Üniversitedeyken staj tecrübesini ne yapıp edip edinmekte fayda var. İş ilanlarının bile 20 yaşında 5 yıllık tecrübeli mühendis araması abukluğuna gittiği bir ortamda hem kendinizi tanımak hem de tecrübe kazanmak adına staja ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.

Peki Staj Nasıl Bulunur?

Eğer zorunlu stajınız varsa biraz daha şanslısınız çünkü genelde kurumlar, zorunlu stajı olan öğrencilere biraz öncelik verebiliyorlar. Eğer zorunlu stajınız yoksa da o zaman bu yazı tam size göre.

staj
  • Öncelikle 1. ve 2. sınıftaysanız staj başvurularınız muhtemelen kabul edilmeyecektir. Ben düzenli olarak 2 yıl staja başvurduğumu ve geri dönüş cevabı bile almadığımı bilirim. O yüzden mezun olana kadar aralıksız denemenizi tavsiye ederim. Bu işin ilk adımı, bunun zorlu bir süreç olduğunu kabul etmekten geçiyor.
  • Başvurmak istediğiniz şirketleri, kurumları ve pozisyonları listeleyin. İnternet üzerinden staj başvuru tarihlerini ve koşullarını inceleyin. Başvuru dönemlerinde doğrudan başvurularınızı yapın. Başvuru dönemi olmayan yerlerin de İnsan Kaynakları uzmanlarına mail ile öz geçmişinizi gönderin veya başvuru süreci hakkında bilgi isteyin.
  • Klasik yöntemleri yaptıktan sonra akademik danışmanınıza, bölüm sekreterinize, asistanlara ve arkadaşlarınıza staj aradığınızı söyleyin ve böyle bir konuda ihtiyaç olursa size haber vermelerini rica edin. Genelde staj, tanıdıklar aracılığıyla daha kolay bulunur ve bazen şirketler, bölümlerden stajyer isterler. O yüzden, staj aradığınızı etrafınızdakilere bildirmek iyidir.
  • Öğrenci kulüplerinde, kampüs etkinliklerinde ve sosyal aktivitelerde aktif olarak görev alın. Şirketler, genelde bu tür etkinliklerde işbirliği tercih ederler ve orada kendinizi göstermeniz halinde bir staj teklifi almanız mümkün olabilir.
  • Cesur olun! Baktınız hiçbiri işe yaramadı, o hayalinizdeki yerin kapısını çalın ve “Benim hayalim sizin stajyeriniz olmak. Bu yüzden de öz geçmişimi getirdim” diyin. En kötü ihtimalle kapıdan geri çevrilirsiniz ama bir sonraki staj mülakatınızda cesaret ve istekliliğinizi anlatacak etkileyici bir hikayeniz olur.
Üniversite Staj Başvuruları Nasıl Yapılmalı? 1

Son olarak, şirketler sosyal medya hesaplarınıza bakar. Geçtiğimiz yıl hatırlarsanız eğer, bir çocuk NASA stajını sırf yanlış sosyal medya kullanımı yüzünden kaybetti. Siz de dikkatli olun diye söylemek istedim. Bir de STAJYER ”INTERN” adlı filmi mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.

Hepinize bol şans!