Her hafta olduğu gibi bu hafta da ülkemiz gündemi bir hayli yoğundu. Depremler, kazalar, saldırılar…

Türkiye’de Neler Oldu?

İstanbul Depremi

17 Ağustos 1999 yılında saatler 03.02’yi gösterdiğinde Marmara Bölgesi’nde yer alan İzmit, tüm bölgeyi de etkisi altına alan büyük bir depremle sarsıldı. 7.6 büyüklüğünde gerçekleşen bu deprem, 18.373 kişinin ölümüne ve 48.901 kişinin yaralanmasına sebep olmuştu. 20 yıl sonra 26 Eylül’de saatler 14.00’ü gösterdiğinde ise İstanbul, 5.7 büyüklüğündeki bir deprem ile yine tüm Marmara Bölgesi’ni de etkisi altına alarak şiddetli bir şekilde sallandı. İzmit depreminden farklı olarak bu depremde yıkık herhangi bir yapı olmazken 437 yapının deprem öncesi riskli olduğu belirlendiği için kapsam dışı sayıldı. Kuzey Anadolu Fay Hattı’nda olan bu depremin bağımsız bir deprem mi yoksa beklenen büyük İstanbul depreminden önce gerçekleşen öncü bir deprem mi olup olmadığı ise halen uzmanlar tarafından tartışılıyor.

Ankara’da Halk Otobüsü Durağa Girdi

30 Eylül’de saat 14.00 sıralarında Ankara’nın Mamak ilçesindeki Yeni Merkez Camii önünde sürücüsünün kontrolünden çıkan özel halk otobüsü, yol kenarındaki durağa girdi. İlk belirlemelere göre kazada 3 kişi hayatını kaybetti.

Meydana gelen kazada vefat eden kişilerin kimlikleri şöyle: Türkan Kayış (48), Gürcü Baştürk (80) ve Muzaffer Emre Sarıyıldız (28). Yaralıların tedavileri ise devam ediyor.

Adana’da Polis Aracına Bombalı Saldırı Düzenlendi

Adana’nın Yüreğir ilçesinde çevik kuvvet polislerini taşıyan servis aracına bombalı saldırı düzenlendi. Adana Valisi Mahmut Demirtaş yaptığı açıklamada düzenlenen terör saldırısında 1 polis memuru ile 4 kişinin hafif yaralandığını belirtti.

Yeni Ekonomi Paketi Açıklandı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Yeni Ekonomi Programı”nın detaylarını açıkladı. Enflasyon hedefleri; 2019 için %12, 2020 için %8,5, 2021 için %6, 2022 için %4,9 oldu. 

Bakan Albayrak, alınan önlemlerle ekonomide yumuşak iniş sağladıklarına dikkat çekerek “Şimdi yeni bir dönem başlıyor. Dengelenme dönemi kazanımlarını koruyacağız ve bunun ötesinde bir süre daha bu süreci sürdürdükten sonra değişim sürecine başlayarak programımızı 2020 içinde ikinci faza taşıyacağız. YEP çerçevesi içinde 112 maddeden oluşan eylem planı hazırlamıştık. 112 maddenin 53’ünün 2019, 26’sının 2020 ve 33’ünün 2021’de hayata geçirileceğini takvime bağlamıştık. Şu anki durumda Eylül 2019’dan itibaren 53 eylemin 40’ını yani yaklaşık %75,3’ünü hayata geçirdik. Diğer 13 eylemde de önemli ölçüde ilerleme kaydettik. 3 yıl boyunca hayata geçirilmesi planlanan 112 eylemin 44’ü yapılırken 68’inde ilerleme kaydedilmeye devam ediyor.” açıklamalarında bulundu.

Ceren Damar Davası Devam Ediyor

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel’in katil zanlısı Hasan İsmail Hikmet’in ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılandığı davanın ilk duruşması bugün görüldü.

İlk ifadesinde kopya çekerken yakalandığı için cinayeti işlediğini söyleyen sanık Hasan İsmail Hikmet, mahkemede ifadesini değiştirdi ve Ceren Damar Şenel ile ilişkisi olduğunu, ondan uzak durduğu için hakkında kopya işlemi yapıldığını öne sürdü. Ceren Damar Şenel’in “görevini kötüye kullandığını ve kendisini tehdit ettiğini” söyleyen sanık Hikmet “Öldürmek istemedim. Üzgünüm.” dedi. 

Mahkemeye kanıt olarak bir fotoğraf sunamayan sanık, buna gerekçe olarak “Kendimi fotojenik bulmuyorum.” dedi. Sanık avukatı da Hasan İsmail Hikmet’in “cinsel saldırı mağduru olduğunu, meşru müdafaa konumunda bulunduğunu” ifade etti. Sanık ve sanık avukatının sözlerine Ceren Damar Şenel’in ailesi ile duruşmayı izleyenler tepki gösterdi. 

Mahkeme heyeti, sanık Hasan İsmail Hikmet’in tutukluluk halinin devamına karar verdi. Ceren Damar Şenel cinayetine ilişkin ikinci duruşma 29 Kasım 2019’da görülecek.

Kansere Karşı Savaşan Neslican Tay Hayatını Kaybetti

Kansere karşı dimdik duran, hiç yılmayan ve milyonlara hayatta başlarına ne gelirse gelsin pes etmemeyi öğreten Neslican Tay hayatını kaybetti. 4. kez kansere yakalanan Neslican Tay, bir kez daha kanseri yenmeye ve “Ben çok güçlüyüm.” demeye hazırdı ancak yoğun bakıma alındıktan birkaç gün sonra doktorunun yaptığı açıklama ailesi ve sevenlerini derinden yaraladı: “Neslican Tay kızımız 6 Eylül 2019 tarihinde uzun süredir mücadele ettiği ‘yaygın tutulum yapmış malign mezenşimal tümöre’ bağlı artmış olan semptomları nedeniyle hastanemize müracaat etmişti. Durumunun ağırlaşması üzerine 15 Eylül Cumartesi günü yoğun bakıma alınmıştı ancak süreç içerisinde gelişen çoklu organ yetmezliği nedeniyle 20 Eylül saat 21:20’de kendisini kaybettik. Allah’tan kendisine rahmet, tüm sevenlerine de sabırlar dileriz.”

KENDİN GİBİ GÜZEL UYU NESLİCAN