İklim krizi Dünya için kritik konulardan biri. Maalesef ülkemizde bu tip konulara olan ilgi yok denilecek kadar az. 11 yaşındaki Deniz ise iklim krizini sonlandırabilmek için güzel bir davranış sergiliyor. Bu kadar küçük yaşta bir insanın büyük düşüncesi ve gerçekleştirdikleri, bir nebze olsun dikkat çekiyor ve geleceğe dair umutlarımızı yeşertiyor. Gelin, Deniz’in hikayesine yakından bakalım ve bizler de ona destek olalım.

11 Yaşındaki Aktivist Deniz’in Büyük Girişimi

Deniz, Türkiye’nin en genç aktivisti. İklim krizinin anlatılması ve anlaşılması büyük bir çoğunluğun ilgisini çekmiyor. Özellikle de yetişkinlerin ilgisini çekmeyen bu önemli konu, 11 yaşındaki Deniz Çevikus’un ilgisini çekti ve Deniz, insanları bilinçlendirmek için sokağa çıktı. Deniz, okuldan arta kalan zamanlarda kendi imkanlarıyla elindeki pankartı ile birlikte metroda, sokakta, parkta insanlarla konuşuyor ve iklim krizini anlatıyor. Deniz diyor ki “En azından bir şey değiştiremesem bile hiçbir şey yapmadım demeyeceğim gelecekte.”

iklim krizi

İklim Krizini Durdurmak İçin Son 11 Yıl, İklim Krizi Nedir?

Bu soruyu Deniz’in çıktığı haber programından alıntılayarak cevaplayalım: “İklim krizi basitçe bizim günlük hayatımızda kullandığımız fosil yakıtları yaktığımızda, bunların Dünya atmosferinin çevresinde bir tabaka oluşturması ve bu tabakada dünyaya ulaşan güneş ışınlarının normalde yeryüzünden sekebilmesi gerekirken sekebilmesini engellemesi ve bu da Dünya’nın küresel ısınmasına yani Dünya’nın ısınmasına sebep olması.”

aktivist deniz çevikus

Deniz bu yararlı düşüncesi ile birçok çocuğa da örnek oldu ve bu greve onların da dahil olmasını sağladı. Bu güzel ve örnek davranışı için Deniz’i tebrik ediyoruz. 🙂 Deniz’in iklim krizi hakkında yaptığı diğer çalışmaları da aşağıya bırakacağımız linklerdeki twitter ve instagram profilinden takip edip, genç aktivistimize küçük bir destekte bulunabilirsiniz. 🙂

Deniz’in sosyal medya hesapları:

  • İnstagram: deniz.cevikus
  • Twitter: cevikusdeniz

Kaynakça: 1, 2: İnstagram: turnusol