Epifiz bezi son zamanlarda çokça popüler oldu. Ancak bunun hakkında bilgi edinmek istediğimizde bir sürü farklı bilgi var. Peki bu bilgilerin hepsi doğru mu? Öncelikle doğruya ulaşabilmek için hangi soruları sormamız gerektiğine bakalım. Epifiz bezi nedir? Biyolojik olarak ne gibi işlevleri vardır? Epifiz bezi son zamanlarda neden bu kadar popüler olmuştur? Gerçekten üçüncü gözümüz var mıdır? Bu gözü nasıl açabiliriz? Şimdi bu soruların cevaplarına gelelim.

Ayahuasca Çayı Tarifi

Son zamanlarda ünlü olan epifiz bezini açmanın sihirli tarifini veriyorum. Başta ayahuasca çayı. Ama bu çayı bulamazsanız üzülmeyin çünkü sadece amazon ormanlarında yetişiyor. Ayahuasca yerine üzerlik tohumu, kedi otu ya da kargı kamışı da olur ve hokus pokus anlınızın ortasındaki üçüncü gözünüz açıldı. Artık her boyutu ve her enerjiyi görebilir, oradaki varlıklarla iletişim kurabilirsiniz. Tüm çakralarınız açıldı artık her şeyle bir bütün, her şey oldunuz.

Ayahuasca çayı

Üçüncü Gözümüz

Anlattıklarım biraz gerçek biraz değil hadi en doğrusuna gelelim. Bu inanışın temelinde epifiz bezimizin üçüncü gözümüz olduğu, diğer boyut ve ‘yaratıklarla’ bununla iletişim kurabileceğimiz, evreni ancak üçüncü gözümüzle görebileceğimiz var. Bunlara inanan insanlar ayrıca günlük hayatımızda yaptığımız çoğu şeyin üçüncü gözümüzü kireçlendirdiği ve bu kireçlenmenin belli diyetlerle açılabildiği görüşündeler. Yukarıdaki bitkiler ile hazırlanan çaylar, şamanlar eşliğinde ayinler düzenleyip ruhani yolculuklara da çıkıyorlar.

Çayın Etkisi

Bilimsel Olarak Epifiz

Doğrusuna geldiğimizde ise epifiz bezi endokrin sistemimizde çalışan bir salgı bezidir. Gözlerimizle aynı düzlemde hipofiz bezinin arkasında yer alır. Melatonin ve dimethyltryptamine(DMT) hormonlarını salgılar. Epifiz bezinde ışığa duyarlı hücreler bulunmasına karşın bunlar evrimsel süreçlerle kafamızın içinde kalıp işlevini yitirmiştir. Bu yüzden gözlerden aldığı ışık bilgileriyle melatonin hormonunu salgılayıp gün uzunluğuyla ilişkili olarak vücuttaki işlevleri düzenler. Melatonin gece salgılanır ve salgılanan miktar gece uzunluğuna bağlıdır. Yani uzun kış gecelerinde daha fazla melatonin salgılarız.

beyin

Safsataların Kaynağı DMT

Epifizin işlevlerinden çoğu üremeyle ilgili biyolojik ritimler üzerinedir, bu sayede melatonin üretimi ile biyolojik saat ve üreme gibi günlük ve mevsimsel faaliyetler bağlantılıdır. Safsataların kaynağı olan DMT ise uyku sırasında salgılanan bir halüsinojendir. DMT sadece uyku, doğum ve ölüm sırasında salgılandığı için tanrı ile ilgili düşüncelerde mucizevi yeri vardır. Halüsinojen etkisi sayesinde herkesin ilgisini çeken DMT hormonu, bitkiler ile arttırılmaya çalışılıp diğer boyutlara kapı aralanmak isteniyor. Ancak işin görünen değil gerçek kısmına geldiğimizde görülen her şey bilinç altımızda olanlar, inandıklarımız ve hayallerimizdeki şeylerdir. Kısaca epifiz bezimiz diğer tüm salgı bezlerimiz gibi metabolik olayları düzenler. Halisünojen etkili hormonu sayesinde ünlü olup üçüncü gözümüz olmuştur(!)

DMT