Muhtemelen internette gördüğünüz videolardan etkilenip evde kendinize ait bir 3D yazıcı yapmayı, bu yazıcıyla bir şeyler üretmeyi istemişsinizdir. Ancak böyle bir üretim yapmak isteyen tek kişi siz değilsiniz. Oyun şirketlerinden tıpa kadar 3D baskı, tasarım ve ürün oluşturma yöntemlerinde devrim yaratarak yenilikçi bir ağ oluşturmaya devam ediyor.

International Data Corporation’a göre, 3D baskı pazarının 2020 yılına kadar yaklaşık 35 milyar dolar gelir getirmesi bekleniyor. Bu yazıda, 3D baskı sayesinde gelişmesi beklenen endüstrilere ve kısaca göz atacaksınız.

Fakat önce, üç boyutlu yazıcının ne olduğuna tekrar göz atalım.

Üç Boyutlu Yazıcı Nedir?

3D baskı, geleneksel üretim yöntemlerinden daha az malzeme kullanarak karmaşık ve işlevsel şekiller üretmenize olanak sağlar. Plastikten metale, yedek parça oluşturmak, ürünleri güçlendirmek ve hatta yenilerini oluşturmak için 3D baskı kullanılır.

Moda

3d baskı

Günlük kıyafetlerimizi ve aksesuarlarımızı yeniden dizayn etmek için tasarımcılar 3D baskı teknolojisinden yararlanıyorlar. Dünyanın önde gelen moda tasarımcıları, bu teknolojiyi tasarımlarını test etmek ve prototiplemek için kullanıyorlar. Anouk Wipprecht ve Iris Van Herpen gibi dünyaca ünlü moda tasarımcıları, 3D yazıcıları kullanarak giysi koleksiyonlarını oluşturdular. Adidas gibi ayakkabı şirketleri ise en son tasarladıkları spor ayakkabılarında 3D baskıyı kullandılar.
Kim bilir belki de yakın gelecekte bu tasarımları çevrimiçi satın alabilir ardından bunları evimizdeki 3D yazıcıdan baskı alarak kullanabiliriz.

Sağlık

3D baskı teknolojisinin sağlıkta birçok alanda kullanılması bekleniyordu, öyle de oldu. Bu teknoloji sayesinde çeşitli firmalar tarafından yapay organ, protez ve deri üretimi bile geliştirildi. Aprecia Pharmaceuticals dünyanın ilk FDA 3D baskılı ilacını tasarladı. Bu ilaç kronik hastalıklardan muzdarip küçük çocukların ilaç kullanımını kolaylaştıracak ve doktorların hastalarına gereken dozda ilaç verebilmesine yardımcı olabilecek.

Ar-Ge

Birçok insan, araştırma ve geliştirme dünyasında 3D baskının yararlarını göz ardı ediyor. Ar-Ge’nin bir şirketin genellikle maliyeti en çok olan kısmıdır ve sonuçta yukarıda bahsettiğimiz örneklerde de görüldüğü gibi 3D baskı, şirketlerin üretim ve tasarlama aşamasında tasarımlarını çok daha hızlı test etmelerini ve prototiplemelerini sağlar.

Gıda

3d baskı

3D baskı gıda alanında düşündüğümüzden daha yaygın hale gelebilir. 3D yazıcı, su altı gibi yiyeceklere erişilemeyen alanlarda yemek yapmaya olanak sağlayan bir yoldur.
Hatta bazı şefler bazen yemekleri çok daha güzel göstermek için büyüleyici tasarımlar yapıyorlar. Astronotlar da bu teknolojiyle uzayda yiyecekleri 3 boyutlu basmanın yollarını buldular.

Mimari

3D baskı teknolojisinin mimariye en göze çarpan katkısı, erken tasarım sürecinde ortaya çıkıyor. 3D baskı teknolojisi tasarımcıların modelleri hızlı bir şekilde hayata geçirmelerini, fikirlerini test etmelerini ve kavramları müşterilerine kolaylıkla anlatmalarını sağlıyor.

İnşaat

Yapım dünyasının, çok sayıda insana fayda sağlayabilecek projeler yaratarak katkı üretiminden kazanacağı çok şey var. Texas Start-up, ICON, şu anda 3D baskı ev teknolojisini kullanarak evsizliği sonlandırabilecek bir proje üzerinde çalışıyor

Uzay Yolculuğu

3d baskı

3D baskı uzay seyahatinde insanlara çok yeni yollar sağlıyor.

Kaynak:

https://interestingengineering.com/7-industries-in-2019-that-are-currently-being-disrupted-by-3d-printing