Topraksız tarım düşüncesini ilk başta yadırgamış olabilirsiniz. Ancak toprağın, bitkilerin yetişmesi için gerekli maddeleri bulunduran bir ortamdan ibaret olduğunu düşünürseniz, bitkiye gerekli maddeleri başka bir şekilde sağlayabildikten sonra artık toprağa gerek kalmayacaktır. Şimdi biraz daha mantıklı gelmeye başladı sanki değil mi?

Hidroponik Tarım Nedir?

Hidroponik, topraksız bitki yetiştirmekte kullanılan bir yöntemdir. Bitkiler ihtiyacı olan mineralleri toprak yerine bu mineralleri içeren bir besin solüsyonundan alırlar. Bitkileri ve bitkilerin kök sistemlerini desteklemek için genellikle kum, turba, vermikülit, perlit, hindistan cevizi, kaya yünü veya genleştirilmiş kil agregası gibi yetiştirme ortamları kullanılır. Yetiştirme ortamının kendisi bir besin kaynağı değildir.

Toprak Olmadan Tarım Olur Mu Demeyin! Adım Adım Hidroponik Tarım 1

Geleneksel Tarıma Göre Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

 • Toprak ihtiyacı olmaması

Toprağın sınırlı bulunduğu, hiç olmadığı(uzay gibi) ya da kullanılamayacak derecede kirlenmiş  olduğu yerlerde bitki yetiştirilebilir. Hidroponik,  NASA tarafından uzayda astronotlara yiyecek yetiştirebilmek için geleceğin çiftçiliği olarak kabul edildi.

 • Alan ve konumdan daha iyi yararlanılması

Bitkilerin kökleri genellikte topraktaki besin maddelerini ve oksijeni bulmak için genişler ve yayılır. Hipodronik sistemlerde ise bitkilerin kökleri doğrudan besin çözeltisi ile temas halinde olacağı için çok daha fazla alan tasarrufu sağlanarak bitkiler birbirine çok yakın yetiştirilebilir. Ayrıca bitkinin ihtiyacı olan her şey sistemden sağlandığı için boş bir odada bile bitki büyütülebilir.

 • İklim kontrolü

Seralarda olduğu gibi sıcaklık, nem, ışık gibi hava bileşimleri üzerinde tam kontrol sahibi olunur. Mevsime bağlı olmaksızın üretim yapılabilir.

 • Su tasarrufu

Topraksız yetişen bitkiler tarlada yetişenlere göre %80 daha az su kullanırlar. Bunun sebebi suyun devir daim yapması. Bitkiler ihtiyacı olan suyu aldıktan sonra kalan su sisteme geri döner. Su kaybı yalnızca iki şekilde meydana gelebilir; buharlaşma ve sızıntılar (Ancak verimli bir hipodronik sistem sızıntıları en aza indiricek veya hiç sızmayacaktır).

 • Daha iyi büyüme oranı

Topraksız tarımda bitkiler enerjilerini toprakta besin aramak yerine sadece büyümeye ve meyve üretmeye odaklayabiliyorlar. Bu da daha hızlı büyümeleri demek.

 • Yabani ot yok, daha az hastalık

Toprak yoksa çiftçiler için en fazla zaman alan sorunlardan biri olan zararlı otlar da yok demektir. Ve kapalı bir sistemde yetişen bitkilerde üreticiler çevre değişkenlerinin çoğunu kontrol edebildikleri için bir çok hastalığı önleyebilirler.

 • Böcek ilacı ve herbisitlerin daha az kullanılması

Toprak kullanılmadığında yabani otlar, zararlı hayvanlar ve bitki hastalıkları çok azaldığından kullanılan kimyasal miktarı da az olucaktır. Bu daha temiz ve sağlıklı yiyecekler yetiştirmeye yardımcı olur.

hidroponik

Hiç mi Dezavantajı Yok?

 • Hidroponik bahçe zaman ve bağlılık gerektirir

Toprak kaynaklı meslektaşlarında, bitkiler günler ve haftalar boyunca kendi başlarına bırakılabilir ve kısa sürede hayatta kalırlar. Tabiat doğası ve toprak, bir şeyin dengelenmemesi durumunda düzenlemeye yardımcı olacaktır. Topraksızlarda durum böyle değil. Bitkiler uygun bakım ve yeterli bilgi olmadan daha hızlı bir şekilde ölecektir. Unutmayın ki bitkileriniz hayatta kalmak için size bağlı. İlk kurulumda tesislere ve sisteme iyi bakılmalı. Sonra her şey daha sonra otomatikleştirebilir, ancak yine de işlemlerin beklenmeyen sorunlarını ölçmek ve önlemek için sık sık bakım yapılması gerekir.

 • Deneyimler ve teknik bilgi

Kullanılan cihazlar, hangi bitkileri yetiştirebildiğiniz ve topraksız bir ortamda nasıl hayatta kalabilecekleri ve gelişebilecekleri için özel uzmanlık gerektiren birçok ekipman türünden bir sistemi kullanıyorsunuz. Sistemlerin ve bitkilerin bu topraksız ortamda büyüme kabiliyetini ayarlamadaki yanlışlarla ve tüm ilerleme mahvedilebilir.

 • Sistem arızası tehditleri

Tüm sistemi yönetmek için elektrik kullanılıyor. Bu nedenle, elektrik kesintisi için ön adımlar atılmadığını, sistemin derhal çalışmayı durduracağını, bitkilerin çabuk kuruduğunu ve birkaç saat içinde öleceğini varsayalım. Bu nedenle, özellikle büyük ölçekli sistemler için bir yedek güç kaynağı ve planı her zaman olmalıdır.

 • Hastalıklar ve zararlılar hızla yayılabilir

Su kullanarak kapalı bir sistemde bitki yetiştiriyorsunuz. Bitki enfeksiyonları veya zararlıları söz konusu olduğunda, aynı besin deposundaki bitkilere hızlı bir şekilde tırmanabilirler. Çoğu durumda, küçük bir ev yetiştiricisi sisteminde hastalıklar ve zararlı böcekler çok fazla sorun değildir ancak büyük hidroponik seralar için durum biraz karmaşık. Hastalıklar meydana gelirse, virüslü suyu, besin maddelerini ve tüm sisteminin hızlıca sterilize edilmesi gerekir.

hidroponik

Hidroponik Bitkiler Organik Olabilir mi?

Olabilir. Organik olup olmaması yalnızca kullanılan tohum ve besinin organikliğine bağlı. Kullanılan tohum, besin organik ise ürün de organik olacaktır.

Hidroponik Ürünlerin Tatları Organik Sebzelerin Tatlarıyla Karşılaştırılabilir mi?

Daha lezzetli bile olur! Çünkü hidroponik olarak yetiştirilen bitkiler ihtiyaçları olan her şeyi ihtiyaç duydukları anda, stres olmadan alırlar ve organik akrabalarından daha sağlıklı bir şekilde büyürler. Toprakta önemli mikro besinler genellikle saklı halde bulunurlar ve bitkiler bunlardan tam olarak faydalanamazlar. Hidroponikler bu açıdan mükemmeldir. Bitkilerinizin besin ihtiyaçlarını karşılayan minerallerin çeşidi ve miktarı konusundaki tüm kontrol sizin elinizdedir. Bu avantaj genellikle tat, renk, büyüklük ve hatta besin değeri açısından organik mahsullere oranla daha üstün olan meyve sebzeler yetiştirmeyi sağlar.

hidroponik

Bütün dezavantajları ve avantajlarıyla birlikte düşününce, sunacağı artıların eksilerden çok daha fazla olduğu aşikâr. Özellikle deneyim ve iyi planlamalarla dezavantajların çoğunun üstesinden gelinebileceğini de göz önüne alırsak, geleceğin çiftçiliği olacağını kabul edelim. . Özellikle ABD ve Avustralya da hâlihazırda hızla büyüyen bir pazara sahip.   Hidroponiğin gelecekte topraklı tarımın yerini tamamen olmasa da kısmen alacağına bizzat tanıklık edeceğiz gibi gözüküyor.

Kaynakça;

1.https://www.greenandvibrant.com/advantages-disadvantages-of-hydroponics

2.https://toprakvesu.com/hidroponik-nedir