Boston Dynamics’in insansı robotu Atlas, bu kez de karşımıza altın madalyayı hak edecek bir jimnastik parkuru performansıyla çıktı. Atlas’ı iki sene önce bir kutuyu rafa koymaya çalışırken fazlasıyla zorlandığı bir videodan hatırlıyor olabilirsiniz.

Geçtiğimiz kasım ayında Atlas’ın bloktan bloğa atlayıp ters takla dahi attığı süper ötesi parkur yeteneklerini sergilediği videosu manşetlere konu olmuştu.

Atlas 2019’da geri döndü ama bu kez 10 puanlık bir jimnastikçi olarak. Yaptığı zarafetli manevralar ve kıvrak bir şekilde attığı taklalarla şöhretini yükseltmeye tüm hızıyla devam ediyor.

Atlas, yaratıcısı Boston Dynamics tarafından “dünyanın en dinamik insansı robotu” olarak nitelendirildi ve 2013 yılından yani dünyaya ilk geldiğinden itibaren robotik araştırma platformunun ilerlemesinde önemli bir itici güç oldu.

İnsansı Robot Atlas Neden Üretildi?

Yaklaşık 2 metre uzunluğunda ve 150 kg ağırlığında olan Atlas, robot mücadelesinde kullanılmak üzere ABD Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) için geliştirildi. O zamanlar Atlas, üretilen en gelişmiş insansı robotlardan biriydi. On yıl sonra bile bu iki ayaklı oyuncular, üretim amaçlarıyla sınırlı kalmayıp olağanüstü fantezilerimizi süslemeye devam ediyor.

2 metre uzunluğundaki Atlas, olimpiyatçı gibi sıçramasına ve takla atmasına izin veren güç/ağırlık oranına sahip ve sadece 80 kg ağırlığında olan 3D baskılı parçalardan oluşuyor. Atlas, saniyede 1.5 metre hıza sahip ve oldukça dinamik.

Boston Dynamics kendi web sitesinde; Atlas’ın gelişmiş kontrol sisteminin çeşitli şekillerde ona hareket etme kabiliyeti sağlarken kendi algoritmalarının da bu hareketleri planlamak için tüm vücudu ile çevresini karmaşık dinamik etkileşimler eşliğinde çözümlediğini yazıyor.

Atlas’ın yaratıcıları, Atlas yeni hareket manevralarını sunarken hareketlerinin yüksek düzeydeki tanımlarını Atlas için “dinamik olarak makul” hareketlere dönüştürmek amacıyla bir optimizasyon algoritması kullandılar. Daha sonra Atlas, her hareketini bir sonrakine sorunsuz bir şekilde aktarmasına izin veren kontrol aygıtı kullanarak hareketi takip etmeye başladı. Boston Dynamics bu yaklaşımın rutini öncekilere göre fark edilir derecede daha hızlı bir şekilde ve %80 başarı oranı ile geliştirmeye izin verdiğini söyledi.

Kaynakça: 1