Üniversite hazırlık eğitimleri yeterli mi? Hazırlıkla İngilizcemiz istediğimiz seviyeye gelir mi ? 

Üniversiteye kayıt olduğumuzda önümüze yeni bir sınav daha çıkıyor. ‘İngilizce Yeterlilik Sınavı’ . Bu sınav, hazırlık okuyup okumayacağımızı belirliyor. Biz de bu yazıda hazırlık okursak İngilizcemizin ne kadar gelişeceği üzerine ve acaba 1 yıl kaybeder miyim gibi sorulara cevap arıyoruz. Ayrıca, bu yazıda Yıldız Teknik odaklı genel bir yazı yazdık. Yani, her üniversiteden kişi okuyabilir. Okuyalım bakalım bu hazırlık nasıl bir şeymiş.

İngilizce bölümler için her üniversitede hazırlık sınavı yapılır. Sınav içeriği üniversitelere göre değişmekle beraber genelde çoktan seçmeli gramer, reading ve listening sorularından ve ayrıca yazacağınız essayden oluşur. Baraj çoğunlukla 60 puandır. 60 ve üstündeyseniz direkt bölüme başlayabilirsiniz. 60’ın altındakiler için hazırlık süreci başlar. Bu süreçte aldığınız puana göre kurunuz belli olur. En düşük kurdaysanız genelde ‘elemantary , pre-intermediate ve intermediate’ olarak üç kur alırsınız. Bazı üniversitelerde hazırlık tam gün yani sabah 9 akşam 5 iken bazılarında sabah ve öğlen grupları olur. Yıldız Teknik Üniversitesinde de sabah ve öğlen grubu var. Sabah grubuna düşmek kesinlikle çok avantajlı diyebilirim. Ve son olarak neredeyse tüm hazırlık okulları için devam zorunluluğu var.

Üniversitede Hazırlık Okumalı Mıyız? 1

Nasıl bir ortamla karşılaşırsın?

İlk gün yabancı diller fakültesine geldiğinde sınıfların küçücük olduğunu göreceksin. Sınıf mevcutları da zaten 15-20 kişiliktir. Biz sınıfların küçücük olmasını daha çabuk kaynaşalım diye yapmalarına bağlıyorduk. İlk günden herkesle merhabalaşma imkânın oluyor. Yani kimseyi tanımıyorum diye panik yapmana gerek yok. Çoğu sınıf o sıcak ortamı yakalayabiliyor. Yönetim de bunu bildiği için 2. dönem sizi tekrar karıştırıyor. Bu en sevilmeyen durumlardan bir tanesi. Diğer bir sevilmeyen durum öğretmeniniz gelmediğinde sizi birer ikişer başka sınıflara dağıtmaları olayıdır.

Hazırlık eğitimi nasıl?

Eğitim için kurlarına göre kitaplar aldırılır ve kitap üstünden ilerlenir. En düşük kurdaysanız genelde ‘elemantary, pre-intermediate ve intermediate’ olarak üç seviye kitap alırsınız. Kitapları dilerseniz okuldan alabilirsiniz ama buradaki en büyük sorun aşırı pahalı olmalarıdır. Öğrencilerin %90’ı bu fiyatı ödemek istemez. Bunun için de alternatif çözüm olarak hep beraber pasajlardan ucuz olarak alınır. Kitaplar içerik olarak reading, grammar ve speaking bölümlerinden oluşur. Grammar bölümleri yeterli bilgiyi sağlamaz. Hocanız kendisi anlatır ve ek kaynaklardan da yararlanır. Grammar için size ekstra kaynak da önerirler.

Hazırlık eğitimi illaki size bir şeyler katar. En azından bölümdeki derslerinizi anlamanıza yardımcı olur diyebilirim. Ama yeterli mi? Bence değil. Benim lisedeki eğitimim üst seviye olduğu için konulara yabancı kalmamıştım. Hatta lisede ne kadar İngilizceyi sevmesem de fark etmeden öğrenmişim çünkü hazırlıkta konular işlendikçe bana zor gelmiyordu. Şayet lisede iyi eğitim almadıysanız ilk başta zorluk çekebilirsiniz. Bu durumda olan arkadaşlar da bunun üstesinden çalışarak kolayca geliyorlar.

sorular-hazırlık

Biraz da sınavlardan bahsedelim:

 1. Dönem boyunca bir sürü quiz olursunuz. Quizler genel olarak kolaydır. Dersleri dinlediyseniz, kelime bilginiz de iyiyse yüksek notlar alabilirsiniz.
 2. Writing dersleri için önce paragrafla daha sonra essay yazmaya başlarsınız. Essaylere dikkat!
 3. Sunumlar: Önceden okulda belirlediğiniz konulara göre yapacağınız 5 dakikalık anlatımdır. Konular çok çeşitlilik gösterebilmektedir. (Konuyla ilgili kendimi doğaçlama videoya çekmiştim. İlgi oranını arttırmak için tavsiye ederim.)
 4. Ve asıl sınavlar: Midterm. Hazırlık ortalamanızı büyük ölçüde etkiler ve kendinizi denemenize olanak sağlar.
 5. Oral exam: Dönem sonunda 1 ya da 2 hoca sınıfta sizi bekler. Rutin sözel sorular sorar ve sonrasında kura ile kağıt çekersiniz. İçindeki konu ile ilgili bir şeyler anlatmanız beklenir. (Kendimden örnek vermem gerekirse çok rahat 90 ve 100 almıştım. Konuşamıyorsanız bile en azından çaba gösterin. Boş boş bakmayın.)
 6. Gerçek İYS: Eylül, Ocak ve Haziran’da yapılır. (YTÜ için)

Not:YTÜ’de sadece 1 yıl eğitim alma hakkınız var. Şayet döneminizdeki 2. Eylül’de de geçemezseniz diğer yıl evde kendiniz çalışmak durumunda kalıyorsunuz. Tüm sınav haklarınız dolduğunda da Türkçe başka bir bölüme veya aynı bölümü Türkçe olan başka bir üniversiteye yönlendiriliyorsunuz. İYS’ye gereken önemi vermenizi tavsiye ederim. Umarım son dakika sürprizi yaşayıp hazırlığı geçememe durumunuz olmaz.

Hazırlık okurken yapılabilecekler:

 • Hazırlık en çok boş vaktinizin olduğu dönem oluyor. (Yani benim gibi 09.00-13.00 dersiniz olursa tabi.) Boş vakitlerinizi çok güzel değerlendirebilirsiniz.
 • Eğer ki okuduğunuz üniversiteye şehir dışından geldiyseniz şehri gezmek için harika bir fırsattır bu. Bir de kafa dengi bir arkadaşınız varsa muhteşem olur. (Geze geze hazırlığı geçtim diyebilirim.)
 • Kulüplerde rol almak için en uygun zaman. (Bu arada Neden öğrenci kulüplerine üye olmalıyız adlı yazımı da okuyabilirsiniz.)

İngilizce için Klişe tavsiyeler:

 • Dersleri düzenli tekrar edin.
 • Kelime defteri tutun. (Mutlaka, en baştan itibaren!)
 • Yabancı dizi, film izleyin.
 • Aranızda İngilizce konuşun. (Bu hep denenir ve sonu yine Türkçe’ye bağlanır.)

Her konuda olduğu gibi bu insanın kendisiyle alakalı bir durum. İngilizceye ilginiz varsa zaten öğrenmek için çaba harcarsınız. Sadece derslere girip çıkarsanız da (düzenli dinlediğiniz takdirde) sınavı geçebilirsiniz. Eğer ki onu da yapmazsanız sınav sizi zorlayabilir. Aman dikkat edin hazırlığı geçmek kâbusunuz olmasın.