İkinci Dünya Savaşı’nda Almanya’nın elde ettiği başarıların ve hızlı ilerleyişinin altında iki ana sebep yatıyordu. Başarıyla uyguladıkları bir savaş taktiği olan Blitzkrieg ve bunu uygulamalarında yardımı çok büyük olan bir uyuşturucu: metamfetamin.

İkinci Dünya Savaşı Almanlar için 20 sene önce uğradıkları yenilgi ve Versay Antlaşması’nın Almanlar üzerinde yarattığı baskı ve aşağılamanın bir sonucu olarak başladı. Maddeleri çok ağır olan ve savaşın suçlusu olarak sadece Alman milletini gören antlaşma Almanların onurunu kırdı. Almanya’da milliyetçilik akımının başlamasına Nazi Partisinin iktidara gelmesine ve Hitler’in Almanların kurtarıcısı olarak görülmesine sağlam bir zemin hazırladı.

Almanya-Avrupa-haritası-genişleme

Alman ordusu birçok bakımdan çarpıştıkları ülkelerin ordularından zayıftı ancak üstün oldukları bazı noktalar ve uyguladıkları bazı savaş taktikleri, onları bu zayıflıklara rağmen topraklarını hızla genişletmesini sağladı.

Blitzkrieg

Yıldırım savaş taktiği olarak da bilinen, Blitzkrieg kilit noktası hız olan bir hareketli savaş taktiğiydi. Hareketin hızlı olabilmesi için motorize birliklerle kuran Almanlar, tankın önemini anlamış ve piyadeleri ilk defa birinci plandan ikinci plana atarak önden tanklarla açtıkları yarıklardan piyadelerin içeri dağılmasını sağlayarak saldırmışlardır. Ayrıca gelişmiş teknolojileri sayesinde, Luftwaffe adını verdikleri hava kuvvetleriyle kara kuvvetleri arasındaki iletişimi güçlü tutarak saldırıları koordine bir şekilde yürüttüler.

Alman-tankları

Almanlar sayı olarak karşılarındakilerden her zaman zayıftı. Blitzkrieg’in amacı düşman ordusunda korku ve panik yaratıp beklemedikleri kadar hızlı saldırarak birliklerin düzenini bozmak ve psikolojik üstünlük sağlamaktı. Luftwaffe, Stuka adı verilen avcı bombardıman uçaklarından oluşuyordu. Stukaların dalış yaparken çıkardıkları yüksek siren sesi bile karşı tarafa yapılan psikolojik darbelerden biriydi.

Süper Nazi Askerler ve Metamfetamin

Polonya, Belçika ve Hollanda’nın işgalinden sonra Fransaya ilerleyen Alman ordusunun, Fransızlar tarafından iki hafta sonra gelmesi bekleniyordu. Alman askerleri üç gün üç gece durmaksızın ilerleyerek Fransa’ya onların beklediğinden çok daha kısa bir süre içinde ulaştılar. Bu süper nazi askerlerin ve insanüstü güçlerinin arkasında yatan sır, bugün daha çok kristal meth olarak bilinen bir uyuşturucu: metamfetamin.

3 Milyona 35 Milyon

Temmler ilaç şirketinin ürettiği “Pervitin” adlı metamfetamin içerikli tabletler o dönemde reçetesiz olarak eczanelerde bile satılabiliyordu.

pervitin-metamfetamin

Fransa savaşı sırasında, 1940 yılının Nisan ayından Haziran ayına kadar ordu tarafından 35 milyon Pervitin sipariş verildiği biliniyor. Asker sayısının 3 milyon civarında olduğunu düşünürsek askerlerin Pervitin‘i şeker gibi tükettiğini söyleyebiliriz.

Uyku yok, Empati yok, Korku yok, Yenilmek yok

Stres ve halsizlikle mücadele etmek için Pervitin kullanan askerler yorgunluk ve uyku hissetmeden üç güne kadar durmadan ilerleyebiliyorlardı. Metamfetaminin sinir sistemlerinde yarattığı etki kendilerini enerji dolu ve yenilmez hissetmelerini, coşkulu ve korkusuz olmalarını ve empati duygusunu kaybetmelerini sağlayarak ortaya acımasız süper askerler çıkarmış oluyordu.

Alman ordusundaki uyuşturucu kullanımını anlattığı kitabı “Blitzed” de Norman Ohler şöyle diyor: “Askerler günlerce uyanıktı, durmadan yürüdüler. Kristal meth olmasaydı bu mümkün olmazdı, bu yüzden evet, uyuşturucular tarihi etkiledi.”

Kaynakça: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8