzun süren maceralara atıldık.

Oyun serisine Steam’den sahip olabilirsiniz. Daha iyisi olabilir mi? Kişisel görüşüm The Witcher 3’ün üstüne oyun tanımam. Her ne kadar bu yıl yine bir CD Projekt Red oyunu olan Cyberpunk 2077 çıkmış olsa bile oyunun evreni bana göre oturmamıştı. Evet hikaye güzel, grafikler üst düzey, oynanması harika ama beni içine çekmeyi başaramadı.

Medya Yapımları

The Witcher #1: Nereden Çıktı Bu Evren? 2

İlki Polonya yapımı olan The Hexer, Marek Brodzki’nin yönettiği 2002 yapım bir televizyon dizisidir. Hikaye, Polonyalı yazar Andrzej Sapkowski’nin kaleme aldığı The Witcher’ın ilk iki kitabındaki hikayelerine dayanıyor. Bu yapımı izlemedim o yüzden üzerine çok fazla yorum yapamayacağım fakat iMDb puanı 5.6.

Netflix yapımı olan The Witcher 17 Mayıs 2017’de açıklandı ve ilk sezonu 20 Aralık 2019’da yayınlandı. Sapkowski bu dizi için danışmanlık yaptı. Dizinin ana karakteri olan Geralt için Henry Cavill’a rol verildi. Bana göre gayet başarılı bir seçim. Artık kendisini Clark Kent olarak değil sadece Geralt olarak görebiliyorum. Yennefer rolü için Anya Chalotra, Ciri rolü için Freya Allan seçilmiş. Karakterler için uygun yüzler belirlenmiş fakat beni rahatsız eden bir nokta vardı. Yennefer’ı canlandıran fazla genç gözüken bir oyuncu, Ciri’yi canlandıran oyuncu ise Ciri’ye göre biraz daha yetişkin gözüküyordu. İlerleyen sezonlarda hikaye yapısından dolayı biraz sorun yaratabileceğini düşünüyorum. Bunlar haricinde dizi gerçekten beni tatmin etti. Görsel efektler, dövüş sahneleri, hikaye gidişatı çok yerinde ve güzel işlenmişti. Tavsiye ederim.

Kaynakça: 1, 2

Editör: Sena Baki