Bilim adamları uzayda, semenderler, balıklar ve sıçanlar dahil birçok hamile hayvan üzerinde çalıştılar ancak insanlar üzerinde henüz böyle bir çalışma yapılmadı. Bugüne kadar 60’tan fazla kadın uzaya seyahat etti ancak hiçbiri yolculuk sırasında hamile değildi. Gelecekte Mars’ta kurulacak uzay kolonileri ve şehirlerinden bahsedecek olursak, bir gün insanların Dünya dışında bir yerlerde doğum yapma ihtimali var ve bu da beraberinde bazı ilginç sorular getiriyor. Ne şekilde olucak? Uzay bebekleri nasıl görünecek? Uzayda doğum yapmanın farklılıkları neler olacak?

Yer Çekimi Problemi

En belirgin fark, düşük yer çekimi ortamı. Dünya’nın yer çekiminin yardımı olmadan, bebeği itme söz konusu olduğunda anne için durum zorlaşabilir. Ayrıca, bir gün kadınlar uzayda kalıcı olarak yaşamaya başlarsa, hamilelik risklerinin bir kısmı Dünya’dakinden çok daha büyük olacaktır.

Uzayda bir bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için en büyük zorluk “hareket hastalığı” denilen problemin ortaya çıkacak olmasıdır. Hareket hastalığı, vücudumuzdaki dengenin sağlamasından sorumlu olan iç kulak sıvısında ortaya çıkan bozulmalardır. Dalgalı denizde sağlıklı insanların bile deneyimledikleri bu hastalık, sıfır yer çekimi ortamında doğan bir bebekte ciddi bir sağlık sorununa yol açabilir. Uzayda doğan farelerin denge ve oryantasyon zorlukları yaşadıkları gözlemlenmiştir.

Dünya’nın yerçekimi olmadan kemikler yoğunluğunu kaybeder. Araştırmalar, astronotların uzayda harcadıkları her bir ay için, kemik yoğunluklarının %1 ila %2’sini kaybettiklerini gösteriyor. Bu oldukça endişe verici çünkü yoğunluğunu kaybetmiş kemiklerden oluşan bir pelviste, doğum esnasında kolayca kırık ya da çatlaklar oluşabilir. Aslında doktorlar kırılgan kemiklere sahip olan kadınların normal doğumdan kaçınmasını öneriyor, bu da uzaydaki doğumların da başka yöntemlere bırakılabileceği anlamına gelir. Bu uzayda yaşayan insanların sezaryene duydukları güvenin artmasını sağlayabilir.

uzay bebekleri

Uzay bebekleri biraz daha farklı görünecektir.

Doğum şeklimizin anatomimizi etkilediğini artık biliyoruz. Örneğin, kafalarımızın büyüklüğü, annelerimizin doğum kanallarının büyüklüğü ile sınırlıdır. Daha fazla sezaryenle doğum, ileriki nesillerin daha büyük kafalı olmasına neden olabilir çünkü büyüklükleri annenin doğum kanalının büyüklüğü ile sınırlanmayacak. Ayrıca Dünya’da vücudumuzdaki tüm sıvılar yer çekimi nedeni ile aşağı doğru çekilir ancak uzayda böyle bir durum söz konusu değil. Dolayısıyla da orada doğacak bireylerin vücutları Dünya’dakine oranla daha şiş ve kabarık görünecektir. Sıfır yer çekimi, iskelet ve kas sisteminde de kütle kaybının dışında değişikliklere ve bozulmalara neden olur.

Uzay Bebeklerini Uzun Vadede Bekleyen Değişiklikler

Değişikliler büyük kafalar ile de sınırlı kalmazdı. Renklerimiz de değişebilir. Bunun sebebi, kozmik ışınlar gibi zararlı uzay radyasyonuna karşı daha az korumamız olacak olması. Bunun etkisini yok edebilmemiz için cildimiz, bizi Dünya’daki ultraviyole güneş ışınlarından koruyan melanin pigmenti gibi yeni tür pigmentler geliştirebilir. Yani, Dünya’nın ötesinde yaşayacak gelecek nesiller farklı ten renklerine sahip olabilir.

Cildinde daha fazla melanin olması demek, daha koyu bir cilt demek. Bu nedenle, uzayda yaşayan insanların zamanla daha koyu renkli bir ten geliştirecekleri tahmin ediliyor. Fakat bu değişimler gerçekleşene kadar yüzyıllar belki de bin yıllar geçmesi ve kuşaklarca kadının uzayda doğum yapması gerekecek. En sonunda, uzayda yaşayan insanlar, onları artık başka bir tür olarak ele almamızı gerektirecek kadar farklı bir şekilde gelişebilirler.

Ama şimdilik, yolu açmak için bir tane çok cesur bir kadına ihtiyacımız var. Ancak anne her ne kadar bütün riskleri kabullenerek uzayda doğum yapmaya karar verse bile, bu durum bebek ve etik açısından ne kadar doğru olurdu tartışılır.

Dünya Dışı Yaşamın Keşfine İlk Adım Uzaylılar yazımızı da okumanızı öneririz.

Kaynaklar: 1, 2, 3