Eğitim

Tüm dünyayı etkisine alan korona virüsü yaşam sektöründe en büyük darbeyi eğitime vurmuştur. Özellikle  daha öz  bakımlarını dahi tam oturtamamış, kendi sorumluluğunu alamayan ilkokul çağındaki çocukların ebeveynleri bu süreçte en çok yorulan kesim olmuştur. Fakat hastalık gibi önemli bir konuda, uzaktan da olsa eğitimin devamının sağlanması gereklidir. Önemli olan bu eğitimde herkes kendine düşen sorumluluklarını doğru yöntem ve tekniklerle yerine getirmesidir.

Eğitim Bir Üçgene Benzer

 İlkokul kademesinde eğitim üç ana ayak üzerinde yükselir. Veli-Öğrenci-Öğretmen bu üç ana temelden herhangi biri doğru işleyişi sağlamazsa ortaya güzel bir sonuç çıkması neredeyse imkansızdır. Örgün eğitimde çocuklar okula gittiklerinde bu üç temel tıpkı bir üçgen şeklini alacak şekilde birbiri ile ilişkili olurdu. Fakat şu an bu üç temelde  birbirine hiç temas edemiyor. İletişim kopuklukları, yaşanılan stres, kaygı bozuklukları ve daha bir çok şey aralarındaki iletişimin sağlıklı olmasını engelliyor. Uzaktan eğitim sürecinde yapılması gereken en önemli şey bu üçlünün birine karşı anlayışlı olmasıdır. 

Evde Çocuğuma Nasıl Yardımcı Olabilirim?

Sayın veliler, öncelikle çocuklarımızın üzerindeki o baskısı ve tutucu anne ve baba rolünden ayırılmalıyız. Önemli olan şey çocuğun o ödevini ya da çalışmasını yapması değildir. Öğretmenlerimizin verdiği tüm çalışmalar çocuklarımızın anlaması ve öğrenmesi içindir. Sayfalarca yazılan yazıların ve çözülen problemlerin hiç bir önemi yoktur. Asıl amaç çocuğunuzun anlamasıdır. Bu yüzden kendi derslerini mutlaka kendisi yapmalıdır. Yaptığı dersleri de anlamalıdır. Çocuğunuz derslerini yaptıktan sonra size bir sunum şeklinde sunabilir. Böylece  dersini tekrar etmiş olur, konuşma ve iletişim becerisi artar ve sizinle yaptıklarını paylaşmış olur. 

Eğitim

Çocuklarım Ders Çalışmak İstemiyor

Hangimiz istemediğimiz şeyleri yapmayı severiz ki. Bizler  nasıl bazen işe gitmek , evi temizlemek, yemek yapmak istemiyoruz. Çocuklarımızın da ödev yapmak istememeleri çok normaldir. Bu durumda yapmamız gereken şey çocuklarımızın ders çalışmayı istemesini sağlamaktır. Peki bir çocuk nasıl mı ders çalışmayı ister? Merak etmelidirler . Çocuklar merak etmedikleri hiç bir şeye ilgi göstermezler. Bu yüzden onlardaki bu duyguyu aktif tutmalıyız. Özellikle matematik ve fen bilgisi gibi derslerde bu duyguyu daha yoğun hissettirebilirsiniz. 

Çocukları Ödüllendirmeyin

Ödevini yaparsan film izleriz. Sen beni sevmiyorsun yoksa yapardın. Dersine katıl birlikte oyun oynayalım şeklindeki ödüllendirmeler çocuğun kendi içinden gelen içsel motivasyonunu yok eder. Eğer birkaç kez bu durum bir öğrencide gerçekleşirse o öğrenci ders  yapmak için sürekli bir sebep arar. Önemli  olan çocukların kendilerinin isteyerek çalışmalarıdır. Ama ödevini bitirmiş bir öğrenciye habersiz bir hediye  ya da tatlı bir söz söylenebilir. Bu  iki durum arasındaki en önemli fark birinde çocuk elde edeceği şeyi bilir ve sadece onun için yapar. İkincide ise çocuk kendi isteği ile yapar ve ailesi yaptığını beğenir onu sevindirmek ister.

Uzaktan eğitim sürecinde özellikle daha sabırlı ve anlayışlı olmalıyız. 

Kaynak: 1

Editör: Efe Şen