Günümüz kapitalist dünyasında para herkes için önemli bir araçtır. Tedbirlerin önemli bir hâl aldığı günümüzde kazancımızı garanti altına almak ve onu sürekli hâle getirmek için onlarca yola başvururuz. Bir yandan da harcamalarımızı dengeli tutarak borçlanmamaya dikkat ederiz. Çünkü isteklerimiz hiçbir zaman bitmez hatta bazen artarak ilerler. Peki, tüm bu durumda uyurken para kazanmak sizce hayal gibi bir şey midir? Modern dünya kavramı ortaya çıktığından beri değil! Şimdi size pasif gelir elde edebileceğiniz 6 yeni iş fikrinden bahsedeceğim.

1. Bir İçerik Sitesi Yaratın

daktiloda-blog

”Çok fazla yorulmayayım ama yine de hem kazanç elde edeyim hem de insanlara bir şeyler katayım.” diyorsanız bu iş tam sizlik! İnsanlar günümüzde merak ettiği her şeyi Google yoluyla kısaca buluyorlar. Google onlara en iyi içerikleri sunarken sizin sitenizin ön plana çıkması yine sizin elinizde. Nasıl mı? İlgilendiğiniz bir alan hakkında -örneğin: teknoloji- bilgiler sağlayan bir içerik sitesi veya blog açtığınızda zamanla göreceksiniz ki sizin gibi o alana ilgi duyan insanlar sayesinde reklam ajanslarından teklif almaya başlayacaksınız ve hem reklamlardan hem de etkileşimden dolayı pasif gelir kaynağı elde edeceksiniz.

2. E-Ticaret

dolar-simgesi-tuş

En çok bilinen yöntemlerden biri olan eBay tarzında sitelerden satış yapmaktır. Hobi olarak boş vakitlerinizde ürettiğiniz bir masa olabilir veya herhangi bir şey olabilir. Unutmayın internet koca bir dünya ve burada mutlaka her şeyin bir alıcısı vardır! Ne ürettiğinizin hiç önemi yok. İsterseniz bebekler için tahtadan oyuncak üretin internette yine satış yaparsınız. Bir alan adı, e-ticaret yazılımı ve web-hosting hizmeti, satın aldıktan sonra girişiminiz hemen online olarak faaliyete başlayacaktır.

3. Mobil Oyun

mobil-oyunlar-menü

Günümüzde oyun pazarı çok miktarda yatırım alan bir sektör hâline gelmiş durumdadır. Dünyada hızla yayılan oyun çılgınlığının seslerini Türkiye’de de hissetmek oldukça mümkün! Çünkü Türkiye’de en çok para harcanan sanal markettir. Mobil oyunları diğer uygulamalardan ayıran özelliği ise kısa sürede popüler olabilecek oyunlar ile hızlı bir şekilde gelir elde edebilmenizdir. Güzel bir oyun fikrini eğlenceli bir şekilde hayata geçirirseniz eğer oyununuz bir iki ay boyunca indirilecektir ve oyun içinde sattığınız özellikler sayesinde de hatrı sayılır bir gelir elde etmeniz mümkün olacaktır.

4. Hisse Seneti Almak/Satmak

para-hisse-senedi

Her ne kadar Türkiye’de çok fazla yaygın olmasa da dünya piyasası hisse senetleri ve tahviller sebebiyle çalkalanmaktadır. Borsa şirketleri, elinde bir miktar parası olan kişilerin paralarını çoğaltmasına imkân tanıyor. Nasıl mı oluyor? Elinizde 10, 20, 50, 200 veya herhangi bir miktarda para var diyelim. Önce borsa kuruna hangi şirketin hisse payları sürekli artış gösteriyor diye bakarsınız. Artış gösteren zaten çok fazla talep gören bir şirket olmakla birlikte başarılı ve güvenilir bir şirkettir de demektir. Paranızı değerlendirmek için puanı artış gösteren şirketten bir hisse senedi satın alırsınız. Şirketin puanı arttıkça kazanırsınız. Ama şöyle bir risk de var: şirket puan kaybederse siz de kaybedersiniz.

5. Telif Haklarından Gelir Elde Edin

telif-hakkı-simgesi

Bir yeteneğinizi internet ortamında açığa çıkarabilirsiniz. Bir müzisyen olup sesler üretebilir; bir ressam olup tablolar çizebilir veya bir yazar olup yazılar yazabilirsiniz. Bunlar artık sizin birer “eser“iniz olduğu için bunları kullanmak isteyen insanların size telif ödemesi yapması gerekir. Bir senarist yazdığınız bir hikâyeyi tamamen almak isteyebilir veya bir bölümünü yazdığı diziye veyahut filme uyarlamak isteyebilir. Bu bağlamda size yüklü miktarda ödeme yapması gerekir. Pasif gelir elde etmenin belki de en son yoludur ama iyi işler çıkarıldığında ciddi anlamda paralar kazandıran bir yöntemdir.

6. YouTuber Olmak

YouTube-simgesi

Kolay görünen fakat bence zor işlerden olan bir tanesidir. Türkiye’de oldukça YouTuber var. Modern dünyada artık her şeyin internet üzerinden yapıldığını gündeme getirirsek tekrardan bu işin aslında çok normal olduğunu söyleyebiliriz. İlk başlarda sadece birer ün kazanma ve boş vakit değerlendirme için kullanılsa da şimdilerde resmen bir sektör olarak pazarda yerini aldı. Aslında ihtiyacımız olan iki şey: yaratıcılık ve iyi bir kamera.

İlgilendiğiniz bir alan hakkındaki görüşlerinizi veya deneyimlerinizi anlatan bir video ya da en basitinden hayatınızda olan biten ilginç veya ilginç olmayan olayları anlattığınız bir videoyu YouTube’a yükledikten sonra popülerlik seviyenize göre izlenme alırsınız. Hiç aboneniz yoksa bile seneler boyunca sitede duracağı için izlendikçe size bir gelir sağlayan bu videolar, siz uyurken sizin cebinizi dolduracaktır. 10 bin veya 1 milyon abonem yok para kazanamam demeyin! Google Adverse buna bakmıyor. Mesele etkileşim üzerinedir. Bu yüzden hayatınızın her anında yolda yürürken, duş alırken veya işinizi yaparken yaratıcı ve özgün olmaya özen gösterin yeter ki!

Kaynakça: 1