İster multi milyoner bir aileden ol istersen ay sonunu zor getiren bir aileden, üniversitede öğrenciyken kendine yapabileceğin en büyük yatırım iş dünyasını tanımak olacaktır. Çalışmak asla utanılacak bir şey değil ve öğrenciyken çalışıyor olman aslında her zaman çalışmaya ihtiyacın olduğu anlamına da gelmeyebilir. Tam zamanlı bir iş, yarı zamanlı bir iş, serbest yapılan ufak tefek işler veya staj… Bunlardan hangisini yaptığının veya yapmak istediğinin hiç önemi yok, önemli olan kendine yatırım yapman ve üniversiteden cebinde gerçek tecrübeler ve öz geçmişine yazabileceğin anlamlı şeylerle mezun olman.

Üniversitede Öğrenciyken Neden Çalışmalısın? 1

Peki nedir öğrenciyken çalışmayı bu kadar önemli yapan?

Öncelikle para kazanabilirsin

Para önemli mi deme! Kendi paranı kazanman demek, öz güveninin artması, kendi ayaklarının üzerinde durmayı öğrenmen, paranın kıymetini bilmen ve kenarına acil durum parası koyabilmen demek. Dahası, hayallerin için ihtiyacın olan parayı biriktirebilmen demek.

İnsanları tanıyabilirsin. Öğrenciyken veya ailenin kanatları altındayken doğal olarak daha korunaklısın ama iş dünyası bambaşka bir yer. Orada iyi niyetiyle de kötü niyetiyle de seni şaşırtacak insanları tanıyacaksın ve daha da önemlisi zamanla onları birbirinden ayırmayı öğreneceksin.

üniversitede öğrenciyken çalışmak

Profesyonellik nedir öğreneceksin

Öğrenciyken dersi asabilirsin, ödevi teslim etmeyebilirsin, hatta düşük notlarla dönemi geçiştirebilirsin ama çalışırken profesyonel olmazsan uyarı alırsın, düşük performansın maaşından kesilir ve belki de kovulursun.

Kendini tanırsın. Öğrenciyken neyi sevip sevmediğini keşfetmek biraz daha zor çünkü matematiği çok sevebilirsin ama sürekli salt matematik problemi çözen bir meslek yok ama farklı işlerde çalıştıkça farklı sektörlerde staj yaptıkça seni mutlu eden iş tanımını bulamasan bile mutsuz edeni kesin olarak bulursun ve mezun olmadan çıkış yolu arayışına başlayabilirsin.

Üniversitede Öğrenciyken Neden Çalışmalısın? 2

Yeni insanlarla tanışırsın. Kampüs içinde bir süre sonra bütün yüzler aynılaşır ve herkes aynı dili konuşur ama iş dünyasında yepyeni insanlar karşına çıkar ve sosyal ağını iyi kurmayı becerirsen bu sana mezuniyet öncesi bir iş teklifine bile dönüşebilir.

Tecrübe kazanırsın. Bu çok önemli çünkü bu tecrübeler hem öz geçmişinde yer aldıkça sana kazanç sağlar hem de gerçekten yaptığın işi öğrenirsin. Gelecekteki işverenlerin seni diğer arkadaşlarından daha çok ciddiye alır. Ayrıca, iş mülakatı tecrüben olduğu için kendini ifade ederken sudan çıkmış yeni mezunlardan bir adım önde olursun.

Zaman yönetimini ve paranın kıymetini bilirsin

Hem öğrenci olup hem çalıştığın için hayatını dengelemek için daha çok çaba gösterirsin ve bu da zaman yönetimini yaşayarak öğretir. Hem zamanın hem de kazandığın paranın kıymetini bilirsin.

Üniversitede Öğrenciyken Neden Çalışmalısın? 3

Bu kadar avantajın yanında hiç mi olumsuz bir şey yok, var tabi. Daha çok yorulursun, daha az gezersin, belki uykusuz kalırsın ama kazanacağın bütün o tecrübelerin yanında bunların lafı bile olmaz. Tecrübe en iyi öğretmendir. Yıllar geçer, iyi ki ben de üniversitedeyken çalışmışım dersin!

Kaynaklar :

1- https://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/category/is-hayati/kisisel-gelisim/

2- https://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/staj-yapmak-ne-isime-yarar/