06.08.2019 tarihinde üniversite yerleştirme sonuçları açıklandı. Umarım istediğiniz bölümde, hayalinizdeki okulda, yeni başlangıçlar için yeni bir hayata adım atacaksınız. Bazılarınız ön lisans, bazılarınız lisans programlarını kazandı. Herkesi sonucu ne olursa olsun tebrik ederim.

üniversite ortamı

Üniversite kelimesi İngilizce’de, universe city ”evren kent” anlamıyla dilimize giriyor. Her üniversitenin bulunduğu yere, yerleşke ”kampüs” deniyor. Birbirinden farklı karakterde, farklı memleketlerden ve hatta farklı ülkelerden gelen, farklı yaşam tarzları olan buradaki insanların hepsi ”eşit” ve ”ön yargısız”. Türkiye’nin en doğusundan, en batısına herkes aynı kampüste beraber, aynı koşullarda eğitim alıyor.

Hayatınızda edinebileceğiniz inanılmaz bir tecrübe olacak diyebiliriz. İki ya da dört yılın sonunda elinize bir diploma geçecek o konu ayrı. Burada sizi diploma ve dersler dışında asıl önemli kılan kampüste iki, dört, beş, altı yıl okurken boş zamanlarınızda ne yaptığınız olacak? Bu zamanlarınızın nasıl geçtiği sizin gelecekte nasıl bir yönetici, nasıl bir çalışan, nasıl bir eş, nasıl bir ebeveyn olacağınıza dair yön çizecek, belki de hepsinden önemlisi nasıl bir insan olacağınıza burada kendinize yaptığınız katkılarla karar vereceksiniz.

Boş Zamanlarınızı Nasıl Değerlendirebilirsiniz?

boş zaman değerlendirme

Öncelikle artık eskisi kadar üniversitelerde devam zorunluluğu yok. Fakat bu demek değildir ki dışarıda gezin, derslere girmeyin. Arkadaşlar derslerinize girin, akademisyenlerinizi dinleyin. Ders dışında bölümünüzün akademisyenleriyle tanışın, sohbet edin, arkadaş olun. Çünkü artık lise-ortaokul  hayatı geride kaldı ve ne kadar çok şey öğrenirim diye bilgiye aç olun. Çok iyi bildiğiniz bir konuyu bile sanki ilk kez duyuyormuş gibi ilgiyle derste dinleyin.

Okul Kulüplerine Katılmak ve Gönüllü Çalışmak

üniversite kulüpleri

Birçok kulübe üye olabilir, bu kulüplere istediğiniz zaman aktif olarak katılıp, istemediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. Tiyatro, dans, medya, fotoğrafçılık, kültür, işletme, girişimcilik, ekonomi kulübü gibi daha birçoğunu sayabiliriz. Kendi ilgi alanlarınıza göre bunlara katılabilirsiniz. Bunların yanı sıra mutlaka bir sivil toplum kuruluşunda gönüllü olarak çalışın. TEGV, KAÇUV, TEMA, UNICEF gibi STK’ların sayfalarına bakabilir, üye olup kendinize en uygun zamanlarda görev alabilirsiniz. Mutlaka deneyin.

Üniversitede Bir Sporla İlgilenmek

üniversite spor

Bir spor ile ilgilenin, ama gerçekten her gün planlı bir şekilde ya da kendi düzeninize göre belli aralıklarla devamlı yapacağınız kendinize uygun keyif alacağınız bir spor olsun. Bu size kendinizi daha enerjik ve daha zinde hissettirecek. Tenis oynayın, basketbol oynayın, yüzme havuzuna gidin, pilates yapın, fitness yapın. Çoğu üniversitenin spor merkezlerinde bunlar artık mümkün.

Yeni İnsanlar Tanımak

Bu en güzel şeylerden biri biliyor musunuz? Çünkü liseye kadar çoğumuz ailemizin yanında belli sınırlarda yetiştik ve hayatımızda bu yaşımıza kadar büyükler tarafından ”Şu yanlıştır, bu böyle doğrudur, onu öyle yapma böyle yap, o iyidir bu kötüdür.” gibi kalıplarla yetiştirildik belki de, ama üniversiteye gittiğiniz zaman hepsinin boş olduğunu görüyorsunuz. Doğru–yanlış diye bir şey yok. İyi–kötü diye bir kavram yok. Zengin-fakir gibi asla bir ayrım da yok. Farklılıklara açık oluyorsun. Herkesin eşit şartlarda eğitim aldığını görüyorsun. Ve birçok farklı özellikte arkadaşa sahip oluyorsunuz.

Yıl içinde okulunuzda etkinlikler, seminerler, liderlik zirveleri gibi katılabileceğin çeşitli aktiviteler olacak. Buralara katıldığınızda birçok farklı insanla tanışacaksınız. Benden tavsiye, birisiyle ilk defa tanışırken gülümseyin. Karşınızdaki kişiye enerjik davranmanız, o insanla tanıştığınızda ki sıcak yaklaşımınız ve konuşurken gözlerinin içine bakmanız, hem o insanla iletişiminizde daha kuvvetli bağ olacak hem de önemsendiğinizi hissedeceksiniz.

IMDB 250 Listesinden Film İzlemek

imdb 250

IMDB 250 Listesi izleyeceğiniz filmlerden bilgi alabileceğiniz dolu dolu bir veri’ye sahip ve bu tam sizlik. Bu 250 listesini bitiremeseniz bile bir film zevkiniz kendiliğinden oluşacak. Alanında en iyi filmleri seyredeceksiniz. Belki de bu filmlerin bir, iki yönetmeni sizi etkilemiş olacak ve farklı türlerdeki filmleri seçmeye başlayacaksınız. Mutlaka izleyin.

Erasmus Programı ya da Work and Travel Yapmak

Erasmus bir Avrupa Birliği projesidir. Öğrenci ve akademisyenlerin başvurduğu, kısa süreli olarak farklı ülke ve üniversitelerde değişim programıdır. Herkesin üniversite hayatı boyunca bir kez tatması gereken deneyimlerden biridir. 28 AB ülkesinde bu programa katılabilirsiniz fakat okulunuzun ilgili departmanıyla görüşmenizde fayda var. Bu programa katılmak ve bu deneyimi CV’de yazmanın, mezuniyet sonrası size getirisi yüksek olacaktır.

Work and Travel, üniversite öğrencilerinin “Hem çalışıp hem de gezebildikleri” programın adının ingilizce halidir. Bir çok kişi tarafından da “WAT” olarak bilinir. Programın temel amacı; ABD’ye gidip, hem kültür olarak kendini geliştirmeniz hem bir yerlerde çalışmanız hem de eğer para biriktirebilirseniz biriktirdiklerinizle ABD’yi gezersiniz. Bu çalışacağınız yerler kafe, restoran, bar, eğlence parkı gibi yerler olabilir. Günde ortalama 70-100 dolar kazanabilirsin. Size gitmeden önce konaklayacak yeri de ayarlarlar. Haftalık veya aylık kazandığınız para ile, bu kiranızı öder, üzerine de biriktirdiğiniz para ile ABD‘de özgürce gezersiniz. 10.000 kadar Türk vatandaşı, her yıl bu programla ABD’yi ziyaret ediyor. Mutlaka deneyin.

Staj Yapmak

staj

Kesinlikle staj yapın! Günümüzde staj bulamayanlar ”naylon staj” yapacağım deseler de son yıllarda çıkan ve gün geçtikçe çoğalan stajyer ilanı veren, sosyal medyadan takip edebileceğiniz birçok yer var ve aynı zamanda şirketlerin de  internet sayfalarında ”kariyer”  ya da  ”insan kaynakları” linklerine bakarak geç kalmadan, belirtilen alım dönemlerinde başvurup şansınızı denemelisiniz. Zorunlu stajınız dışın da alan dışı olarak da mutlaka merak ettiğiniz bir departmanda farklı bir staj yapın. Bu size stajınız bittiğinde ”İyi ki denedim, bu alanda ileride mutlaka çalışmalıyım.” ya da ”Denedim ama bana göre değilmiş.” diyebilirsiniz. Burada önemli olan ne biliyor musunuz? Dene, yanıl bir daha dene, bir daha yanıl. Harika deneyimlere sahip olacaksınız.

Japon kültüründe üniversiteli olmanın farklı bir algısı vardır. ”Hayatınızın en güzel, en uzun tatili”. Ve siz de hayatınızın en uzun tatiline hoş geldiniz.

Kaynakça: 1, 2