Zaman zaman bir resim hakkında duyduğumuz hikayeleri anlatan kelimeler, gerçek portrenin kendisinden daha büyüleyici olabilir. Sanat meraklılarının yanı sıra, her renk vuruşunda şaşkınlık yaratan ünlü resimlerin arkasında çok ilginç hikayeler var. Aşağıda bazı ünlü tablolara, yaratıcılarına ve arkasındaki hikaye veya anlamlara genel bir bakış bulabilirsiniz.

1. Belleğin Azmi

Ünlü Tablolar ve İlginç Hikayeleri 1

Çölün ortasında zamanı durduran bir ressam: Salvador Dali. 1931 yılında tanınmış en ünlü sanat eserlerinden birini yaptı. Bu resmi Dali’nin halüsinasyonun ortasında iken yaptığı söylenir. Tablodaki çöl sıcağını andıran, zaman kavramının olmadığı erimiş saatler ve resimdeki nesnelerin ne anlama geldiğini maalesef Dali hiçbir zaman açıklamadı.

Ancak, görelilik kuramı ile ilgili olup olmadığı sorulduğunda ise erimiş saatlerin çok sıcak bir günde yediği erimiş peynirlere benzettiğini söyledi. Sıcak havada eriyen peynirin Dali’yi halüsinasyona sürüklemesiyle ortaya bu tablo çıkar. Yerdeki saatin üzerinde duran şey nedir peki? Bir halı, belki de upuzun kirpikleri ve burnu, hatta dilini bile görebileceğimiz bir yan portre. Hatta belki de sürrealist ressamımızın kendi yüzü bile olabilir. Belki de biz de bu resimde sonsuz bir rüyaya bakıyoruzdur. Kim bilir?

New York, Modern Sanatlar Müzesi

2. Çığlık

Ünlü Tablolar ve İlginç Hikayeleri 2

Mona Lisa’nın ardından sanat tarihinin en ünlü ikinci resmi: Edward Munch’ın şaheseri Çığlık. 1895 yılında Munch bu resmi yaptığında bazı insanların dikkatini çekti, bazı insanları ise korkuttu. Bu resmin nasıl yaratıldığının hikayesi ise oldukça ilginç. Bu resmin ilham kaynağı bir gün Munch arkadaşlarıyla birlikte şehrin sokaklarında yürürken geldi. “Bir gün iki arkadaşımla yolda yürüyordum ve güneş batmak üzereydi. Birden gökyüzü kan kırmızısı oluverdi. Durup köprünün demirlerine yaslandım. Konuşamayacak kadar yorgun hissettim o an. Kırmızının tonları mavi ve siyah karışımı fiyordu dolduruyordu. Arkadaşlarım yürümeye devam ettiler, ancak ben olduğum yerde kalakaldım. O anda doğanın inanılmaz bir sesle çığlık attığını duydum.”

Bu olaydan sonra, gökyüzünü kırmızıya boyayarak resim yapmaya devam etti. Daha sonra Edward Munch, resmin arkasındaki kendi acısını anlattı. Birkaç yıl boyunca neredeyse kızgın olduğunu söyledi. Çığlık, sınırlarını sonuna kadar nasıl zorladığını ve tekrar sevebilme umudunu bıraktığını anlatıyor.

Oslo, Norveç Ulusal Galerisi

3. Gece Nöbeti tablosu

Ünlü Tablolar ve İlginç Hikayeleri 3

Bu resmin yaratıcısı Rembrandt, dünyanın en iyi sanatçılarından biri olarak kabul edilir. 1642 yılında iyice meşhur olan grup portrelerinden birini komutan ve 17 muhafızı yüzer Gulden ödeyerek yapılmasını istedi. Rembrant tabloyu tamamlandığında bir sorun vardı. Anatomi dersindeki resmin aynısını bekleyen muhafızlar, resimde herkes eşit büyüklükte ve aynı parlaklıkla gösterilmediği için resmi beğenmemişler ve ödemelerini yapmamışlardır. Bu olaydan sonra ise Rembrant ününü yavaş yavaş kaybetmiştir.

Resme baktığımızda dikkatimizi ilk çeken noktalardan biri de parlak sarı elbisesi ve şaşkın yüz ifadesi ile sanki çok önemli bir şeyi söylemek için durmuş olan küçük kızdır. Resimde önemli bir yer kaplamasına rağmen küçük kız, ressamın hayal ürünü olarak tabloya yansıtılmıştır. Resim o kadar büyüktü ki yapıldıktan yıllar sonra müzeye getirilmek istendiğinde tablo, kenarlarından iki karakter kesilerek müzeye girebilmiştir.

Amsterdam, Rijksmuseum

4. Christina’nın Dünyası

Ünlü Tablolar ve İlginç Hikayeleri 4

20. yüzyılın en ünlü tablolarından biri olarak görülen Christina’nın Dünyası, Amerikalı realist ressam Andrew Wyeth’in en meşhur tablosudur. Tablonun hikayesi ise gerçek. Resimde çalıların üzerine düşmüş ileriye bakan kadın, ressamın yazları geldiği Maine’deki evinin komşusu Christina’dır. Kas hastalığı sebebi ile yürüme yetisini kaybetmiştir. Ressam Christina’nın bedenini çizebilmek için model olarak eşinden yardım almıştır: Çünkü resmin yapıldığı dönem Christina 50 yaşındadır. Christina’nın evinden uzakta, ulaşabilmenin onun için ne kadar zor olduğunu görebilmemiz için ressam samandaki bıçak izleri için tempera ile bu alana yoğunlaşarak çalışmış.

New York, Modern Sanatlar Müzesi

5. Yıldızlı Geceler

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Ekran-Alıntısı.png

Vincent Van Gogh, 1889 yılında zihinsel çöküş sonrası Fransadaki St. Paul akıl hastanesinde bu resmi yaptı. Tedavisinin bir parçası olarak Van Gogh’a resim yapmaya devam etmesi söylenmişti. Van Gogh kaldığı sürede de bir sürü resimler yaptı; doktoru, koridoru, koğuşu çizdi. Kaldığı yer ise diğer akıl hastanelerine göre kaldığı yer çok iyi bir yerdi, sakin ve yemyeşil bir köy. Ancak resimdeki yatak odasının penceresinden görünmeyen tek unsur köydü. Köyün, Saint-Rémy de-Provence köyünün üstündeki bir yamaçtan çizilen bir eskizden geldiği söylenir. Tablodaki en parlak yıldız, 1889 baharında şafak sırasında Provence’de görülebildiği söylenen Venüs’tür. Van Gogh, bu tablo için bir sürü farklı manzarayı birleştirmiştir. Dağlar, selvi ağaçları, evler… Sonucu da modern manzara tarihindeki belki de en meşhur modern manzara resmi olmuştur.

New York, Modern Sanatlar Müzesi

6. Whistler’ın Annesi

Whistler’s Mother

Viktorya Dönemi Mona Lisa’sı olarak adlandırılan Whistler’ın Annesi, Amerikan kökenli İngiliz ressam James Abbott McNeill Whistler’ın en dikkat çekici eseridir. Tablonun asıl ismi Gri ve Siyah Düzenleme’dir. Ancak halk, tabloya Whistler’ın Annesi takma adını vermiş, çünkü portre aslında ressamın annesiydi. Özgün model randevuya gelemedigi zamanlar annesinin onun yerine model olduğu söylenirdi.

Paris, Orsay Müzesi

7. Mona Lisa

Mona Lisa tablosu

Leonardo Da Vinci’nin Mona Lisa adlı ünlü resmi, 1962’de 100 milyon dolar ile tarihte bilinen en yüksek sigorta değeri ile Guinness Dünya Rekoru’nu elinde tutuyor.

Dünyanın en ünlü resmi olarak adlandırılan Leonardo’nun Mona Lisa tablosu, özel bir fanusta gösteriliyor. 1505 yılında yapıldığı sanılan bu ünlü resmin konusunun, zengin bir ipek tüccarının karısı olan Lisa Del Giocondo olduğuna inanılıyor. O ve kocası, ikinci çocuklarının bulunduğu farklı bir eve taşınmış. Yeni evlerine taşınmasını ve ikinci çocuklarının doğumunu kutlamak için, Francesco del Giocondo adlı kocası, karısının portresini boyamak üzere Leonardo’yu görevlendirir.

Fransa, Louvre Müzesi

Kaynak:

1. https://mentalitch.com/famous-paintings-and-the-stories-behind-them/

2. https://www.khanacademy.org.tr/