Tükenmişlik, aşırı ve uzun süreli stresin neden olduğu duygusal, fiziksel ve zihinsel yorgunluk halidir. Bu durum üretkenliğinizi ve enerjinizi azaltarak sizin daha fazla çaresiz ve umutsuz hissetmenizi sağlar. Tükenmişliğin olumsuz etkileri hayatınızın her alanına yayılır. Bu konuyla ilgili psikoloji profesörü Christina Maslach’ın bir sözünü aktarmak istiyorum;

“Tükenmişlik, işteki kronik kişiler arası strese verilen uzun süreli bir tepki olarak ortaya çıkan psikolojik bir sendromdur; bunun sonucu, ezici bir yorgunluk, sinizm, işten kopma hissi, verimsizlik ve başarı eksikliğidir”.

Stres

Stres, pek çok olumsuzluğun ana sebebi. İşinizle ilgili aşırı stres yaptığınız zaman ve yaptığınız işi mükemmel şekilde tamamlamak isterseniz o işi de kimseyle paylaşmak istemezsiniz. Çünkü kimseye o işi sizin kadar iyi yapacağına güvenemezsiniz. Dolayısıyla her işi kendi üstünüze alırsınız ve en mükemmel hale getirmek için saatlerce uğraşırsınız ve fazladan gereksiz enerji harcarsınız. Bu döngü sürekli tekrar ettikçe tükenmişlik sendromuna girmeniz kaçınılmaz olabilir.

Hayır Diyememek

İnsanlara yardım etmek çoğu zaman iyi bir şeydir. Fakat herkesin yardımına koştuğunuz zaman bu iyilikten çıkıp görev haline gelir ve bir süre sonra siz farketmeseniz de insanlar sizi rahat bir şekilde kullanabilir. Kendi işleriniz ve sorumluluklarınız dışında günün sonunda bir bakmışsınız ki çok fazla sizi ilgilendirmeyen işleri de yapmışsınız. Doğal olarak fiziksel olarak daha yorgun hissedersiniz ve kendi işinizden bile soğur hale gelirsiniz.

Yorgunluk

Günün sonundaki yaptığınız işlerden kaynaklı oluşan yorgunluktan bahsetmiyorum. Sürekli kendinizi yorgun hissediyorsanız, erken yatsanız bile sabah kalkmakta güçlük çekiyorsanız, sorumluluklardan kaçıp kendinizi sürekli dinlenir halde buluyorsanız ve  her zamankinden daha yavaş hareket edip hazırlanıp evden çıkmanız daha fazla zamanınızı alıyorsa tükenmişlik sendromu yaşıyor olabilirsiniz.

tükenmişlik

Kendine Zaman Ayır

İş üstündeyken bir bakmışsınız ki saatler geçmiş ve siz hala işinizle uğraşıyorsunuz. O işi tamamlayana kadar işin başından kalkmıyorsunuz. Bu durumda çabuk bıkmanız olası bir ihtimal. Aslında gün içinde ara ara işten sıyrılıp kendimize 15-20 dakikalık aralar verirsek hem verimliliğimizi artırırız hem de kendimize  vakit ayırmış oluruz. Örneğin gün içinde vereceğiniz ilk 20 dakikalık arada temiz hava alırsınız bir diğer 20 dakikalık arada kitap okuyarak kendinizi ve zihninizi işten uzaklaştırırsınız. Böylece gün içinde sadece çalışmış değil aynı zamanda kendinize de vakit ayırmış ve kendinizi bir şekilde geliştirmiş olursunuz. Bu durum bizi tatmin eder ve tükenmişlik sendromundan kurtarır.

Ritüelleri Hayatınıza Sokun

Birçok çalışma, tekrarlanabilir bir davranışta bulunmanın stresli bir durumda rahatlamanıza yardımcı olabileceğini göstermiştir. Kendinizde tükenmişlik belirtileri yaşadığınızı hissediyorsanız, kendinize göre bazı ritüeller yaratabilirsiniz. Bu, yeni bir göreve başlamadan önce 10 kere derin nefes almak bile olabilir ya da öğle yemeğinin sonunda 5 dakikalık bir yürüyüş olabilir. 

Sonuç olarak, tükenmişlik sendromuna yakalandıysanız ondan kurtulmanın zor olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bu sendroma neyin sebep olduğunu bulabilirseniz ve onlardan kurtulma yollarını keşfederseniz, hayatınızın her alanında daha mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

Kaynakça: 1