İstatistiklere göre Türkiye’de okuma oranı düşüktür. Peki, bunun sebebi veya sebepleri nelerdir? Birçok sebebi olan bu konunun, bu yazımızda etkili okuyamama ya da okuduğunu anlayamama kısmına odaklanacağız. Aslında bu problem günlük hayatta sorun yarattığı gibi özellikle öğrencilerin eğitim hayatını daha da zorlaştırabiliyor. Bu yazımızda Umberto Eco’nun tavsiyelerinden derlediğimiz ufak adımları deneyerek bu güçlüğü adım adım aşabilirsiniz.

1. Okuduğunuz Eserin Altını Renkli Kalemlerle Çizin

okuma

Eco, eserin altını çizerek okumanın eseri kişiselleştirdiğini söyler. O kitaba daha sonra yeniden baktığınızda sizi ilgilendiren kısım tekrardan ilginizi çeker. Ama bu, belli bir ölçü içinde yapılmalıdır. Aksi takdirde amacının dışına çıkabilir. Birbirinden farklı olan bilgileri, birbirinden farklı olan renkli kalemlerle altını çizerek, daha sonra okuduğunuzda hem daha anlamlı bulacaksınız hem de okuduğunuzu unutmamış olacaksınız.

2. Önemli Bilgileri Vurgulamak İçin Kısaltmalar Kullanın

okuma

Eserde tekrar dönebileceğiniz noktalara kısaltmalar koymanız işinizi kolaylaştıracaktır. Örneğin; bir sayfanın başına “ÖNM.” kısaltmasını koymak, o sayfanın sizin için önemli olduğunu belirtir. Farklı şekilde, tekrar döneceğiniz sayfalara kendi anlayacağınız biçimde kısaltmalar ekleyebilirsiniz.

3. Okuma Yaparken Yapışkanlı İşaretleme Kağıtları Kullanın

okuma

Okuduğunuzu anlama açısından yapışkanlı kağıtlar, stickerlar ve post-it kağıtlar işinizi kolaylaştıracak önemli materyallerdir. Okurken eğer bir yerde tıkandıysanız geri dönüp ikinci bir okuma yapmanıza yardımcı olacaktır. Bu ikinci okuma, size etkili bir okuma eserin diğer bölümleri ile bağlantı kurmanızı sağlayacaktır.

4. Fotokopi Yaptırmayın!

okuma

Neden mi? Çünkü bu bize kitaba sahip olmuş hissi vermekte ve onu elimizin altında olduğu için okumamamıza neden olmaktadır. Eco, kendinizi fotokopiden koruyun der. Ya fotokopiyi alır almaz okuyun ya da hiç fotokopi yaptırmayın der. Kitaplar çok pahalı dediğinizi duyar gibiyim. Kesinlikle haklısınız. Bunun için size önerim kütüphanelerden yararlanmanız olacaktır. Fotokopileri okurken diğer tavsiyelere de ayrıca uymalısınız.

5. Okuduğunuz Eserlere Küçük Notlar İliştirin

okuma

Eserlerin altını çizdiniz, kısaltmalar eklediniz, yapışkanlar yapıştırdınız. Hadi bunları es geçtiniz. Kendiniz için, anlamanıza yardımcı olacak özet mahiyetinde eserin boş bulduğunuz alanına notlar yazın. Eco “Eğer bir kitabın antik değeri yoksa ve size aitse üzerine not almaktan, altını çizmekten kaçınmayın. Kitaplara saygı duymak gerektiğini söyleyenlere kulak asmayın. Kitapları bir köşeye bırakarak değil, onları kullanarak göstermiş olursunuz saygınızı.” der. 

Okumakta zorlandığınız ve yarım bıraktığınız eserlere hadi son bir şans verip, bir de bu önerileri deneyerek okuyun. Bakalım ne kadar etkili olacaklar? Dönüşlerinizi bekliyorum. İyi okumalar…

Kaynak:

Umberto Eco, Tez Nasıl Yazılır?, Çev: Betül Parlak, Can Yayınları, Mart 2018, İstanbul