Her gün karşılaştığımız, neden çözülemediğini bir türlü anlamadığımız trafik! Büyük şehirlerde yaşayanlar saatlerce trafikte kalıyor ama bunun bir çözümü yok mu? Toplu taşıma mı çözüm? Elon Musk‘ın çözümleri neler? Ya da çözülebilir bir sorun olmasına karşın bilerek mi böyle yapılıyor? Trafik sıkışıklığı kimin faydasına? Tüm bu sorunlar ve daha fazlasının cevabı yazımda ama öncesinde son sorudan başlamak istiyorum: Trafiğin olması kimin faydasına ya da diğer bir deyişle kimlerin umurunda değil trafik?

Trafik sorunun görünmeyen yüzü?

Geçenlerde bir video görmüştüm sen de görmüşsündür eminim, bir Mustang askeri ücretle kaç ayda alınır ülke karşılaştırmalı olarak. Ülkeler falan hiç girmeyeceğim, ben oradaki vergi miktarına dikkat çekmek istiyorum. 160.000₺ ülke giriş fiyatı olan bu araçtan 330.000₺ vergi alınıyor. Bir de yakıttaki kar var ona değinmeye gerek yok. Türkiye dışarı ithal yapan bir ülke olmadığı (kasıt az miktar olması) için parasını ülke içinde döndürmek zorunda. Yani insanlara verdiği parayı alıp tekrar onlara vermesi lazım. Bu kadar çok vergi alınmasının nedeni de bu.

Şimdi ana konumuza dönecek olursak, böyle bir ülke sizce araba satarak mı daha çok kazanır yoksa toplu taşımayla mı? Açıkça görüldüğü üzere araba satılmasının müthiş bir kazancı (!) var. Bundan dolayı yapılan bir yol kaldırabileceği maksimum araç kapasitesine ulaşınca ya da yaklaşınca toplu taşıma çalışmalarına başlanır. Ayrıca toplu taşıma araçlarının yaygınlaştırılmaması ve trafik sorunun çözülmemesinin devlet nezdinde daha birçok nedeni var ama bunlara değinmeyeceğim. Aynı durum kendi aracının üreten diğer ülkeler için de geçerli ama bizimki kadar kar yok fakat orada da başka etmenler giriyor devreye.

Bu durumda hem devletlerin hem de halkın nispeten daha yararına olacak bir çözüm üretmemiz gerekiyor. Görüldüğü üzere toplu taşıma çözümün kesin bir parçası olamıyor. Bundan ötürü dünyada alternatif çözüm arayışları ve çözümler üretiliyor. En popülerleri ise Elon Musk’ın ortaya attığı fikirler ve bunların hayata geçirilmesi var.

Bilindiği üzere Elon Musk, birçok alanda çok başarılı şirketleri olan bir dahi. Bu şirketlerinden de en bilindiği ise Tesla. Elektrikli araba üreten bu şirketin en çok öne çıkan özelliği ise araçların otonom olması. Yani sürücüsüz de gidebiliyor bu arabalar. Zaten otonom araçların bile trafik sorununa ciddi katkısı olacağı bir gerçek ama Elon Musk bununla yetinmedi ve geleceği de düşünerek iki büyük projesini duyurdu.

Tüneller

Elon Musk’ın çılgın tünellerini duymayan kaldı mı bilmiyorum ama aşağıdaki video da görebileceğiniz üzere muhteşem bir proje. Arabaları yer altına alarak özel platformlar üzerine alarak hem hızlarını arttırmış oluyor hem de trafikteki karmaşıklığı çözüyor. Şimdi konsept videoyu izleyelim sonrasında üzerine konuşalım.

Ne kadar ütopik geliyor değil mi? Sanki bir bilim-kurgu filminden kesit gibi değil mi? Yapılabilir mi? Çok öncesinde Tükiye’den bir teknoloji kanalı haftalık gündem değerlendirmesi yaparken sıkıyor ya o adam bunu da yapamaz demişti bizim ileri görüşlü abimiz. Ama vizyonsuzluğu o kadar belliydi sırf o diyor diye lan bu adam yapar bizimkilere inat diyemeden yapamıyorsunuz. Nitekim öyle de oldu ve şu an tünelleri kazmaya başladı. Bir diğer hayal gerçek oluyor…

Hyperloop Projesi

Hyperloop, trafik

Az önce toplu taşıma kesin bir çözüm olamıyor dedim ama komple çöpe de atamıyoruz. Elon Musk da böyle düşünecek olacak ki toplu taşıma modeli için muhteşem hızlı treni Hyperloop’u duyurmuştu 2013’te. Gereken izinler ve çalışmalar tamamlandıktan sonra da bu yıl test sürüşlerine başladılar. Bu test sürüşlerinde tüm rekorlar alt üst edildi ve saatte 1200 km hızlarına ulaşıldı. Hiç şüphesiz geleceğin toplu taşıma araçları arasında yerini alacak.

Bu yazımda sana kısaca trafik sorununun görünmeyen bir yüzünü ve uygulanabilirliği olan somut iki inovatif projeden bahsettim. Eğer sen de her kesimin yararına olabilecek bir çözüm üretirsen muhteşem konumlara yükselmen oldukça olası. O yüzden bu konularda küçük de olsa bir fikrin varsa bunu geliştirip bu alana yoğunlaşın. Zira her çözüm ardında yeni bir sorun getirebiliyor. Belki bu yeni sorunlara sen çözüm bulabilirsin.